Termistor do czujnika rezerwy.

Tematy związane z ukladem elektrycznym Virago
Awatar użytkownika
Kluk
Posty: 398
Rejestracja: 31 sierpnia 2011, 22:55
Motocykl: Virago 1100 '99
Lokalizacja: Książ Wielki (małopolskie)
Wiek: 55
Status: Offline

Termistor do czujnika rezerwy.

Post autor: Kluk »

Wygląda na to, że padł mi czujnik rezerwy. Doczytałem się już, że działa na zasadzie pomiaru temperatury - paliwo jest chłodniejsze od powietrza (a właściwie wydaje mi się, że chyba nie bezwzględnej temperatury, tylko różnicy temperatur). Do pomiaru jest używany termistor, taki jak tu:

http://uk.rs-online.com/web/p/thermistor/0256102/

Co prawda tego już nie produkują, ale są zamienniki. Pytanie tylko, czy ktoś już miał taki problem i wymieniał ten termistor oraz jaki to dało efekt?

Sama wymiana nie wygląda na skomplikowaną, a termistor kosztuje parę złotych, podczas gdy za cały nowy moduł życzą sobie radośnie 100$. oczywiście samego termistora nie ma w ofercie handlarzy częściami do motocykli, ale można dokupić w sklepach z elektroniką.
Ostatnio zmieniony 01 sierpnia 2012, 13:35 przez Kluk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wąsaty7
Posty: 1418
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 14:00
Motocykl: XV 1100 98r.
Lokalizacja: Szczecin
Status: Offline

Re: Termistor do czujnika rezerwy.

Post autor: wąsaty7 »

http://virago.com.pl/viewtopic.php?f=21&t=18220
Wystarczy użyć funkcji SZUKAJ
Wąsaty7
Awatar użytkownika
Kluk
Posty: 398
Rejestracja: 31 sierpnia 2011, 22:55
Motocykl: Virago 1100 '99
Lokalizacja: Książ Wielki (małopolskie)
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Termistor do czujnika rezerwy.

Post autor: Kluk »

Dzięki za link.

Nawiasem mówiąc, funkcji "Szukaj" użyłem, ale szukałem "czujnik rezerwy" oraz "termistor", więc w odpowiedzi dostałem inne linki, w których nie było takich szczegółów. Dalej więc szukałem na Virago Owners Club.
Awatar użytkownika
Kluk
Posty: 398
Rejestracja: 31 sierpnia 2011, 22:55
Motocykl: Virago 1100 '99
Lokalizacja: Książ Wielki (małopolskie)
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Termistor do czujnika rezerwy.

Post autor: Kluk »

Skoro już temat poruszony, to jeszcze uzupełnię trochę teoretycznie. Zastanawiałem się, jak to działa? Bo przecież termistor to element, który zmienia opór w zależności od temperatury. W takim razie jak mierzy poziom paliwa, skoro po pierwsze jego temperatura różni się w znikomym stopniu od temperatury powietrza nad nim, a po drugie i tak jest zależna od temperatury otoczenia?
Myślałem, że może są dwa termistory, co pozwoliłoby wykrywać tą drobną różnicę temperatur niezależnie od temperatury otoczenia.
Sprawa jednak wygląda inaczej: Wystarczy jeden. Otóż prąd przepływający przez niego rozgrzewa go. Jeżeli jednak termistor jest zanurzony w paliwie, paliwo go chłodzi, a jeżeli wystaje ponad paliwo, otaczające go powietrze chłodzi już o wiele słabiej, przez co termistor rozgrzewa się do wyższej temperatury. Żeby wszystko działało poprawnie, musi to być termistor, którego opór maleje ze wzrostem temperatury. Poza tym musi mieć odpowiednio dobrane parametry (albo dodatkowy układ zabezpieczający), by nie doszło do sytuacji, gdzie w miarę rozgrzewania się maleje opór, co powoduje przepływ większego prądu, który go rozgrzewa jeszcze bardziej i tak aż do spalenia. Tak więc nie można zastosować dowolnego.
Awatar użytkownika
Strażak
Posty: 598
Rejestracja: 11 grudnia 2007, 16:53
Motocykl: Yamaha 1100 Virago
Lokalizacja: Opole
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Termistor do czujnika rezerwy.

Post autor: Strażak »

Odświeżę temat, też mi wysiadł czujnik i szukałem tego termistora i tu i tam :mrgreen: no i dowiedziałem się że prawdopodobnie pasuje termistor od czujnika paliwa z daewoo tico, lanos itd. Będę montował zobaczymy czy będzie poprawa.
Nie jedź szybciej niż twój Anioł Stróż umie latać

Jawa 350 => XJ 700S MAXIM 1990 r. => XV 750 VIRAGO 1987 r. =>> już jest XV 1100 1993 r.

http://www.ma-ro.com.pl
Awatar użytkownika
grzegorzbr2
Posty: 4923
Rejestracja: 13 listopada 2012, 21:00
Motocykl: XV 535 1,1 1,7 1,3
Lokalizacja: Świętokrzyskie - TOP
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Termistor do czujnika rezerwy.

Post autor: grzegorzbr2 »

Wydaje mi się że to czujnik tylko od kontrolki rezerwy
Awatar użytkownika
Strażak
Posty: 598
Rejestracja: 11 grudnia 2007, 16:53
Motocykl: Yamaha 1100 Virago
Lokalizacja: Opole
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Termistor do czujnika rezerwy.

Post autor: Strażak »

no dokładnie, mi się zapaliła kontrolka i świeci cały czas i odkąd zapaliła się muszę jeździć cały czas na włączonej rezerwie. Zobaczę po wymianie czy coś się zmieni.
Nie jedź szybciej niż twój Anioł Stróż umie latać

Jawa 350 => XJ 700S MAXIM 1990 r. => XV 750 VIRAGO 1987 r. =>> już jest XV 1100 1993 r.

http://www.ma-ro.com.pl
Awatar użytkownika
udzin
Posty: 610
Rejestracja: 11 listopada 2010, 00:03
Motocykl: Virago xv750 94r
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 60
Status: Offline

Re: Termistor do czujnika rezerwy.

Post autor: udzin »

Od lanosa działa tyle że nasze moto mają tak że najpierw trzeba przełączyć na rezerwę bo gaśnie moto a potem zapala się kontrolka :? :? :? - temat już był poruszany. Trzeba by się zabawić albo czujnik wyżej, albo skrócić rurkę z filtrem paliwa (tą "podstawową" ) :shock:
Awatar użytkownika
e_gregor
Posty: 2015
Rejestracja: 14 lutego 2010, 14:53
Motocykl: ZR7
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 42
Status: Offline

Re: Termistor do czujnika rezerwy.

Post autor: e_gregor »

udzin pisze:Od lanosa działa tyle że nasze moto mają tak że najpierw trzeba przełączyć na rezerwę bo gaśnie moto a potem zapala się kontrolka :? :? :? - temat już był poruszany. Trzeba by się zabawić albo czujnik wyżej, albo skrócić rurkę z filtrem paliwa (tą "podstawową" ) :shock:
Myślałem, że moja tylko tak ma :D
Głupota to największa choroba cywilizacyjna
Awatar użytkownika
Pandik
Posty: 2755
Rejestracja: 22 kwietnia 2012, 19:55
Motocykl: Borsuk
Lokalizacja: Czerwionka
Wiek: 48
Kontakt:
Status: Offline

Re: Termistor do czujnika rezerwy.

Post autor: Pandik »

Ooo to ja se test z butelką w plecaku zrobię bo też zagwozdkę miałem jak to jest, czy najpierw świeci potem gaśnie czy najpierw rezerwa potem świeci ;)
Awatar użytkownika
Pandik
Posty: 2755
Rejestracja: 22 kwietnia 2012, 19:55
Motocykl: Borsuk
Lokalizacja: Czerwionka
Wiek: 48
Kontakt:
Status: Offline

Re: Termistor do czujnika rezerwy.

Post autor: Pandik »

No i samo się sprawdziło ;) Rzeczywiście, najpierw rezerwa potem lampka :) Teraz wiem że działa ;)
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 729
Rejestracja: 22 stycznia 2013, 18:39
Motocykl: XV 750, Vulcan 1600
Lokalizacja: Mikołów
Wiek: 49
Status: Offline

Re: Termistor do czujnika rezerwy.

Post autor: Winters »

U mnie jest tak.... jak przejadę jakieś 90 -100 mil to zapala się kontrolka.... potem mogę jeszcze jechać jakieś 15 mil..i muszę przełączyć na rezerwę bo zaczyna przerywać.... nic nie przerabiałem... wersja z Canady :-)
Awatar użytkownika
grzegorzbr2
Posty: 4923
Rejestracja: 13 listopada 2012, 21:00
Motocykl: XV 535 1,1 1,7 1,3
Lokalizacja: Świętokrzyskie - TOP
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Termistor do czujnika rezerwy.

Post autor: grzegorzbr2 »

Winters pisze:U mnie jest tak.... jak przejadę jakieś 90 -100 mil to zapala się kontrolka.... potem mogę jeszcze jechać jakieś 15 mil..i muszę przełączyć na rezerwę bo zaczyna przerywać.... nic nie przerabiałem... wersja z Canady :-)
U mojej pokazuje tak samo, też Canada. :D
ODPOWIEDZ