regulowanie składu mieszanki

Tematy związane z gażnikami
Awatar użytkownika
Bynio
Posty: 1300
Rejestracja: 05 czerwca 2011, 18:21
Motocykl: XVS 1300 2007r.
Lokalizacja: Kutno
Wiek: 58
Status: Offline

regulowanie składu mieszanki

Post autor: Bynio »

Tak wertowałem to forum i nijak nie mogę znaleźć odpowiedniego opisu regulowania składu mieszanki dla xv 750/1100. Oile regulacja zaworów bądź regulacja synchronizacji i poziomów paliwa w gaźnikach i budowa gaźników jest dobrze opisana to regulacja składu mieszanki jest tylko szczątkowo . Choć wiele wątków na ten temat się rozpoczynało to zaraz schodziło na inny tok myslowy i zmieniało cały sens . Pomijając regulację zaworów , poziomu paliwa i synchronizacji czy jest ktoś w stanie dokładnie ospiać sposób regulacji skałdu mieszanki. Chodzi mi bardziej na zasadzie łopatologicznej bo o ile w pojazdach z jednym gaźnikiem można sobie dawać rade to mam pewne wątpliwości co do gaźników w naszych sprzętach. Z tego co zdołałem wydedukować to po rozgrzaniu silnika ( pomijam wszelkie ine regulacje) powinno się śrubą biegu jałowego zjechać do minimalnych obrotów tak aby motor tyko nie zgasł. Potem powienno się regulować śrubą składu mieszanki ( wykręcać) tak aby uzyskać jak największe obroty silnika po czym po braku reakcji na jeszce wyższe cofnąć minimalnie tą śrubę. Taki opis jest stosaowany w gaźnikach w zwykłych motocyklach o prostej konstrukcji. Mnie natomiast nurtuje czy przed ustawieniem śrubą biegu jałowego powinno się śrubę skałdu mieszanki wkręćić całkowicie i co dalej jeszce nasuwa mi wątpliwości to co zrobić w tym czasie z drugim gaźnikiem tzn. czy tez śrubę skałdu mieszanki wrkęcić calkiem czy tez nie ? Nie zależy mi na odpowiedziach typu : ustaw 2,5 obortu bo tak podaje instrukcja lub coś w tym poodbne . Chodzi mi o to jak to samemu wyregulować nie patrząc na to ile podaje instrukcja . Czym tak naprawdę się sugerujecie przy takiej regulacji. Pytanie moje kieruję to osób które samodzielnie to robią . Zakupiłem świecę testową ale tak naprawdę to jak nie załapę jak tak aregulacja polega to samo posiadanie świecy i patrzenie sie na kolory jest dla mnie mało satysfakcjonujące. Prosił bym o wytłumaczenie takiej regulacji aby można było na podstawie tego dzialać przy swoich motocyklach tak jak to miało miejsce w przypadku regulacji zaworów bądź synchronizacji które to opisy były mi bardzo pomocne i dzięki którym nie tylko sobie ale i innym kolegom już ustawiałem zawory .
Obrazek
Umiarkowane spożywanie alkoholu nie jest szkodliwe nawet w duzych ilościach
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: regulowanie składu mieszanki

Post autor: -waldi- »

Opisu nie znajdziesz bo co gaźnik to inaczej pracuje, wystarczy przytarta przepustnica i już wkręt będzie w innym położeniu

przed całą regulacją ustaw oba wkręty około 2 - 2,5 obrotu
zrób jak pisałeś - zjedź z obrotami śrubą regulacji, a wkrętem staraj się jeszcze je podnieś. Jak znajdziesz najlepsze położenie to wtedy wykręć jeszcze 0,5 obrotu wkręt i sprawdź świecą diagnostyczną :) U mnie po sprawdzeniu przy takiej regulacji nie miałem za bardzo co poprawiać
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
Bynio
Posty: 1300
Rejestracja: 05 czerwca 2011, 18:21
Motocykl: XVS 1300 2007r.
Lokalizacja: Kutno
Wiek: 58
Status: Offline

Re: regulowanie składu mieszanki

Post autor: Bynio »

No oki tylko dlaczego taka regóła że zaczynać od 2-2,5 obrotu a nie od np. 1 lub 1,5 ? lub od całkowicie wkręconej. To pierwsza połowa pytania a co z drguim gaźnikiem ? czy też robić to na raz czy najpierw jeden a potem drugi jeżeli pojedynczo to czy ten drugi nie bedzie zakłucał pracy przy regulacji pierwszego ?
Obrazek
Umiarkowane spożywanie alkoholu nie jest szkodliwe nawet w duzych ilościach
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: regulowanie składu mieszanki

Post autor: -waldi- »

ad1 - lepiej mieć wykręconą za dużo niż za mało :) przy 1,5 obrotu moze kuleć dany cylinder na wolnych

ad2 - robisz to po kolei na cylindrach, następnie synchro i korekta. Nie powinien jeden drugiego zakłócać, co najwyzej postrzela sobie ten nie ciągnący.
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
Bynio
Posty: 1300
Rejestracja: 05 czerwca 2011, 18:21
Motocykl: XVS 1300 2007r.
Lokalizacja: Kutno
Wiek: 58
Status: Offline

Re: regulowanie składu mieszanki

Post autor: Bynio »

Ok i to juz bardzo wiele mi pomogło bo choć w swoim motorze mam ustawione wedłóg instrukcji to po jakiś czasie możę sie to zmienić itak może wybiegam w przyszłość ale wolę wiedzieć trochę więcej niż jest potrzebne. Jeżeli wpiszesz że lepiej jest mieć więcej wykręcone to jeżeli będe miał wykręcone za dużo i przy jeszcze większym wykręcaniu nie będzie widoczna różnica to czy powinno się wkecać do momentu aż obroty zaczą delikatnie spadać ? czy dobrze to rozumię ?
Obrazek
Umiarkowane spożywanie alkoholu nie jest szkodliwe nawet w duzych ilościach
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4147
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: regulowanie składu mieszanki

Post autor: leszekk »

Iliść obrotów śrubki zależy od motóra/gaźnika. W tych jest akurat tyle.
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
Bynio
Posty: 1300
Rejestracja: 05 czerwca 2011, 18:21
Motocykl: XVS 1300 2007r.
Lokalizacja: Kutno
Wiek: 58
Status: Offline

Re: regulowanie składu mieszanki

Post autor: Bynio »

Wiem że jest tyle ale co niektórzy jak pisza że w sowim mają 3 lub nawet 3,5 obortu ustawione to czy zdaża się że może być ustawione np. na 1,5 czy zawsze jset tendencja do ustawiania od 2 w górę
Obrazek
Umiarkowane spożywanie alkoholu nie jest szkodliwe nawet w duzych ilościach
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: regulowanie składu mieszanki

Post autor: -waldi- »

od 2 w górę....
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
Bynio
Posty: 1300
Rejestracja: 05 czerwca 2011, 18:21
Motocykl: XVS 1300 2007r.
Lokalizacja: Kutno
Wiek: 58
Status: Offline

Re: regulowanie składu mieszanki

Post autor: Bynio »

No to 99% już zrozumiałem choć mam jeszce takie drobne pytania o to czy jak bę eregulował pierwszy gaźnik i uda mi sie dobrac optymalne już ustawienia to drugi powinnien też być ustawiony wstępnie na 2 obroty ale po ustawienu pierwszego gdy będe regulował drugi to w jaki sposób objaiwa się prawidłowe regulowanie drugiego czy wtedy tez obroty silnika będ ajeszcze szły w górę czy poprostu praca będzie bardziej lepsza silnika? Niewiem czy się dobrze wyraziłem chodzi mi o to że po wyregulowaniu pierwszego po czym poznam że drugi już mam tez dobrze ustawiony ? Jak to sie przedstawia ?
Obrazek
Umiarkowane spożywanie alkoholu nie jest szkodliwe nawet w duzych ilościach
Awatar użytkownika
wąsaty7
Posty: 1418
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 14:00
Motocykl: XV 1100 98r.
Lokalizacja: Szczecin
Status: Offline

Re: regulowanie składu mieszanki

Post autor: wąsaty7 »

Bynio zastanawiam się po co kupiłeś świecę diagnostyczną,taka fanaberia czy dla poprawy samopoczucia.
Wkręcaj do pierwszego lepszego cylindra(wygodniejszego do regulacji) i do pracy,później drugi.Jak nabierzesz wprawy to policzysz sobie obroty.
Wąsaty7
Awatar użytkownika
Bynio
Posty: 1300
Rejestracja: 05 czerwca 2011, 18:21
Motocykl: XVS 1300 2007r.
Lokalizacja: Kutno
Wiek: 58
Status: Offline

Re: regulowanie składu mieszanki

Post autor: Bynio »

No właśnie tez tak się zastanawiam może to przez to że lubie mieć coś pod ręką żeby nie nagłówkować się i nie narobić ale jak ją wkręcałem to nie widziałem żadnych róznic , fakt że nie wyrkjęcałem więcej niż 3-3,5 obortu i praktycznie nie widziałemżadnej różnicy w kolorze na biegu jałowym i tez wtrakcie tych testów do 3000 obrotów i prawdęmówiąc zwątpiłem w jej działanie a potem doszełem do wniosku że nie sprawdzałem jej w pełnym zakresie . Wkręciłem śrubę skałdu do tego że była wykręcona jeden orót i te znie widziałemżeby świeca była koloru jasnego ( białego) tak więc torchę mnie ten zakres w jakim skład mieszanki ma być ustawiony trochę zmartwił i z tąd moje pytania. Może gdybym wykręcił ze 4 obroty to wtedy bym widział jakieś zmiany ale bałem się trochę eksperymentować choć po ostatnim remoncie i niepotrzebnemu grzebaniu w gaźnikach wróciłem do ustawien jakie maiłem przed remontem i teraz praktycznie wszytsko jest ok więc chyba popeksperymentuję któregoś dnia z tą świacą :) . A jakie wasze są doświadczenia z tą świecą i w jaki sposób wy to robicie ? Przepraszam że was zanudzam ale jak już tak dalego wszedłem w samodzielne naprawianie własnego motoru to chciłabym jeszce wiedziec jaknajwięcej. Chciałem jeszcze powiedzieć że jak wkręciłem tą świecę to motor torchę miał taką dziwną pracę taką jak by przerywaną . Niewiem czy to wynika z budowy tej świecy czy czegoś innego ale jak wrkęciłem normalną świecę to praca była idealna i nie było takich przerwań w pracy a z nią to takie popierdywanie
Obrazek
Umiarkowane spożywanie alkoholu nie jest szkodliwe nawet w duzych ilościach
Awatar użytkownika
wąsaty7
Posty: 1418
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 14:00
Motocykl: XV 1100 98r.
Lokalizacja: Szczecin
Status: Offline

Re: regulowanie składu mieszanki

Post autor: wąsaty7 »

Nie masz sie czego obawiać,kręć srubą w lewo i w prawo obserwuj świecę i zachowanie silnika a nabierzesz wprawy.
Zdobyte doświadczenie - bezcenne.
Należy wykręcać śrubę mieszanki aż do pojawienia się żółtego koloru płomienia. Następnie wkręcamy śrubę do momentu, gdy żółty kolor zniknie i pojawi się kolor żywo niebieski.
Wąsaty7
Awatar użytkownika
Bynio
Posty: 1300
Rejestracja: 05 czerwca 2011, 18:21
Motocykl: XVS 1300 2007r.
Lokalizacja: Kutno
Wiek: 58
Status: Offline

Re: regulowanie składu mieszanki

Post autor: Bynio »

Dzięki koledzy za wyrozumiałość i wyczerpujące odpowiedzi :)
Obrazek
Umiarkowane spożywanie alkoholu nie jest szkodliwe nawet w duzych ilościach
Awatar użytkownika
Bynio
Posty: 1300
Rejestracja: 05 czerwca 2011, 18:21
Motocykl: XVS 1300 2007r.
Lokalizacja: Kutno
Wiek: 58
Status: Offline

Re: regulowanie składu mieszanki

Post autor: Bynio »

sprawdzałem dzisiaj sklad mieszanki świeca testową i prawdęmówiąc to trochę jestem zawiedziony. Różnicę w kolorze zobaczyłem i to tez bardzo delikatną dopiero przy wykręconych 4 obrotach śruby, w drugą stronę czyli wkręcając to gdzieś dopiero przy wykręconym jednym obrocie . Niewiem czy ja mam jakies problemy z rozpoznawaniem kolorów ale w mojej świecy kolor niebieski to bardziej bym stawiał jako wyblakły niebieski , nie taki jak to jest podawany w instrukcji. Teraz sie zastanawiam czy regulując w zakresie od 1 do 4 obrotów gdzie to ustawienie jest prawidłowe . Wcześniej miałem ustawienia na gaźnikach po 3 obroty natomiast ja ustawiłem na 2,5 z tym że nie testowałem w trakcie jazdy bo aura była nie sprzyjająca.
Obrazek
Umiarkowane spożywanie alkoholu nie jest szkodliwe nawet w duzych ilościach
Awatar użytkownika
wąsaty7
Posty: 1418
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 14:00
Motocykl: XV 1100 98r.
Lokalizacja: Szczecin
Status: Offline

Re: regulowanie składu mieszanki

Post autor: wąsaty7 »

Kolorek płomienia zależy do paliwa,to co lejemy do zbiorników nie zawsze jest tym co powinno.
Wąsaty7
Awatar użytkownika
bambosz99
Posty: 244
Rejestracja: 26 listopada 2010, 23:48
Motocykl: Virago 1100 XV 96
Lokalizacja: Tyszowce
Wiek: 45
Status: Offline

Re: regulowanie składu mieszanki

Post autor: bambosz99 »

Moim zdaniem to ciężko tak uogólnić bo jak już ktoś napisał wcześniej - każde moto/gaźnik będzie miało inaczej.
Co do świecy to w 750 miałem tak że kolor zmieniał się na żółty przy wykręceniu na 5 obrotów.
A masz w instrukcji do tej swojej świecy opisane jak zrobić test pod obciążeniem? Myślę że to pomogło by Ci znaleźć odpowiednie ustawienie w zakresie między 1-4 obroty.
Twój temat zainspirował mnie trochę do zadania innego pytania odnośnie regulacji składu mieszanki. Ale nie będę zaśmiecał i postaram się napisać osobny wątek.
"Nie trać czasu dla tych, którzy go nie mają dla ciebie"
Awatar użytkownika
vinny
Posty: 1107
Rejestracja: 03 marca 2011, 00:00
Motocykl: xv 750 92 4FY
Lokalizacja: Gdańsk , Ballinasloe co Galway ROI
Status: Offline

Re: regulowanie składu mieszanki

Post autor: vinny »

Bynio pisze:sprawdzałem dzisiaj sklad mieszanki świeca testową i prawdęmówiąc to trochę jestem zawiedziony. Różnicę w kolorze zobaczyłem i to tez bardzo delikatną dopiero przy wykręconych 4 obrotach śruby, w drugą stronę czyli wkręcając to gdzieś dopiero przy wykręconym jednym obrocie . Niewiem czy ja mam jakies problemy z rozpoznawaniem kolorów ale w mojej świecy kolor niebieski to bardziej bym stawiał jako wyblakły niebieski , nie taki jak to jest podawany w instrukcji. Teraz sie zastanawiam czy regulując w zakresie od 1 do 4 obrotów gdzie to ustawienie jest prawidłowe . Wcześniej miałem ustawienia na gaźnikach po 3 obroty natomiast ja ustawiłem na 2,5 z tym że nie testowałem w trakcie jazdy bo aura była nie sprzyjająca.
Bynio wedlug moich wiadomosci jak i z autopsji twierdze , ze sklad mieszanki biegu jalowego ma niewielki wplyw na prace silnika , osiagi i zuzycie paliwa ( standardowe 2,5 do 3 obrotow i nic wiecej nie kombinuj ) Ustawic dokladnie sklad mozna tylko poprzez podlaczenie analizatora spalin ( prawdopodobnie to tez wyjdzie , ze musi byc wykrecone 2,5 obrotu ) swiece testowa mozesz sobie polozyc w garazu na widocznym miejscu zeby Ci przypominala , ze na darmo wydales troche kasy i zebys nie robil tego wiecej :D , bo testowanie przy pomocy tego narzedzia mozna sobie o kant dupy rozbic . O wiele wazniejsze jest prawidlowe luzy zaworowe , poziom paliwa w gaznikach i najwazniejsza dokladna synchronizacja na koncu (oczywiscie roznica 1- 2 cm slupka oleju na "naszym forumowym" synchronizatorze jest do przyjecia jezeli jest taka sama w calym zakresie obrotow ) Jak ustawisz te elementy to wtedy maszyna bedzie miala moc , male zuzycie i bedzie pracowala plynnie w kazdym zakresie obrotow .
sorki za angielska klawiatura
vinny ROI
Ride free!!
You'll never see a Bike Outside a Shrink's Office
Awatar użytkownika
Bynio
Posty: 1300
Rejestracja: 05 czerwca 2011, 18:21
Motocykl: XVS 1300 2007r.
Lokalizacja: Kutno
Wiek: 58
Status: Offline

Re: regulowanie składu mieszanki

Post autor: Bynio »

Tak jak pisałem to trochę jestem zawiedziny działaniem tej świecy , być może nie umię wykorzystać jej właściwości ale tak naprawdę to muszę potrenować ustawianie tradycyjną metodą bo wtedy wiem że mogę sobie dać radę bez urządzeń wyregulować gaźniki. Na chwilę obecną motor działa prawidłow ale kiedyś znowu trzeba będzie regulować więc chciałbym umieć to zrobić porządnie poswojemu :)
Obrazek
Umiarkowane spożywanie alkoholu nie jest szkodliwe nawet w duzych ilościach
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: regulowanie składu mieszanki

Post autor: -waldi- »

z czasem się nauczysz, ten wkręt praktycznie "działa" tylko na wolnych obrotach i musisz tak ustawić by:
przy schodzeniu z obrotów nie przylewało go (za bogata),
jak gwałtownie odkręcisz i puścisz manetkę żeby nie przylewał (za bogata),
na wolnych nie chodził twardo (za bogata),
nie "zawieszał" się na obrotach (długo schodzi z obrotów) jak puścisz manetkę (za uboga),
nie pływał na "wolnych" obrotach ( za uboga),
delikatnym przyśpieszaniu na zimnym silniku nie moźe poszarpywać (za uboga).

i najważniejsze zrównoważenie obu cylindrów głównie w zakresie niskich i średnich obrotów - synchronizacja

a jak sobie jeszcze coś przypomnę to dopiszę, mniej więcej ja na to zwracam uwagę i pali mało, lata jak szatan :twisted:
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
Bynio
Posty: 1300
Rejestracja: 05 czerwca 2011, 18:21
Motocykl: XVS 1300 2007r.
Lokalizacja: Kutno
Wiek: 58
Status: Offline

Re: regulowanie składu mieszanki

Post autor: Bynio »

Do wczoraj miałem ustawione 3 obroty i po przyjechaniu ustawiłem na 2,5 . Dzisiaj wsiadam na motor i go przeganiam to się okazuje że to było chyba to czego od tego motoru oczekiwałem z tym że po przyjechaniu sprawdziłem synchronizację po wczorajszym regulowaniu i była dosłownie włos przesunięta , widocznie toa zmiana o 0,5 obortu to spowodowała . Ustawiłem synchronizacje ( dosłownie pici kłak) i teraz poczekam na lepsza pogodę żeby sprawdzić choć myślę że tego to już nawet nie wyczuję że coś sie zmieniło. W każdym razie narazie mam to co chciałem od tego szilnika usłyszeć i wyczuć :)
Obrazek
Umiarkowane spożywanie alkoholu nie jest szkodliwe nawet w duzych ilościach
Awatar użytkownika
pisior
Posty: 5366
Rejestracja: 21 sierpnia 2009, 12:55
Motocykl: 535,1100 1500 1255
Lokalizacja: kostrzyn nad odra
Wiek: 46
Status: Offline

Re: regulowanie składu mieszanki

Post autor: pisior »

i co dalej ,wszystko ok ,zostawileś ,a 2,5 ?
Obrazek
Awatar użytkownika
Bynio
Posty: 1300
Rejestracja: 05 czerwca 2011, 18:21
Motocykl: XVS 1300 2007r.
Lokalizacja: Kutno
Wiek: 58
Status: Offline

Re: regulowanie składu mieszanki

Post autor: Bynio »

Mam ustawione na 2,5 obrotu. Odpalałem w sobotę i sie kawałek przejechałem to uważam że wszytsko jest ok :)
Obrazek
Umiarkowane spożywanie alkoholu nie jest szkodliwe nawet w duzych ilościach
ODPOWIEDZ