różnica między XV 500 a XV 535

Wszysto co związane z silnikami naszych Virago
rider
Posty: 19
Rejestracja: 13 grudnia 2008, 15:25
Motocykl: Yamaha XV 500, Junak M10, Intruder VS 800
Lokalizacja: Prudnik
Wiek: 57
Status: Offline

różnica między XV 500 a XV 535

Post autor: rider »

Posiadam XV 500 z 1984r. ale lekkiemu zatarciu uległy panewki główne wału. Po rozebraniu silnika okazało się że wał był już szlifowany i jest problem z dobraniem nowych panewek. Kupiłem oryginalne panewki nadwymiarowe i zastanawiam się czy pasowałby do nich wał z XV 535 bo numery katalogowe producenta tych wałów są takie same. Jeśli ktoś posiada, to prosiłbym o podanie wymiarów nominalnych czopów wału z XV 535. A może zna ktoś adres porządnego warsztatu który mógłby dopasować panewki?
Xondz
Status: Offline

Re: różnica między XV 500 a XV 535

Post autor: Xondz »

Witam,

Skoro numery są takie same to musi pasować. :smile:
( o ile mówimy o takich samych numerach w katalogach części Yamahy)

Nie sądzę żeby ktokolwiek na tym forum miał pomierzone mikrometrem czopy wału we własnej virażce :grin:
ale czasami trafi się rodzynek...

Sądzę (mam taką rzemieślniczą nadzieję :smile: ) że każdy zakład zajmujący się profesjonalnie remontami głównymi silników spalinowych jest w stanie odpowiednio dobrać panewki i wykonać szlif wału.

Kiedyś w zamierzchłych czasach Junaka taki zakład był na Krakowiaków w Warszawie,
a tu link do PKT w tym temacie (Krakowiaków też tam jest :grin: - świat jednak się nie zmienia ):

http://firmy.pkt.pl/slowo/regeneracja_w ... z83c=.html

pzdr
X
rider
Posty: 19
Rejestracja: 13 grudnia 2008, 15:25
Motocykl: Yamaha XV 500, Junak M10, Intruder VS 800
Lokalizacja: Prudnik
Wiek: 57
Status: Offline

Re: różnica między XV 500 a XV 535

Post autor: rider »

Liczyłem na to że ktoś posiada katalog z wymiarami nominalnymi lub nadwymiarowymi czopów wału w XV 535. Nie wymagam aby do wykonania pomary ktoś rozbierał silnik :grin: . Rzecz w tym, że cylindry w XV 535 mają średnice większą o ok.1,5 mm od średnicy cylindrów w XV 500 a tym samym większe i cięższe tłoki. Do zrównoważenia ciężaru tłoka, sworznia i pierścieni musż być odpowiednio dopasowane ciężary przeciwwag na wale. Dlatego nie jestem do końca pewien czy można zastąpić wął XV 500 z XV 535. Chyba, że zmiana wielkości tłoka nie pociąga za sobą wzrostu jego wagi :?: .

Niestety, nie wszystkie warsztaty zajmujące się remontami wałów samochodowych wykonuja również remonty wałów motocyklowych. Obdzwoniłem kilka w swoim województwie i nic z tego. Natomiast wysyłanie wału i połowy silnika na drugi koniec Polski jest troche kłopotliwe ale będzie to chyba jedyne wyjście. Dlatego szukam konkretnej, sprawdzonej firmy.
Xondz
Status: Offline

Re: różnica między XV 500 a XV 535

Post autor: Xondz »

Według katalogu części zamiennych Yamahy wał jest taki sam dla XV500 jak i dla wszystkich roczników XV535. Więc musi pasować.
Jakbyś chciał robić remont w serwisie Yamahy to właśnie taki wał by Ci sprowadzili - P/N: 22U-11411-00-00 oraz panewki do niego - są cztery wymiary, do nowego pewnie 22U-11656-00-00 (blue) - 4 szt. (są jeszcze green,black i brown)
Z używanym faktycznie powstaje problem, trzeba dobrać taki który da się przeszlifować do Twoich nowych panewek. Należałoby zamontować panewki i zmierzyć ich średnicę i do tego wymiaru poszukać wału do XV535 o wymiarze nadającym się do szlifu.
Wg. manuala różnica powinna się zawierać w przedziale 0,020 - 0,052 mm, oczywiście po szlifie wału. (metoda pomiaru jest w manualu Haynes dla XV535).
Myślę też że powinieneś ustalić z zakładem, który będzie robił szlif o ile większa musi być średnica czopu żeby mogli wykonać szlif na internujący Cię wymiar.

pzdr
X
rider
Posty: 19
Rejestracja: 13 grudnia 2008, 15:25
Motocykl: Yamaha XV 500, Junak M10, Intruder VS 800
Lokalizacja: Prudnik
Wiek: 57
Status: Offline

Re: różnica między XV 500 a XV 535

Post autor: rider »

Wszystko fajnie, tylko te cztery panewki których wymiary podałeś są na korbowody a ja potrzebuję dopasować panewki główne -a te mają tylko dwa wymiary:
49.000-49.010 mm
(1.9291-1.9296 in) BLUE
49.011-49.020 mm
(1.9296-1.9299 in) GREEN
dlatego szukam wału nadającego się na szlif nadwymiarowy lub warsztatu który dorobi panewki na "trzeci" wymiar.
Xondz
Status: Offline

Re: różnica między XV 500 a XV 535

Post autor: Xondz »

Masz rację, panewki główne są faktycznie w dwóch rozmiarach.
Pisałeś że masz już kupione nowe panewki nadwymiarowe, więc to chyba do nich powinieneś dopasować wał ? Podajesz też ich wymiary. Więc wszystkie dane do doboru wału chyba masz ? Trzeba tylko znaleźć wał który nie miał jeszcze szlifu albo nadaje się do przeszlifowania pod Twoje panewki. Źle rozumuję ?

ps. a i tak, wydaje mi się, że pozostaje problem panewek krobowodowych. Jest mało prawdopodobne że nowy wał będzie pasował do starych panewek. Te też należałoby wymienić, albo pod nie przeszlifować wał.

pzdr
X
rider
Posty: 19
Rejestracja: 13 grudnia 2008, 15:25
Motocykl: Yamaha XV 500, Junak M10, Intruder VS 800
Lokalizacja: Prudnik
Wiek: 57
Status: Offline

Re: różnica między XV 500 a XV 535

Post autor: rider »

Właściwie rozumujesz. Najlepiej jakbym znalazł wał z kompletnymi korbami ale chyba szybciej znajdę warsztat który dorobi mi panewki nad-nad-nad-wymiarowe :mrgreen:
Xondz
Status: Offline

Re: różnica między XV 500 a XV 535

Post autor: Xondz »

Właśnie co do korb, to w katalogu części mają one w 535 inny numer niż w 500...
można podejrzewać że są inne.


pzdr
X
januszkrzeszowice
Posty: 5
Rejestracja: 05 stycznia 2013, 19:19
Motocykl: yamaha virago 535
Status: Offline

Re: różnica między XV 500 a XV 535

Post autor: januszkrzeszowice »

witam kolego
pisałeś o wymiarach panewek na wał główne do yamahy 535 ale coś mi nie pasuje mój wał ma wymiar ok.45,00mm a nie 49,00 możesz coś doradzić
pozdrawiam
Awatar użytkownika
GregorS
Posty: 1904
Rejestracja: 20 maja 2009, 23:48
Motocykl: 535,750=> NT650V
Lokalizacja: z e-wsi w woj. łódzkim
Wiek: 48
Status: Offline

Re: różnica między XV 500 a XV 535

Post autor: GregorS »

temat z 2008 r , chyba ci nie doradzi ;)
https://www.youtube.com/watch?v=9rr5Z7kpCTo

........MOTÓR NIE UMIERA NIGDY, MOTÓR JEST WIECZNY..........
http://www.youtube.com/watch?v=mNg3TuXL7Do
ODPOWIEDZ