ładowarka aku. [warto kupic taką]

Tematy związane z ukladem elektrycznym Virago
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4147
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: ładowarka aku. [warto kupic taką]

Post autor: leszekk »

-waldi- pisze:Aku nie powinien w pierwszych godzinach ładowania wydzielać nadmiernych ilości gazów

A jesli wydziela, to oznacza, że go za ostro traktujemy - za duży prąd ładowania.
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
wemar
Posty: 268
Rejestracja: 15 maja 2009, 18:26
Motocykl: Road Star 1700
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiek: 60
Status: Offline

Re: ładowarka aku. [warto kupic taką]

Post autor: wemar »

Akumulator zawsze będzie gazował, praw fizyki nie da się przeskoczyć, choć w tym wypadku chodzi o prawa chemii.
Na katodzie, czyli płytach ujemnych zachodzi reakcja (wzór uproszczony):
PbSO4 + H2O <-> PbO2 + SO4(-) + 4H(+)
W tym czasie na katodzie, czyli płytach dodatnich w tym samym czasie zachodzi reakcja:
PbSO4 <-> Pb + SO4(-)
W zasadzie składniki, oznaczone w powyższych równaniach znakami ładunków + i -, powinny się połączyć, dając w efekcie cząstki kwasu siarkowego, ale jak to w rzeczywistości bywa, proces nie jest sprawny w 100% i zawsze wydzieli się pewna ilość wodoru.
Zaznaczyłem, że ta metoda wymaga wprawy, gdyż trzeba umieć rozróżnić wydzielanie wodoru (proces delikatny) od wydzielania produktów elektrolizy (proces raczej burzliwy). Poza tym w akumulatorze zawsze pewna ilość wody przejdzie elektrolizę.
Zatem jeśli na powierzchni elektrolitu nie widać maleńkich pęcherzyków, to ładowanie nie przebiega właściwie - mowa o akumulatorze używanym, bo w nowym faktycznie powyższe jest prawie niewidoczne. No, ale o takich akumulatorach w tym wątku raczej nie mówimy.

Jeszcze jedna uwaga - nie sugerujcie się napisem "bezobsługowy", bo to bzdura. Każdy akumulator wymaga obsługi, choćby właśnie przez podładowanie. Niektórym po 3-4 latach warto też sprawdzić poziom elektrolitu - nie jest bowiem prawdą, że są szczelne i część wody nie odparuje. Nastąpi to duuuużo wolniej niż w akumulatorach z klasycznymi korkami, ale nastąpi. Dostęp do korków w tych akumulatorach uzyskamy po zerwaniu nalepki na górze aku. Tego typu aku potrafią nieźle oszukiwać, bo we wzierniku (jeśli jest) widać "zółte" podczas gdy akumulator pracuje poprawnie. I odwrotnie, żółta barwa może sugerować, że akumulator nie może się dać naładować, a tak naprawdę obniżył się poziom elektrolitu i wskaźnik opadł tak, jakby elektrolit był zbyt słaby.
Jeżdżę, bo lubię. Obrazek
Awatar użytkownika
wierzba
Posty: 473
Rejestracja: 21 maja 2008, 07:25
Motocykl: było 535 teraz 1100
Lokalizacja: Józefosław
Wiek: 49
Status: Offline

Re: ładowarka aku. [warto kupic taką]

Post autor: wierzba »

Moje bezobsługowe w puszkach mają w "oczkach" kolor zielony ale to szczegół.
Dzięki wemar za wykład, przeczytałem i wziąłem do serca, bo o ile o eksploatacji ni-cd, ni-mh i lion trochę wiem to klasycznych kwasówkach niewiele. Chciałem kupić ładowarkę z ręczną regulacją prądu ładowania a skończyło się na tej z Lidla. I chyba mam gdzieś prąd ładowania bo mój chiński akumulator JMT w motocyklu ładowany jest prądami różnymi a 2A (bo to akus 20Ah) przy doładowywaniu pomogły by mu pożyć dłużej jak umarłemu kadzidło.

pozdrawiam
wierzba
Awatar użytkownika
EDDIE
Posty: 759
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 23:21
Motocykl: Suzuki Intruder 1800
Lokalizacja: Radom
Wiek: 60
Kontakt:
Status: Offline

Re: ładowarka aku. [warto kupic taką]

Post autor: EDDIE »

wemar pisze: 1. Utrzymywać akumulator w stanie naładowania. By się zbytnio nie narobić, warto pomysleć o doinstalowaniu gniazda zapalniczki i co jakiś czas, zależnie od ilości odpaleń i ilości kilometrów przejechanych szczególnie w ruchu miejskim podłączyć przez nią kabelek od ładowarki na 1-2 godziny.
To polecam szczególnie tym, którzy mają zainstalowanych więcej odbiorników prądu, niż jest to fabrycznie (np. dodatkowe oświetlenie).
Genialne rozwiązanie :bravo: Kurka wodna, nie pomyślałem o takim rozwiązaniu i możliwości ładowania akumulatora przez gniazdo zapalniczki... Czy nie ma żadnych przeciwwskazań, by ładowarkę podłączać przez gniazdo, a nie bezpośrednio do klem :?:
Obrazek
SZUKASZ KASKU, OPON LUB CZĘŚCI? NAPISZ MAILA na adres edward@pietron.pl NIE PISZ NA PW!
Awatar użytkownika
manat
Posty: 165
Rejestracja: 07 września 2007, 15:58
Motocykl: VIRAGO XV 535
Lokalizacja: Stęszew
Wiek: 51
Status: Offline

Re: ładowarka aku. [warto kupic taką]

Post autor: manat »

Czy nie ma żadnych przeciwwskazań, by ładowarkę podłączać przez gniazdo, a nie bezpośrednio do klem[
Raczej nie ma . Kupiłem taką w NORAUTO i jest przystosowana do ładowania przez gniazdo zapalniczki. Samochodu raczej nie da rady podładować (za mały prąd ładowania), ale motorek cały czas tak ładuję.
http://picasaweb.google.com/manat20060/GIENTARKA#

[ Dodano: Sro Lis 11, 2009 9:22 pm ]
Sorki nie ten link

Tu prawidłowy http://picasaweb.google.com/manat20060/Adowarka#
Awatar użytkownika
koron1
Posty: 436
Rejestracja: 19 kwietnia 2008, 12:11
Motocykl: virago 535 '93
Lokalizacja: Krosno
Wiek: 42
Status: Offline

Re: ładowarka aku. [warto kupic taką]

Post autor: koron1 »

Mam taki uniwersalny zasilacz:
http://allegro.pl/item879844699_zasilac ... 500ma.html
Czy można czymś takim podładować akumulator? :mrgreen:
Paulus
Status: Offline

Re: ładowarka aku. [warto kupic taką]

Post autor: Paulus »

A ja się pochwalę takim starym ale super prostownikiem, który mam jeszcze z czasów kiedy przyjeżdżali do nas "przyjaciele" zza wschodniej granicy. Prostownik bardzo prosty, trafo, diody prostownicze i przełącznik (odczepy trafo). Zabezpieczenie to 10A a amperomierz pokazuje 8A ładowania, prosta ale niezawodna konstrukcja. Do tego giganta (w stosunku do aku motorka) na przewodzie (+) wrzuciłem szeregowo żarówkę halogen od auta i teraz prąd ładowania mam 1,3A (sprawdzone miernikiem) więc idealnie, mam aku 14Ah. 1/10 pojemności to 1,4A. Prosty sposób na "stary" posiadany już sprzęt. Chyba, że ktoś woli wydać troszkę kasy na nowy, lub nie chce mu się pilnować procesu ładowania. Niestety to nie automat, który sam się wyłączy.
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: ładowarka aku. [warto kupic taką]

Post autor: -waldi- »

koron1 pisze:Mam taki uniwersalny zasilacz:
http://allegro.pl/item879844699_zasilac ... 500ma.html
Czy można czymś takim podładować akumulator? :mrgreen:
nie ładuj takim czymś bo rozwalisz aku lub sam zasilacz się spali...

jak już się bardzo upierasz to podłącz go, szeregowo nim amperomierz i max prąd 0,5A

ogólnie ten prąd jest za mały i będziesz musiał ładować go długo - nominalnie powinieneś mieć 1,1-1,6A w zależności od aku

poszukaj jakiegoś transformatorka na 12V i prądzie min. 1A (najlepiej nie stabilizowany) podłącz przez amperomierz i sprawdź prąd jaki płynie jak powyżej 1,6A to szeregowo z nim podłącz żarówkę która działa jak ogranicznik prądu (dobierasz doświadczalnie - im większa moc żarówki tym mniej prądu "zbije")
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Paulus
Status: Offline

Re: ładowarka aku. [warto kupic taką]

Post autor: Paulus »

-waldi- pisze:poszukaj jakiegoś transformatorka na 12V i prądzie min. 1A (najlepiej nie stabilizowany)
sorki waldi, że się wtrącam ale czy trafo nie podaje niestabilizowanego? i dlaczego chcesz go podłączać bezpośrednio do aku? czy tam nie powinien być + i -?
Awatar użytkownika
Ikar
Posty: 200
Rejestracja: 03 czerwca 2009, 21:37
Motocykl: ST1300
Lokalizacja: Zagłębie
Status: Offline

Re: ładowarka aku. [warto kupic taką]

Post autor: Ikar »

Paulus pisze:sorki waldi, że się wtrącam ale czy trafo nie podaje niestabilizowanego? i dlaczego chcesz go podłączać bezpośrednio do aku? czy tam nie powinien być + i -?
Paulus, trochę nie rozumiesz . Tam musi być + i - a stabilizacja to taki dodatkowy układ który wygładza napięcie, filtruje i jest to nie potrzebne czasami nie wskazane do ładowania akumulatora .
Piotrek
Status: Offline

Re: ładowarka aku. [warto kupic taką]

Post autor: Piotrek »

sm210 pisze:Tam musi być + i -
Właśnie o to Paulusowi chodziło, bo z tego co rozumiem (Paulus najwyraźniej też tak zrozumiał), Waldi proponuje podłączyć transformator bezpośrednio do akumulatora. Czegoś takiego oczywiście nie wolno robić...
Awatar użytkownika
GLIWICKI
Posty: 5643
Rejestracja: 01 października 2007, 23:08
Motocykl: XV 750 '97
Lokalizacja: Śląsk
Wiek: 54
Status: Offline

Re: ładowarka aku. [warto kupic taką]

Post autor: GLIWICKI »

Nie mylmy pojęć - układ stabilizujący (niekonieczny) i prostowniczy (konieczny) to nie jest to samo ...
Zasada podstawowa na Forum : Zanim zapytasz uzyj funkcji Szukaj!!!
A reszta w Regulaminie ...
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: ładowarka aku. [warto kupic taką]

Post autor: -waldi- »

no nic niektórzy chyba spali na lekcjach fizyki :)
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Paulus
Status: Offline

Re: ładowarka aku. [warto kupic taką]

Post autor: Paulus »

Tak, dokładnie zrozumiałem jak było napisane. Dla mnie trafo to trafo a nie cały prostownik, ale temat wyjaśniony i myślę, że nikt się nie pomyli.
Awatar użytkownika
paelek86
Posty: 172
Rejestracja: 27 czerwca 2008, 18:45
Motocykl: Yamaha XV 535 Virago
Lokalizacja: Wolsztyn/Poznań
Wiek: 37
Status: Offline

Re: ładowarka aku. [warto kupic taką]

Post autor: paelek86 »

A ja mam taki prostownik http://www.bazarek.pl/produkt/0/456858/ ... azja-.html i tak się zastanawiam. Teoretycznie jego dane ŁADOWANIE 3,5 A - MAX PRĄD ŁADOWANIA 5A wskazują że prąd ładowania jest zbyt duży na aku od Virago, jednak w praktyce jak ładowałem w ten weekend wskazówka amperomierza oscylowała w granicach 1A. Może przybliżę z grubsza cały proces. Aku stał w domu (20stopni) nieruszany od listopada.W ten weekend podłączyłem w/w prostownik i wskazówka amperomierza wskoczyła na ok 4A a następnie dość szybko spadała tak że po 1-2minutach pokazywał ok 1A a w jeszcze późniejszym czasie wskazówka wibrowała koło 0A-0,5A. "Gazowanie" rozpoczęło się gdzieś po 2 minutach i wg. mojej subiektywnej ocenie nie było to jakieś przesadne bulgotanie tylko słyszalne syczenie bąbelków.Ładowanie zakończyłem po 3 godzinach. Dodam że aku ma około 3 lata i nie miałem z nim problemów dotychczas. Moje pytania: czy taka ładowarka raczej styknie czy raczej jej nie używać (może ktoś ma taką;opinie?)czy też może lepiej ładować taką niż nie ładować wcale? Jak oceniacie stan aku po opisie ładowania?(jeśli się da wogóle coś wywnioskować po tym co napisałem :rock: ). Pozdros!
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: ładowarka aku. [warto kupic taką]

Post autor: -waldi- »

paelek86 pisze:czy taka ładowarka raczej styknie
no jest jak najbardziej OK

zmierz jakie ma napięcie aku na załączonym prostowniku, i jak możesz to dodatkowo prąd ładowania, ja nie wierze w te oryginalne "wskaźniki"

prąd dość szybko spadł czyli: albo naładowany był albo już rozsypka :) - skoro nie miałeś problemów żadnych to pierwsza opcja raczej będzie :mrgreen:
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
paelek86
Posty: 172
Rejestracja: 27 czerwca 2008, 18:45
Motocykl: Yamaha XV 535 Virago
Lokalizacja: Wolsztyn/Poznań
Wiek: 37
Status: Offline

Re: ładowarka aku. [warto kupic taką]

Post autor: paelek86 »

To mnie pocieszyłeś trochę kolego!Dzięki za opinie!Sprawdzę miernikiem.
Awatar użytkownika
wemar
Posty: 268
Rejestracja: 15 maja 2009, 18:26
Motocykl: Road Star 1700
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiek: 60
Status: Offline

Re: ładowarka aku. [warto kupic taką]

Post autor: wemar »

paelek86 pisze: jednak w praktyce jak ładowałem w ten weekend wskazówka amperomierza oscylowała w granicach 1A.
Tylko żebyś się nie przejechał na tym wskaźniku. Do dużych akumulatorów mam ładowarkę, która gdy pokazuje 3A to daje 1A, a jak na wskaźniku jest 5A, to faktycznie idzie 12A. Mi to akurat nie przeszkadza, bo i tak mam osobno podłączony zestaw pomiarowy, a przynajmniej nawet duże aku są dobrze ładowane, a poza tym ma jakiś zakres regulacji prądu.
Jeżdżę, bo lubię. Obrazek
Awatar użytkownika
hyny
Posty: 286
Rejestracja: 10 kwietnia 2009, 00:14
Motocykl: Virago XV 535 ... '94r / 2YL-46PS
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Wiek: 61
Status: Offline

Re: ładowarka aku. [warto kupic taką]

Post autor: hyny »

http://moto.allegro.pl/item900775484_la ... v_hit.html --- co myslicie o takim czymś ? Czy 0,8A (800mA) to za mało do aQ 12Ah ?
Do tej pory awaryjnie radziłem sobie prostownikiem samochodowym nastawionym na 4A i wsadzoną w szereg żarówką 55W (coś takiego , jak opisuje Paulus.). ale to było jeszcze na starym aQ , nowy jeszcze nie ładowalem. A byłaby pora.
Były-Junak M10, CZ175Sport, Pannonia, Iż49, Simson Avo 425S
Virago na żywo
Fotki Lali
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: ładowarka aku. [warto kupic taką]

Post autor: -waldi- »

możesz ładować mniejszym prądem akumulator, nic mu się nie stanie, tylko czas ładowania trzeba odpowiednio wydłużyć
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
hyny
Posty: 286
Rejestracja: 10 kwietnia 2009, 00:14
Motocykl: Virago XV 535 ... '94r / 2YL-46PS
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Wiek: 61
Status: Offline

Re: ładowarka aku. [warto kupic taką]

Post autor: hyny »

No bo tak sie utarło te 10% pojemności, że wolałem sie upewnić. mniejszy prąd + dłuższe ładowanie = lepiej naładowany AQ .
No to sobie go nabęde droga kupna :grin: . tym bardziej że cena , prawie żadna .... jedna 0,7 :drunksmile:
Były-Junak M10, CZ175Sport, Pannonia, Iż49, Simson Avo 425S
Virago na żywo
Fotki Lali
Awatar użytkownika
GLIWICKI
Posty: 5643
Rejestracja: 01 października 2007, 23:08
Motocykl: XV 750 '97
Lokalizacja: Śląsk
Wiek: 54
Status: Offline

Re: ładowarka aku. [warto kupic taką]

Post autor: GLIWICKI »

W podobnej cenie widziałem dzisiaj takie ladowarki w Lidlu w Gliwicach ...
Zasada podstawowa na Forum : Zanim zapytasz uzyj funkcji Szukaj!!!
A reszta w Regulaminie ...
Awatar użytkownika
TOM
Posty: 1434
Rejestracja: 18 sierpnia 2008, 00:47
Motocykl: pies..zły - BT 1100
Lokalizacja: Skierniewice
Wiek: 45
Kontakt:
Status: Offline

Re: ładowarka aku. [warto kupic taką]

Post autor: TOM »

http://www.allegro.pl/item902881276_aut ... elowe.html

a tak mnie tylko dziwią te zaciski ??
są tam wogóle ??? :roll:
SYNU coś Ty qrwa zrobił !!!
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: ładowarka aku. [warto kupic taką]

Post autor: -waldi- »

tak to są takie małe krokodylki o max rozwarciu ok 1cm
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
GLIWICKI
Posty: 5643
Rejestracja: 01 października 2007, 23:08
Motocykl: XV 750 '97
Lokalizacja: Śląsk
Wiek: 54
Status: Offline

Re: ładowarka aku. [warto kupic taką]

Post autor: GLIWICKI »

Te które widziałem w Lidlu miały krokodylki całkiem normalne ...
Zasada podstawowa na Forum : Zanim zapytasz uzyj funkcji Szukaj!!!
A reszta w Regulaminie ...
ODPOWIEDZ