Odpalanie silnika (filmik) pstrykanie!? dziwne objawy..

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
Lukson
Status: Offline

Odpalanie silnika (filmik) pstrykanie!? dziwne objawy..

Post autor: Lukson »

Witam,

Mam następujący problem, motocykl po kilkudniowej przerwie zawsze ma problem z pierwszym rozruchem, mianowicie podczas przyciskania przycisku rozrusznika slychac charakterystyczne pstrykanie a nie kreci, po kilku probach wkoncu odpala . przy codzienniej jezdzie problem nie wystepuje. tylko jak dluzej stoi.

Nadmienie ze aku jest nowy ma dwa miesiace i prawidlowo naladowany napiecie w stanie spoczynku około 13,85V.
Regulator napiecia wymieniany z 2 lata temu. ładowanie prawidłowe.

Interesuje mnie co to za pstrykanie? i czemu nie kreci od razu ..hmm

do opisu dołączyłem film na którym widać i słychać o co mi chodzi.
link do filmu: http://w600.wrzuta.pl/film/6kLFU8iBeud/odpalanie_virago

bardzo prosze o pomoc doswiadczonych kolegów:)
pzdr
Lukson.
Awatar użytkownika
Miszczu
Posty: 1813
Rejestracja: 01 stycznia 2009, 21:02
Motocykl: xv 1000 custom
Lokalizacja: Kielce- okolice
Wiek: 43
Status: Offline

Re: Odpalanie silnika (filmik) pstrykanie!? dziwne objawy..

Post autor: Miszczu »

dziwnie słychać- objawy sprzęgła rozrusznika ale dzwięk jakiś dziwny...
Obrazek
Ludzie jeżdżą jak wariaci, gnają na złamanie karku... czasem naprawdę ciężko ich wyprzedzić!!!!
Awatar użytkownika
barg
Posty: 817
Rejestracja: 15 września 2011, 23:44
Motocykl: XV 700 '84 ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Odpalanie silnika (filmik) pstrykanie!? dziwne objawy..

Post autor: barg »

Po prostu rozkręć rozrusznik i się dowiesz. Nie ma co zgadywać. Ja stawiam na szczotki.
Milczę zawzięcie i czekam na znak by mogło być pięknie, bo nie jest aż tak.
Awatar użytkownika
spaw
Posty: 731
Rejestracja: 06 kwietnia 2011, 00:10
Motocykl: Tiger 900
Lokalizacja: Katowice
Wiek: 34
Status: Offline

Re: Odpalanie silnika (filmik) pstrykanie!? dziwne objawy..

Post autor: spaw »

po mojemu, to będzie sprzęgiełko rozrusznika :)
"W każdym normalnym człowieku tkwi szaleniec i próbuje wydostać się na zewnatrz"
Terry Pratchett
Obrazek
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Odpalanie silnika (filmik) pstrykanie!? dziwne objawy..

Post autor: -waldi- »

sprzęgiełko rozrusznika do roboty lub wymiany
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Lukson
Status: Offline

Re: Odpalanie silnika (filmik) pstrykanie!? dziwne objawy..

Post autor: Lukson »

No tak, tylko zastanawiajace jest ze jak poruszam sie motocyklem codziennie kreci od razu na dotyk i odpala za pierwszym razem. Pstrykanie bez krecenia rozrusznikiem wogole nie wystepuje.. to mnie dziwi...i zastanawiam objaw pojawia sie tylko po dlugim postoju np. Tydzien.. wtedy ma problem zeby zakrecic a jak juz zakreci to potem znowu kreci na dotyk za pierwszym razem i tak ciagle dopoki go nie odstawie znowu na tydzien.... Sam czesci nie rozkrece bo na mechanice sie zbytnio jeszcze nie znac dlatego wrzucilem ten filmik moze ktos trafnie zdiagnozuje zanim trawie na warsztat ehh....
Lukson
Status: Offline

Re: Odpalanie silnika (filmik) pstrykanie!? dziwne objawy..

Post autor: Lukson »

Probleem rozwiazany. Pstrykanie bylo spowodowane lekkim spadkiem napiecia na akumulatorze, po podladowaniu aku promlem zniknal motocykl zakrecil od razu bez pstrykania. Temat zamkniety
Awatar użytkownika
Flower
Posty: 1401
Rejestracja: 09 marca 2009, 21:59
Motocykl: Jędza - XV535 (2YL)
Lokalizacja: Krosno Odrzańskie
Wiek: 33
Status: Offline

Re: Odpalanie silnika (filmik) pstrykanie!? dziwne objawy..

Post autor: Flower »

A jak długi był postój Twojego motocykla jeżeli zdążyło Ci napięcie z akumulatora spaść?

"Ci którzy rezygnują z Wolności w imię bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich."

Thomas Jefferson
Blunio pisze: wypada świat widzieć takim jaki jest, a nie taki jakby niektórzy chceli żebyś go widział.
Awatar użytkownika
crucial
Posty: 99
Rejestracja: 24 października 2008, 18:41
Motocykl: XV535/VFR750 :)
Lokalizacja: Poddębice/Łódź
Wiek: 33
Status: Offline

Re: Odpalanie silnika (filmik) pstrykanie!? dziwne objawy..

Post autor: crucial »

Witam.
Wg mnie (ja się nie znam) - ale znam przypadek z autopsji.
Jeśli akumulator jest słabo naładowany (u mnie schodziło nawet do 11,8V) to rozrusznik czułem, że miał ciężko, ale kręcił ciągle dopóki nie puściłem, nie było mowy, że "się zawiesza" czy przerywa.
Także, jeśli piszesz, że na spoczynku miałeś około 13,85V, to nie jest to możliwe, żeby Ci spadło na kilkudniowym postoju o tak znaczącą wartość (tzn. dokładnie nie wiem ile stała, bo nie określiłeś jeszcze).
Także wg mnie słabszy akumulator nie powinien spowodować takiego stanu rzeczy, chyba, że gdzieś prąd "ginie".
Awatar użytkownika
danielo_t
Posty: 1
Rejestracja: 11 października 2014, 14:11
Motocykl: yamaha virago
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiek: 42
Status: Offline

Re: Odpalanie silnika (filmik) pstrykanie!? dziwne objawy..

Post autor: danielo_t »

Ja po około trzy tygodniowej przerwie zawsze miałem takie same objawy jak kolega Lukson

Jezdze XV1100 , który podobno potrzebuje duzo energii na rozruch, aku nowe od jesieni...skończyło się tym ze moto aktualnie stoi w kolejce u mechaniora na rozkręcenie - z wstepnej diagnozy przy "słabym aku rozkreciło się sprzęgiełko"...

Zacząłem nieco zgłębiać temat i już z kilku źródeł usłyszałem że należy dowiedzieć się jak odpalać widlaka, (np kilka krótkich strzałów, a nie "doic" pieca do rozruchu przez kilka sekund tak jak to robiłem do tej pory...)

Czy ma ktoś wiedzę na ten temat?

Pozdr
Awatar użytkownika
leopold
Posty: 579
Rejestracja: 07 stycznia 2011, 09:12
Motocykl: Virago 750
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Status: Offline

Re: Odpalanie silnika (filmik) pstrykanie!? dziwne objawy..

Post autor: leopold »

danielo_t pisze:Zacząłem nieco zgłębiać temat i już z kilku źródeł usłyszałem że należy dowiedzieć się jak odpalać widlaka, (np kilka krótkich strzałów, a nie "doic" pieca do rozruchu przez kilka sekund tak jak to robiłem do tej pory...)
Czy ma ktoś wiedzę na ten temat?
Pozdr
Hmmm... dyskusja odbyła się w 2012. Ale co tam.
Nie ma żadnej tajemnej wiedzy na temat odpalania silnika widlastego. Żadne "kilka krótkich strzałów" czy inne tajemnice. Jeśli wszystko jest OK, zapala natychmiast od pierwszego załączenia rozrusznika. Jak bum cyk cyk...
Pozdrawia Leopold
Awatar użytkownika
tylust
Posty: 2698
Rejestracja: 13 stycznia 2014, 09:26
Motocykl: XV 750 1982r.
Lokalizacja: Kalisz - Wlkp.
Wiek: 51
Status: Offline

Re: Odpalanie silnika (filmik) pstrykanie!? dziwne objawy..

Post autor: tylust »

Kręcąc przydługo już dwa chińskie przekaźniki rozrusznika upaliłem :mrgreen: Tak jak szacowny leopold pisze - trzeba dbać o to, aby instalacje wszystkie były na tip top to wówczas pali po połowie obrotu wałem.
Tomek
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Odpalanie silnika (filmik) pstrykanie!? dziwne objawy..

Post autor: -waldi- »

danielo_t pisze:stoi w kolejce u mechaniora na rozkręcenie - z wstepnej diagnozy przy "słabym aku rozkreciło się sprzęgiełko"...
A to ciekawa diagnoza :D - tam się nie ma co rozkręcić - jak cyka to aku padł, spadki na połączeniach "+" lub masie moto.

Miernik do ręki i mierzysz napięcie na klemach aku w momencie rozruchu ponizej 10,5V aku słaby, wyładowany, zajechany.
Jeżeli większe to kopiesz dalej czyli miernik na śrubę "+" rozrusznika i masę moto i zaś próba kręcenia.
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
ODPOWIEDZ