Virago 125, spalony kabel '+' od akumulatora

Tematy związane z ukladem elektrycznym Virago
Mr.Sanguinius
Posty: 3
Rejestracja: 07 października 2012, 17:57
Motocykl: Yamaha Virago 125
Status: Offline

Virago 125, spalony kabel '+' od akumulatora

Post autor: Mr.Sanguinius »

Witam!

Ostatnio podczas krótkiej przejażdzki, mój motocykl odmówił współpracy. Jechałem jakieś 60km/h prostą drogą i nagle zgasły światłą, a motocykl przestał reagować na gaz. No tak, pomyślałem, akumulator padł. Zatrzymuję się na poboczu zastanawiając się co dalej zrobić, gdy nagle zobaczyłem, że spod siedzenia unosi się dym, Natychmiast rzuciłem się do motocykla i zacząłem odkręcać siedzisko. Nim zdążyłem to zrobić dym zniknął, ale niestety po odkręceniu okazało się, że kabel '+' między złączem akumulatora a bezpiecznikiem, po prostu się zwęglił. Dodam, że miałem ostatnio duże problemy z akumulatorem i notorycznie się on rozładowywał, a ja oczywiście ładowałem go na siłe prostownikiem, bo nie miałem pieniędzy na nowe aku. Przed pechową przejażdzką ładowałem go jakieś 3 godzinki, bo odkąd zaczął się tak rozładowywać, tyle czasu wystarczało żeby motocykl chociaż odpalił, a potem podczas jazdy nie było kłopotu. Aż do teraz.

W związku z całą sytuacją mam do was dwa pytania. Po pierwsze, czy mogę oddać motocykl zwykłemu elektrykowi, który po prostu zamieni zwęglony fragment kabla na nowy? I po drugie, czy winą za spalony kabel, mogę obarczyć tylko niesprawny akumulator i moje błędy w jego serwisowaniu, czy też w całą sprawę mogło być zaangażowane coś innego? Dodam jeszcze, że po zimie motocykl był w warsztacie i mechanik twierdził, że cała elektryka jest ok, poza akumulatorem który był słabo naładowany. Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.
Awatar użytkownika
grzegorzbr2
Posty: 4923
Rejestracja: 13 listopada 2012, 21:00
Motocykl: XV 535 1,1 1,7 1,3
Lokalizacja: Świętokrzyskie - TOP
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Virago 125, spalony kabel '+' od akumulatora

Post autor: grzegorzbr2 »

Zrobiło się zwarcie, a bezpiecznik nie zadziałał :?:
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4147
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Virago 125, spalony kabel '+' od akumulatora

Post autor: leszekk »

Daj do elektryka ale takiego, co zna Virago - ewidentnie instalacja do przejrzenia bo jeśli masz tam włożony prawidłowy akumulator a nie jakiś z odwróconymi klemami od motoroweru, to nie ma możliwości żeby spalił Ci się kabel a nie bezpiecznik. Ktoś coś w Twoim motocyklu gruntownie spierdolił i trzeba to fachowo naprawić.
A przy okazji do wymiany będzie prawdopodobnie regulator napięcia bo to zapewne on Ci akumulator załatwił
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
grzegorzbr2
Posty: 4923
Rejestracja: 13 listopada 2012, 21:00
Motocykl: XV 535 1,1 1,7 1,3
Lokalizacja: Świętokrzyskie - TOP
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Virago 125, spalony kabel '+' od akumulatora

Post autor: grzegorzbr2 »

Chyba że był słaby styk w gnieżdzie bezpiecznikowym, końcówka izolacji przewodu się stopiła, zwarła do masy , powstalo zwarcioszko pomiędzy plusem aku a bezpiecznikiemi pezpiecznik nie miał prawa zadziałać.Przydałoby się aby to sprawdził fachowiec.
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Virago 125, spalony kabel '+' od akumulatora

Post autor: -waldi- »

sam jak się postarasz to wymienisz i koniecznie zastosujcie u większym przekroju przewody - Yamaha strasznie po kosztach poszła i te przewody przy normalnej eksploatacji są ciepłe :D
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
ODPOWIEDZ