Dziwne dźwięki z napedu albo koła

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
Awatar użytkownika
NoName
Posty: 86
Rejestracja: 28 marca 2013, 20:43
Motocykl: Yamaha Virago XV250
Lokalizacja: Zach. Pom
Status: Offline

Dziwne dźwięki z napedu albo koła

Post autor: NoName »

Jak już może kiedyś wspomniałem jadąc sobie moto (XV 250) i rozkręcając motorek do prędkości 20+ moim uszkom ukazuję się dziwny dźwięk dochodzący z okolić tylnego koła, łańcucha lub zębatki zdawczej. Ja słyszę go dopiero gdy uciszę silnik lub jadąc przy "barierach dźwiękoszczelnych" I tu moje pytanie. Czy ktoś miał coś podobnego lub wie jak sprawdzić skąd ten dźwięk się wydobywa? Bo jadąc nie jestem w stanie :( Martwi nie trochę ten dźwięk i mam nadzieje że to nic w silniku.
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Dziwne dźwięki z napedu albo koła

Post autor: -waldi- »

układ napędowy (łańcuch) ogólnie hałasuje, przy znacznym zużyciu słuchać go dość mocno - proponuje sprawdzić zużycie, ewentualnie wymienić cały zestaw
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
NoName
Posty: 86
Rejestracja: 28 marca 2013, 20:43
Motocykl: Yamaha Virago XV250
Lokalizacja: Zach. Pom
Status: Offline

Re: Dziwne dźwięki z napedu albo koła

Post autor: NoName »

Stan zębatek jest całkiem ok, łańcuch co prawda był trochę skorodowany i wymaczałem do w paliwie i różnych środkach no i hałasował jak łańcuch ale go nasmarowałem i ucichł ale zaczeło się to. Ale to chyba zapoczątkowałem naciągając łańcuch. Zrobiłem to chyba za mocno zrobiłem może z 400m i popuściłem go ale hałasuje nadal :(
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Dziwne dźwięki z napedu albo koła

Post autor: -waldi- »

no to do wymiany łańcuch i zębatki
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
Cpt. Nemo
Posty: 1560
Rejestracja: 22 kwietnia 2011, 13:11
Motocykl: Yamaha Virago 535
Lokalizacja: Warszawa Wawrzyszew
Status: Offline

Re: Dziwne dźwięki z napedu albo koła

Post autor: Cpt. Nemo »

NoName pisze:łańcuch co prawda był trochę skorodowany i wymaczałem do w paliwie i różnych środkach
A tak na przyszlosc to sa specjalne srodki do mycia lancucha.
Jesli bedzisz mial lepszy lancuch ( typu: o-ring, x-ring, z-ring ) z oringami na laczach ogniw to myjac w powyzszy sposob mozesz nawet nowy trwale uszkodzic.
Od biedy mozna myc w nafcie no nie w ropie, benzynie ani innych wynalazkach.
Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi...
Pozdrawiam, cpt. Nemo
Awatar użytkownika
NoName
Posty: 86
Rejestracja: 28 marca 2013, 20:43
Motocykl: Yamaha Virago XV250
Lokalizacja: Zach. Pom
Status: Offline

Re: Dziwne dźwięki z napedu albo koła

Post autor: NoName »

A czy łańcuchy mają jakieś rozmiary? Oprócz długości i maksymalna mocą jaką mogą przekazać? Bo w sklepie powiedziano mi że samego łańcucha nie dostane że od razu cały zestaw ale to koszt ok 300zł a wydaje mi się że moje zębatki są jeszcze całkiem w porządku. Więc czy to musi być jakiś łańcuchu? Czy obojętnie jaki z allegro? Np. http://allegro.pl/lancuch-o-ring-530-11 ... 97646.html ??
Awatar użytkownika
Redneck
Posty: 1412
Rejestracja: 19 czerwca 2009, 23:09
Motocykl: Yamaha XTZ750 ST
Lokalizacja: UK, Coventry
Status: Offline

Re: Dziwne dźwięki z napedu albo koła

Post autor: Redneck »

raczej nikt ci nie powie jaki lancuch kupic jak zostawiasz stare zebatki. wg ciebie moga wygladac na nowe, ale i tak sa juz 'dotarte' z tamtym lancuchem. teraz zaoszczedzisz troche kasy na nich, a po chwili i tak bedziesz mial do wymiany caly naped. to tak jakbys chcial wymienic w aucie jedna opone :wink: wiadomo, na allegro jak jestes uparty to kupisz nawet lancuch do samodzielnego zlozenia, tylko po co? :P
We believe in going our own way, no matter which way the rest of the world is going.
We believe in bucking the system that's built to smash individuals as bugs on a windshield.
We don't care what everyone else believes.
Amen.
Awatar użytkownika
Mocho
Posty: 639
Rejestracja: 21 kwietnia 2010, 21:33
Motocykl: virago xv250 '93
Lokalizacja: pod Kielcami ;)
Wiek: 33
Kontakt:
Status: Offline

Re: Dziwne dźwięki z napedu albo koła

Post autor: Mocho »

łańcuch 520, 114 ogniw, ale jak koledzy mówią, raczej wymienia się całość
moje wypowiedzi wyrażają moje poglądy na różne sprawy, masz prawo się z nimi nie zgadzać a ja mam prawo mieć to w d...
Obrazek
Awatar użytkownika
kris2k
Posty: 3403
Rejestracja: 15 czerwca 2010, 07:24
Motocykl: GuStaw
Lokalizacja: Pabianice
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Dziwne dźwięki z napedu albo koła

Post autor: kris2k »

Tylko caly napęd. Wymianą samego łańcucha mija się z celem, to pieniądze wyrzucone w błoto.
W dodatku zdawczą wymienisz przynajmniej 2-3 razy pomiędzy wymianami całego napędu. I warto ja często sprawdzać i wymieniać bo koszt żaden w porównaniu z kosztem łańcucha, a zjechana powoduje zużycie owego.
Awatar użytkownika
m@rek
Posty: 1534
Rejestracja: 06 marca 2011, 07:17
Motocykl: Yamaha Virago XV250 3LS
Lokalizacja: nat możem
Wiek: 70
Status: Offline

Re: Dziwne dźwięki z napedu albo koła

Post autor: m@rek »

NoName pisze:Stan zębatek jest całkiem ok, łańcuch co prawda był trochę skorodowany i wymaczałem do w paliwie i różnych środkach no i hałasował jak łańcuch ale go nasmarowałem i ucichł ale zaczeło się to. Ale to chyba zapoczątkowałem naciągając łańcuch. Zrobiłem to chyba za mocno zrobiłem może z 400m i popuściłem go ale hałasuje nadal :(
No to słuchaj. Napęd łańcuchowy hałasuje i to dość głośno. Stąd zaleca się dbanie o niego w sposób bardzo staranny. Mycie i smarowanie co około 300-500 km. Weź pod uwagę, że przednia zębatka ma luz boczny i w połączeniu z delikatnymi luzami na ogniwach łańcucha daje charakterystyczną melodyjkę. Jaka na to rada? Zmienić na XV535 :nazdrowie:
Awatar użytkownika
NoName
Posty: 86
Rejestracja: 28 marca 2013, 20:43
Motocykl: Yamaha Virago XV250
Lokalizacja: Zach. Pom
Status: Offline

Re: Dziwne dźwięki z napedu albo koła

Post autor: NoName »

No zmienić praktycznie moge ale teoretycznie ogranicza mnie kategoria prawa jazdy. A co do melodyjki to według mnie nie jest to dźwięk łańcucha lecz jak by coś gdzieś obcierało. Bo czasem jest to regularny dźwięk a czasem taki pulsacyjny jak by coś skrobało. Bo łańcuch ma taki swój specyficzny dźwięk. Co do wymiany to raczej wymienię już całość po za tym mam lekki luz boczny na zębatce zdawczej (tak ma być?)
Awatar użytkownika
2007XV1700
Posty: 5107
Rejestracja: 03 czerwca 2011, 15:31
Motocykl: XV1000,XV1700,JAWA
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/hmAhT1FGH4TPnWHz9
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: Dziwne dźwięki z napedu albo koła

Post autor: 2007XV1700 »

tak ma być
Awatar użytkownika
e_gregor
Posty: 2015
Rejestracja: 14 lutego 2010, 14:53
Motocykl: ZR7
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 42
Status: Offline

Re: Dziwne dźwięki z napedu albo koła

Post autor: e_gregor »

Z tego co pamietam Virago 250 ma dość duży luz łańcucha (3-4cm) i ponoć to jest bardzo ważne. Jak go napiąłeś to mogłeś załatwić napęd. A co do zębatki zdawczej jak kolega powyżej napisał - tak ma być
Głupota to największa choroba cywilizacyjna
ODPOWIEDZ