Podświetlenie licznika???

Tematy związane z ukladem elektrycznym Virago
selwinek
Status: Offline

Podświetlenie licznika???

Post autor: selwinek »

Cześć. Rozebrałem licznik ,żeby wymienić jedną z żarówek. Są tam dwie żarówki i oprócz tego dochodzą dwa przewody na ...no właśnie ,nie wiem jak to nazwać i co to jest. W każdym razie u mnie to chyba nie działa mimo że 12 V dochodzi. Czy jest to żarówka ,czy jakiś termik czy cuś innego??? Prosze o pomoc.
Przy okazji popatrzyłem na licznik ,coby rozwiać wątpliwości czy poprzednik nie cofnął licznika i zauważyłem ,że nie jest to tam takie proste..całe szczęście. Wg. mnie to jedynie wiertarka lub inny kręciołek ,a mechanicznie to trza byłoby zdjąć ten chromowany pierścień ,a tego bez śladowo to się nie da. TAkże raczej się ucieszyłem ...chociaż wszystko jest możliwe.
Awatar użytkownika
strazak
Posty: 1412
Rejestracja: 29 listopada 2007, 00:21
Motocykl: XV 1000 GE USA 1984.
Lokalizacja: Piaseczno(złotokłos)
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Podświetlenie licznika???

Post autor: strazak »

ten termik czy jak to tam nazwałeś to nic innego jak mechanizm wyłączania kierunkowskazów po przejechaniu pewnego dystansu .
ADAM
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Podświetlenie licznika???

Post autor: kyller »

selwinek pisze:Cześć. Rozebrałem licznik ,żeby wymienić jedną z żarówek. Są tam dwie żarówki i oprócz tego dochodzą dwa przewody na ...no właśnie ,nie wiem jak to nazwać i co to jest. W każdym razie u mnie to chyba nie działa mimo że 12 V dochodzi. Czy jest to żarówka ,czy jakiś termik czy cuś innego??? Prosze o pomoc.
Przy okazji popatrzyłem na licznik ,coby rozwiać wątpliwości czy poprzednik nie cofnął licznika i zauważyłem ,że nie jest to tam takie proste..całe szczęście. Wg. mnie to jedynie wiertarka lub inny kręciołek ,a mechanicznie to trza byłoby zdjąć ten chromowany pierścień ,a tego bez śladowo to się nie da. TAkże raczej się ucieszyłem ...chociaż wszystko jest możliwe.
to jest kontraktron i to jest do kierunkowskazów jak napisał przedpiszca
co do cofania licznika
a/ kreciłołek do cofania licznika robi sie z silnika od dmuchawy samochodu żuk (jesze łatwiejj na silniku od wycieraczek bo sprzegięlko prawie gotowe jest (łatwiej zamocowac linke ) i kawałka linki bez pancerza -co prawda krecenie troche trwa i czasami licznik zaczyna potem przekłamywac zwłaszcza bo mu sie sprezynka odkształca
b/chromowaany pierscien tez da sie zdjac i załozyc bez sladów ale poniewaz to jest trudneijsze to nikt tak nie robi
selwinek
Status: Offline

Re: Podświetlenie licznika???

Post autor: selwinek »

Czyli kontrakton powinien po przejechaniu pewnego dystansu sam wyłączyć kierunkowsaz w przypadku jełsi ja zapomniałem tego zrobić - Dobrze zrozumiałem?
U mnie chyba to nie działa,w każdym razie w środku widać ,że drucik który tam jest ,jest przerwany - czy ten typ tak ma???

P.S.
Z licznikiem masz racje ,wszystko ludzie zrobią,będę zył nadzieją ,że u mnie nikt paluchów tam nie wkładał.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Raptor
Posty: 310
Rejestracja: 25 września 2007, 17:11
Motocykl: CBR 600 F3/Suzuki VX
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 38
Status: Offline

Re: Podświetlenie licznika???

Post autor: Raptor »

Licznika w Virażce wcale nie trzeba cofać... wystarczy nim przekroczyć 99 999 km i jedzie od zera. Nie ma chyba wtedy takiego ryzyka zepsucia mechanizmu a do tego nie powinna nam się odkształcić owa sprężynka.
Awatar użytkownika
strazak
Posty: 1412
Rejestracja: 29 listopada 2007, 00:21
Motocykl: XV 1000 GE USA 1984.
Lokalizacja: Piaseczno(złotokłos)
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Podświetlenie licznika???

Post autor: strazak »

selwinek pisze:Czyli kontrakton powinien po przejechaniu pewnego dystansu sam wyłączyć kierunkowsaz w przypadku jełsi ja zapomniałem tego zrobić - Dobrze zrozumiałem?
bardzo dobrze zrozumiałeś :bravo:
ADAM
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Podświetlenie licznika???

Post autor: kyller »

kontrakton nie wyłacza on tylko daje impulsy z którego wynika ze moto jedzie
Awatar użytkownika
acze
Posty: 488
Rejestracja: 26 sierpnia 2008, 15:42
Motocykl: Virago XV750, 94r.
Lokalizacja: Szczecin
Wiek: 38
Status: Offline

Re: Podświetlenie licznika???

Post autor: acze »

selwinek pisze:,w każdym razie w środku widać ,że drucik który tam jest ,jest przerwany - czy ten typ tak ma???
tak
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kontaktron

Sprzedawca sprzedał mi maszynę z przebiegiem 33 tysiące, a licznik wskazywał 3 ;).
Jedyne co mnie martwi, to jak będę sprzedawał maszynę za parę lat, to nie wiem jak to kupującemu wytłumacze, że maszyna ma o 30 tysięcy większy przebieg, niż pokazany.
Awatar użytkownika
radar64
Posty: 525
Rejestracja: 15 sierpnia 2008, 18:03
Motocykl: VTX 1300
Lokalizacja: w-wa/N.Iwiczna
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Podświetlenie licznika???

Post autor: radar64 »

Czy można stąd wnioskować,że motocykle posiadające kontaktron w liczniku powinny mieć automatyczny wyłącznik?Czy jest to tylko domeną motocykli z rynku ameryki pólnocnej,nigdzie się nie mogłem doczytać.Jakby ktoś wiedział bliżej coś.Może trzeba przywrócić sprawność w długie zimowe wieczory.pozdro
Awatar użytkownika
Taternik
Posty: 1236
Rejestracja: 25 września 2008, 22:21
Motocykl: Yamaha XV 750 1994
Lokalizacja: Krzyż Wielkopolski
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Podświetlenie licznika???

Post autor: Taternik »

tez jestem zainteresowany jak to działa i czy we wszystkich było montowane Po czytaniu tego tematu zrobiłem próbe ,jechałem 3 km z włączonym kierunkiem i nic :cry:
Awatar użytkownika
wolbi
Site Admin
Posty: 1084
Rejestracja: 03 września 2007, 17:09
Lokalizacja: Poznań
Wiek: 41
Kontakt:
Status: Offline

Re: Podświetlenie licznika???

Post autor: wolbi »

U mnie tez moge jechac z wlaczonym kierunkiem i póki recznie nie wylacze sam sie nie wylaczy
Awatar użytkownika
jozjag
Posty: 140
Rejestracja: 08 grudnia 2007, 18:45
Motocykl: Yamaha XV 250 i XV750
Lokalizacja: Goleniów
Wiek: 60
Kontakt:
Status: Offline

Re: Podświetlenie licznika???

Post autor: jozjag »

A u mnie dzieła kierunkowskaz po 350 m sam się wyłącza.
tomekgryfice
Status: Offline

Re: Podświetlenie licznika???

Post autor: tomekgryfice »

A tak będąc w temacie żarówek do licznika, miałem ogromny problem z kupnem nowych, tej samej wielkości i mocy. Problem rozwiązałem dużymi, białymi(bo inne kolory wyglądały fajnie ale nie praktycznie, słaba widoczność) 12 voltowymi diodami LED, bez lutowania, nalerzy odpowiednio wygiąć i wyprofilować końcówki. Trzeba pamiętać o biegunowości diod. Krótkotrwała(1sek) zamiana biegunów nie powoduje uszkodzenia diody.
Awatar użytkownika
Taternik
Posty: 1236
Rejestracja: 25 września 2008, 22:21
Motocykl: Yamaha XV 750 1994
Lokalizacja: Krzyż Wielkopolski
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Podświetlenie licznika???

Post autor: Taternik »

Podepnę się do tematu
Nie działa mi podświetlenie oby liczników.Sprawdziłem bezpieczniki,wszystkie kostki zasilające zegary i nadal nic. Ma ktoś pomysł co może być przyczyną niedziałania? :pomocy:
Awatar użytkownika
Adam
Posty: 2226
Rejestracja: 22 października 2007, 19:52
Motocykl: 1100, 92r. OGAR 200
Lokalizacja: Święta Anna
Wiek: 45
Kontakt:
Status: Offline

Re: Podświetlenie licznika???

Post autor: Adam »

Sprawdź czy prund do żaróweczek dochodzi, jeśli nie dochodzi to sprawdź czy dochodzi do kabelków tych żaróweczek, jeśli nie dochodzi to sprawdź czy dochodzi do kostek tych kabelków od żaróweczek, jeśli nie dochodzi to sprawdź czy dochodzi do kabelków kostek tych kabelków od żaróweczek itd. itd. gdzieś sie znajdzie w końcu i wtedy już z górki.
Ja nad lampką rezerwy tak 6h siedziałem :razz:
Awatar użytkownika
Taternik
Posty: 1236
Rejestracja: 25 września 2008, 22:21
Motocykl: Yamaha XV 750 1994
Lokalizacja: Krzyż Wielkopolski
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Podświetlenie licznika???

Post autor: Taternik »

Dałem rade :cool: Odnalazłem kabelek który zasila wszystkie żaróweczki i podłączyłem go do żarówki światła pozycyjnego.Mam nadzieję że nic się przy okazji nie spali
nico_rk
Status: Offline

Re: Podświetlenie licznika???

Post autor: nico_rk »

helo! mam pytanko... jak zdemontowałeś zegary? ja muszę zdemontować obrotomierz bo coś mi źle leży i jest jak niedomknięty z przodu ale mam problem bo nie mogę go zdjąć. jakie śrubki odkręcałeś albo gdzie i jak??? :wink:
Awatar użytkownika
Taternik
Posty: 1236
Rejestracja: 25 września 2008, 22:21
Motocykl: Yamaha XV 750 1994
Lokalizacja: Krzyż Wielkopolski
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Podświetlenie licznika???

Post autor: Taternik »

Z tyłu chromowanej puszki jest wkręt na krzyżak trzeba ją wykręcić wtedy zejdzie obudowa.Obrotomierz (tak samo jak prędkościomierz) przykręcony jest na dwie nakrętki 8 po oby stronach
Awatar użytkownika
micek1968
Posty: 871
Rejestracja: 25 października 2009, 12:26
Motocykl: VIRAGO XV 750
Lokalizacja: Zgierz
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Podświetlenie licznika???

Post autor: micek1968 »

nie wiem jak u Was ale u mnie ten auto-wyłącznik nie działa... choć mi to wogóle nie przeszkadza..
Pozdrawiam
Micek
Obrazek
Awatar użytkownika
wąsaty7
Posty: 1418
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 14:00
Motocykl: XV 1100 98r.
Lokalizacja: Szczecin
Status: Offline

Re: Podświetlenie licznika???

Post autor: wąsaty7 »

micek1968 pisze:nie wiem jak u Was ale u mnie ten auto-wyłącznik nie działa... choć mi to wogóle nie przeszkadza..
viewtopic.php?t=4990
Wąsaty7
THRASH
Status: Offline

Re: Podświetlenie licznika???

Post autor: THRASH »

wiem że jest to może głupie pytanie ale jak rozkręcić licznik? siadła mi żarówka i chciałbym ją wymienić ale za grzyba nie wiem jak. mam Virago125.
Awatar użytkownika
wojok
Posty: 544
Rejestracja: 29 maja 2009, 13:31
Motocykl: VIRAGO 750 '92
Lokalizacja: Rybnik / Kraków
Wiek: 34
Status: Offline

Re: Podświetlenie licznika???

Post autor: wojok »

zasada jest chyba ta sama we wszystkich.
z tyłu tej chromowanej puszki jest śrubka krzyżak i potem można już ściągać (może wymagać leciutkiej siły, bo uszczelka trzyma). Gdybyś miał za mały dostęp (albo jest to zegar od prędkościomierza) to przyda się także odkręcić nakrętki 8 trzymające zegar do półki. tak jest w 750, jeśli 125 ma inaczej to mnie poprawcie
THRASH
Status: Offline

Re: Podświetlenie licznika???

Post autor: THRASH »

no łatwego dostępu to tam nie ma :razz: ale zrobiłem :wink: dzięki wielkie :bravo:
ODPOWIEDZ