niebieskie swiatla a'la policyjne

Dodatki i przeróbki do Virago
strix
Status: Offline

niebieskie swiatla a'la policyjne

Post autor: strix »

Prosze o przesuniecie topica do tuningu - tam isc mialo ale cos sie zes....alo ;)


w czwartek mialem nieprzyjemna sytuacje - kobieta z naprzeciwka toyota yaris wyprzedzala ciezarowke - robila to chyba na 5tym biegu zaczynajac przy predkosci jakies 60km/h - droga waska bez pobocza. Widizalem to juz dobre 300m wczesniej, zwolnilem - ona jedzie na rowni i nie przyspiesza albo oba przyspieszaja - nie wiem - zwalniam bardziej - ona nadal nie moze wyprzedzic - zaraz bedziemy sie mijac, wq...lem sie bo to juz przegiecie i mrygam dlugimi - dala po hamulcach ostrzej i wrocila za ciezarowke. Mialem zawrocic i z nia chwile porozmawiac, policzylem jednak do 10ciu i pojechalem dalej.

Widzialem na motobazarze w Wawie takie swiatla barwy niebieskiej, migajace naprzemian - mozna toto zamontowac np do gmoli chyba. Mam wrazenie ze w takich sytuacjach widzianych juz z daleka takie swiatla moga spowodowac zaniechanie wyprzedzania w niebezpieczny sposob z powodu skojarzeniem z policja. Mam zamiar jezdzic w zoltej kamizelce lub szelkach dodatkowo. Pisze o tym, bo do niedawna sama kamizelka na mnie tak dzialala jak jezdzilem tylko puszka wiec cos w tym jest. Migajace niebieskie swiatla przy ew. zagrozeniu moga chyba tylko wzmocnic takie prewencyjne dzialnie?

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Ma ktos cos takiego? Warto, nie warto? Te swiatla na bazarku byly jakies takie tanie i nie wiem czy z daleka bylyby wystarczajaco widoczne, zeby zadzialac na psychike jakiegos narwanca ale pewnie mozna dostac silniejsze.

Nie znalazlem takiego tematu na forum jesli jest to prosze o link :)
klem
Status: Offline

Re: niebieskie swiatla a'la policyjne

Post autor: klem »

Po primo to przy pierwszym spotkaniu z policją będziesz je musiał odkręcić
Domo
Status: Offline

Re: niebieskie swiatla a'la policyjne

Post autor: Domo »

Żeby tylko na odkreceniu sie skończyło :D mandacik :D
Husky
Status: Offline

Re: niebieskie swiatla a'la policyjne

Post autor: Husky »

... najlepsze by były stroboskopy, niestety sterowanie i przetwornica zabiera sporo miejsca...

... chociaż teraz robią diodowe i sterowanie nie zajmuje tak dużo miejsca... trzeba by jakoś dobrać i w komponować w moto żeby normalnie nie rzucały się w oczy :roll:

... pomysł fajny, miałem w jednej furce w BMW :mrgreen: razem z syreną policyjną, na trasie jak ktoś nie chciał zjechać wystarczyło włączyć i już spadał prawo :rock:
strix
Status: Offline

Re: niebieskie swiatla a'la policyjne

Post autor: strix »

klem pisze:Po primo to przy pierwszym spotkaniu z policją będziesz je musiał odkręcić
pod warunkiem ze zlapia mnie jak akurat bede sie bawil nimi na drodze publicznej - trzeba miec sporego pecha, poza tym jak idioci wyprzedzaja niebezpiecznie to raczej w poblizu nie ma patroli.
Spotkania z policja sie najmniej boje - przy rutynowej malo prawdopodobne ze wogole sie zainteresuja zaikimis malymi lampkami przy gmolach. Jak bede mial juz takiego pecha to najwyzej zdjeme/zaplace mandat - potem zaloze - jakos mnie to nie przeraza :wink:

Poza tym to nie musi niebieski stroboskob - wystarcza naprzemiennnie szybko pulsujace dobrze widoczne swiatla /jakies soczewki?/ w odcieniu lekko niebieskim chocby.

To widzial ktos jakis gotowy patent do kupienia?
Husky
Status: Offline

Re: niebieskie swiatla a'la policyjne

Post autor: Husky »

strix pisze:

To widzial ktos jakis gotowy patent do kupienia?
STROBOSKOP
ParamonoV
Posty: 353
Rejestracja: 07 czerwca 2009, 18:06
Motocykl: Yamaha XV 125 Virago
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Wiek: 29
Status: Offline

Re: niebieskie swiatla a'la policyjne

Post autor: ParamonoV »

strix
Status: Offline

Re: niebieskie swiatla a'la policyjne

Post autor: strix »

Husky pisze:
strix pisze:

To widzial ktos jakis gotowy patent do kupienia?
STROBOSKOP
Takie cos wydaje sie najbardziej pasowac
te dwa linki to jedno i to samo - w pierwszym widac zamontowane na motongu
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=657181760
http://www.allegro.pl/item657993356_str ... nkcji.html

skrzynke rzeczywiscie chyba ciezko upchnac - odpalanie mozna by podlaczyc np. pod swiatlo ostrzegawcze (migajace dlugie) Podlaczenie chyba bezposrednio pod aku.

Ehhh zeby nie ta skrzynka....

[ Dodano: Sob Cze 13, 2009 10:14 pm ]
ParamonoV pisze:POLICE
Dzieki i z tym chyba powalcze - a wlasciwie z tym:
http://protech-micro.pl/produkt.php?id=63
- ze wzgledu na prostote konstrukcji - jak cos sensownego no i wizualnie ladnego wyjdzie napisze.

Gdzie najlepiej takie cos wpiac? Fajnie by bylo to miec pod pstryczkiem od ostrzegawczego
Husky
Status: Offline

Re: niebieskie swiatla a'la policyjne

Post autor: Husky »

... wydaje mi się że musisz oddzielną instalację ogarnąć na to z oddzielnym włącznikiem, żeby nie było schodów na kontroli, coś pod ręką...
Te ledowe są fajne bo mają mały sterownik, po lightbarach pomyślę nad czymś takim...
rysiek535
Posty: 1437
Rejestracja: 10 maja 2009, 11:40
Motocykl: Virago XV 535 DX
Lokalizacja: Polska
Status: Offline

Re: niebieskie swiatla a'la policyjne

Post autor: rysiek535 »

Witam jestem tu nowy więc jakbym pisał głupoty to SORY!!!

Niedawno mam motor i też miałem nieprzyjemną sytuacje na zakręcie i do tego to była moja trzecia przejażdrzka !!!!!!. Gostek na trzeciego chciał mnie wziąść na zakręcie, potem zaczoł hamować i ledwo co zdążył!!! Kurde się wystraszyłem jak diabli.
Na kilka dni odebrało mi cheć wyjadzu na ulice.

Tak sobie pomyslałem patrząc na ten post że np. ja jak z daleka widzę coś migajacego
nawet zółtego to zaraz zdejmuje noge z gazu (oczywiście jak jade samochodem).

Czy jakby przerobił kierunki - orginalne na Ledy i dorobić sterowniczek który migałby
podobnie do skroboskopu np co 5 sek to juz byłoby bespieczniej.

Np na początku i końcu kolumny motorków itp.
Myśle o takiej przeróbce aby nie ruszać żadnych elementów motorka. Przełącznik od kierunków mozna do tego wykorzystać. Np 3 szybkie przełączenia w ciagu np 1 sek - program 1, 4 program 2 itp. Naciśnięcie na przycisk kierunków - powrót do normalnej funkcji kierunkowskazów.

Pojedyńcze przełączenie włącznkika na czas dłuższy niż np 1sek normalne miganie L lub P
Zamontowanie żarówek LED z Allegro jest troche kłopotliwe bo w oprawkach świecą w bok a nie do przodu. Trzeba by było skonstruować odpowiednie żarówki z diód LED - do zrobienia. No i napisać programik na jakiś mały procesorek i zrobić układzik. - Też do zrobienia.

Po takiej przeróbce żadnych sladów na na motorku.
No i fajniej nigaja migacze - mam tak w samochodzie.

Co Wy na to ?
strix
Status: Offline

Re: niebieskie swiatla a'la policyjne

Post autor: strix »

Jakby co to polecam 2 niebieskie - zamowilem niebieska-czerwona i czerwona tez daje fajny efekt strobo, ale zdecydowanie z daleka bedzie mniej widoczna. Te niebieskie po 60 diod /link powyzej/ daja naprawde zaje...sty efekt z bardzo daleka. Po krotkim sprawdzeniu na aku w samochodzie widzialem zielona plame przed oczyma przez nastepna godzine - nie daje sie w to patrzec bez bolu oczu. Wymieniam jednak na obie niebieskie - imho zdecydowanie lepiej widoczne z daleka. Na szczescie firma nie robi zadnego problemu.

[ Dodano: Sro Cze 17, 2009 4:01 pm ]
Rysiek511 pisze:
Po takiej przeróbce żadnych sladów na na motorku.
No i fajniej nigaja migacze - mam tak w samochodzie.

Co Wy na to ?
Wszystko co zwroci szczegolna uwage i spowoduje "uspokojenie sie" kierowcy chcacego zrobic bardziej niebezpieczny manewr ma sens, byle nie wprowadzalo w blad itd. Swiatlo stroboskopowe niezleznie jakiej barwy zdecydowanie dobrze dziala na tych co sie wiecznie spiesza wyprzedzajac nawet na parkingu ;) Na mnie tak dziala mimo, ze nie glupieje za fajera, podobnie jak caly jeszcze czas kamizelki odblaskowe na motonitach :) Dlayego sam tyz szukam jakiejs ciekawszej niz zwykla "podwiewajka" - to tez dziala prewencyjnie na wielu :)
rysiek535
Posty: 1437
Rejestracja: 10 maja 2009, 11:40
Motocykl: Virago XV 535 DX
Lokalizacja: Polska
Status: Offline

Re: niebieskie swiatla a'la policyjne

Post autor: rysiek535 »

Kamizelka - TAK NAPEWNO - Tymbardziej jak półmrok panuje.

No cóż narazie wolna chwilą pokombinuje z wkomponowaniwem Ledów w
oprawe migaczy (bezinwazyjnie), i poszukam dobrych i w miare tanich LEDów.

Ze względu że na codzień zajmuje sie elektryką będe kombinował nad własnym rozwiązaniem, z jak najmniejszą ingeręcją w układ elektryczny motorka.

Wychodzi mi że najwyzej 4 kabelki do przeróbki bedą. jeszcze nie wiem jak idą wiązki ale poszukam jaknajlepszego miejsca na układzik.

Wprowadze jeszcze opcje dodatkowego osztrzegania kierunkowskazamo po wciśnięciu
migania Reflektorem.

Odezwe się jak bede miał jakieś konkretne efekty

Pozdrawiam Rysiek
Woma
Status: Offline

Re: niebieskie swiatla a'la policyjne

Post autor: Woma »

Nie wiem natomiast co panowie policjanci powiedzą na migające światełka przy motorku - zwłaszcza niebiesko - czerwone, które są zarezerwowane dla pojazdów uprzywilejowanych.
strix
Status: Offline

Re: niebieskie swiatla a'la policyjne

Post autor: strix »

Woma pisze:Nie wiem natomiast co panowie policjanci powiedzą na migające światełka przy motorku - zwłaszcza niebiesko - czerwone, które są zarezerwowane dla pojazdów uprzywilejowanych.
Niebiesko - niebieskie - wymienilem ;)

Zamierzam uzywac tylko w przypadkach zagrozenia, czyli glownie gdy ktos z naprzeciwka bedzie wyprzedzal w sposob mi zagrazajacy lub wykonywal inne dziwne manewry wyjezdzajac np. nieuwaznie z posesji itd. Nie zamierzam natomiast naduzywac i sie bawic - wyroslem z takich zabaw jakies 10 lat temu ;)

Licze sie z tym, ze moge miec pecha i spotkac akurat policje ktora mnie zatrzyma za uzycie tych swiatel, nie beda ich interesowaly moje sciemy i licze sie ze moga mi wlepic mandat, nakazac zdjac na miejscu itd. Mimo, to zakladam, bo wiem, ze sie przyda i dziala na ludzi w sytuacjach kiedy noga im ciazy a umysl odplywa ;) Na mnie tak jakiekolwiek strobo wlasnie dziala, choc nie odbija mi za kierownica -cokolwiek blysnie z nienacka - noga z gazu spada :)
Awatar użytkownika
wwwolti
Posty: 1672
Rejestracja: 17 października 2007, 15:02
Motocykl: był i będzie
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Status: Offline

Re: niebieskie swiatla a'la policyjne

Post autor: wwwolti »

w sytuacjach niebezpiecznych użycie takich świateł jest dyskusyjne. jak zdążysz je włączyć to zdążysz równie dobrze ominąć potencjalną przeszkodę. moim zdaniem sprawdza się toto przede wszystkim w jeździe w gęstym ruchu miejskim, w korkach. w rasie to tylko ładny gadżet. ja planuję założyć białe ledowe stroboskopy. mało prądu, brak przetworników, ostre i wystarczające światło, nawet w dzień.
pozdr
Wojtek
strix
Status: Offline

Re: niebieskie swiatla a'la policyjne

Post autor: strix »

wwwolti pisze:ja planuję założyć białe ledowe stroboskopy. mało prądu, brak przetworników, ostre i wystarczające światło, nawet w dzień.
W jaki sposob i w jakich sytuacjach zamierzasz z nich korzystac?
Awatar użytkownika
wwwolti
Posty: 1672
Rejestracja: 17 października 2007, 15:02
Motocykl: był i będzie
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Status: Offline

Re: niebieskie swiatla a'la policyjne

Post autor: wwwolti »

strix pisze:
wwwolti pisze:ja planuję założyć białe ledowe stroboskopy. mało prądu, brak przetworników, ostre i wystarczające światło, nawet w dzień.
W jaki sposob i w jakich sytuacjach zamierzasz z nich korzystac?
no w korkach właśnie, jak się przeciskam. zauważyłem że jak jadę celowo jak wariat, tzn bujam się mocno na boki, jakby slalom między puszkami, to powoduje że kierowcy widza mrugające światło w lusterku, to dużo częściej usuwają się z drogi i dają spokojnie przejechać. a jak jadę grzecznie i spokojnie to muszę się mocno przeciskać, praktycznie popychając moto nogami :(
myślę, ze zamiast awaryjnych to stroboskopy w korku i będzie bezpieczniej.
pozdr
Wojtek
strix
Status: Offline

Re: niebieskie swiatla a'la policyjne

Post autor: strix »

wwwolti pisze:
myślę, ze zamiast awaryjnych to stroboskopy w korku i będzie bezpieczniej.
Fakt w korkach biale moga sie sprawdzic. Niebieskich nawet bym nie probowal, juz widze ta panike na drodze :twisted: . Warto podumac dodatkowo nad mala pchelka bialych strobo gdzies wmontowana - 4x4 diody powinny wystarczyc zeby wchodzilo to z daleka w lusterka.
rysiek535
Posty: 1437
Rejestracja: 10 maja 2009, 11:40
Motocykl: Virago XV 535 DX
Lokalizacja: Polska
Status: Offline

Re: niebieskie swiatla a'la policyjne

Post autor: rysiek535 »

Ja traktuje to jako gadżet, Może się przydać do szpanu, a jak piszecie najlepiej udawać mocno nawalonego i jechać zygzakiem. W moim przypadku 100% skuteczności jak jade i widze na drodze że soś się słania od razu noga z gazu i na lewą strone uciekam. Gorzej jak tego słaniajacego sie obiektu niewidać.
Awatar użytkownika
Dredd
Posty: 142
Rejestracja: 14 czerwca 2009, 23:57
Motocykl: H-D, kiedyś Virago 750
Lokalizacja: Warszawa
Status: Offline

Re: niebieskie swiatla a'la policyjne

Post autor: Dredd »

A ja ku przestrodze zacytuję przepis z kodeksu wykroczeń.
Zwróćcie uwagę, że pierwszy paragraf mówi o posiadaniu, drugi i używaniu, a trzeci o przepadku...

Art. 96a. § 1. Kto, nie będąc do tego uprawnionym, posiada w pojeździe urządzenia stanowiące obowiązkowe wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego w ruchu, wysyłające sygnały świetlne w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie, a także elementy oznakowania w postaci napisów,
podlega karze grzywny.
§ 2. Kto, nie będąc do tego uprawnionym, używa w pojeździe sygnałów świetlnych w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnału dźwiękowego o zmiennym tonie,
podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny.
§ 3. Urządzenia lub elementy oznakowania, o których mowa w § 1 i 2, podlegają przepadkowi, choćby nie stanowiły własności sprawcy.

Wnioski: wyciągniecie sami...
Husky
Status: Offline

Re: niebieskie swiatla a'la policyjne

Post autor: Husky »

Dredd pisze: sygnały świetlne w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie,
... a kto tu mówi o niebieskich lub czerwonych, białe są na temacie :rock:
strix
Status: Offline

Re: niebieskie swiatla a'la policyjne

Post autor: strix »

Husky pisze:
Dredd pisze: sygnały świetlne w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie,
... a kto tu mówi o niebieskich lub czerwonych, białe są na temacie :rock:
Hmmm no ja mowilem o niebieskich, dostalem juz niebiesko-czerwone - zwracam jednak bo niebieski jest wielokrotnie jasniejszy niz czerwony wiec chce 2 niebieskie. Czytajac powyzsze paragrafy zastanawiam sie czy nie poprosze o wymiane na biale choc tu juz nie ma tego efektu psychologicznego na debila ktory z naprzeciwka jedzie na ciebie wyprzedzajac na 3-go np.

Mandat, koniecznosc zdjecia na miejscu i zabranie bym przezyl, ale ten areszt bardzo srednio mi sie podoba... przyjmujac ze policja nie lubi mocno jak sie ktos pod nich podszywa to moga byc bardzo zlosliwi i wykorzystac to prawo zeby dac nauczke.

Jeszcze podumam, ale dzieki za te kilka paragrafow...

edit
zmienieam na bialy - facet z protech-micro.pl tez przyznal, ze moga byc wieksze problemy niz tylko mandat i przepadek - do tego biale sa jeszcze bardziej walace po oczach niz te niebieskie wiec niech bedzie i tak - chociaz sa one drozsze o 50 zl przy tej samej ilosci diod.
Awatar użytkownika
Dredd
Posty: 142
Rejestracja: 14 czerwca 2009, 23:57
Motocykl: H-D, kiedyś Virago 750
Lokalizacja: Warszawa
Status: Offline

Re: niebieskie swiatla a'la policyjne

Post autor: Dredd »

strix pisze: Jeszcze podumam, ale dzieki za te kilka paragrafow...

edit
zmienieam na bialy - facet z protech-micro.pl tez przyznal, ze moga byc wieksze problemy niz tylko mandat i przepadek - do tego biale sa jeszcze bardziej walace po oczach niz te niebieskie wiec niech bedzie i tak - chociaz sa one drozsze o 50 zl przy tej samej ilosci diod.
Żeby utwierdzić Cię w (chyba słusznej) decyzji podam jeszcze jeden argument: w razie wpadki z takimi stroboskopami nie skończyłoby się na mandacie nałożonym przez policję, ale orzekałby sąd i to w najlepszym przypadku grzywnę :roll: Bo o przepadku nawet nie wspominam... :???:
rysiek535
Posty: 1437
Rejestracja: 10 maja 2009, 11:40
Motocykl: Virago XV 535 DX
Lokalizacja: Polska
Status: Offline

Re: niebieskie swiatla a'la policyjne

Post autor: rysiek535 »

Zdjecia z pola walki z migaczami. Niestety układ się tak rozwinoł że poszło pare kabelków więcej. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b57 ... d11ac.html http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e05 ... 55832.html
Doszły 2 reflektory, też mają zamontowane LEDY - zobaczymy jak sie będą sprawować?
Wymyśliłem że będe ich używał jako światła dzienne - pobór pradu po 300mA na lampe
14v * 0,6A = 8,4W - bedzie mniej palił :mrgreen: .
Moga mieć regulowaną moc od 0 do 100%. Przy 100% biorą więcej prądu ale ta opcja będie używana tylko do świateł ostrzegawczych. Udało mi się tak wkomponować LEDY w lampy że świecą tak jak światła mijania i nie bedą nikogo oślepiać.

W styczniu planuje uruchomic sterowniczek to dam filmik jak całość świeci.
Tak wygląda z przodu http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/613 ... 0a81b.html http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f97 ... 60fd9.html

Ponieważ niedługo święta więć życze Wam wszystkiego najlepszego a przedewszystkim zdrówka

Pozdrawiam Rysiek

[ Dodano: Czw Lut 04, 2010 9:21 pm ]
Swiatła na 99% ukończone - link - http://www.youtube.com/watch?v=B536kdVUk8I
Troche źle widać flash bo próbkowanie aparatu troche przeszkadza, lekkie pulsowanie swiatła na realu nie jest widoczne. Ledy są zasilane przebiegiem prostokatnym o zmiennym wypełnieniu - dlatego w aparacie widać pulsowanie.

Sekwencje programu mozna prawie dowolnie zmieniać - to jest pierwsza wersja ,
w praniu sie sprawdzi i moze jeszcze coś dopisze , zmienie?

W reflektorach też sa Ledy mocy - nawet nieźle świecą , myslałem że będzie gożej.
Ogólnie są przeznaczone do świateł dziennych i Flash. Na realu dużo fajniej błyskają.

Tyle odemnie czekam na opinie.
Od razu proszę aby nie pisać, na co Ci to itp....
Dla mnie to bajer i frajda przy projektowaniu i wykonaniu układu. Wole to niz
leżenie na wpół przytomny w rowie po obaleniu paru browarów!

Na pierwszy żut oka nic nie wskazuje że cośik jest przerobione - żadnych dodatkowych gózików itp.
Na 1 programie całość zachowuje sie jak orginalne migacze.
rysiek535
Posty: 1437
Rejestracja: 10 maja 2009, 11:40
Motocykl: Virago XV 535 DX
Lokalizacja: Polska
Status: Offline

Re: niebieskie swiatla a'la policyjne

Post autor: rysiek535 »

Światła policyjne na tapecie. Na razie testuje reflektor a reszta niedługo będzie gotowa.
https://sites.google.com/site/elserwrks ... htbary-led
ODPOWIEDZ