Po deszczu silnik nie odpala ... O co chodzi?

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
iampsycho
Posty: 47
Rejestracja: 06 kwietnia 2010, 13:33
Motocykl: Virago XV 535
Lokalizacja: Słupsk
Wiek: 35
Status: Offline

Po deszczu silnik nie odpala ... O co chodzi?

Post autor: iampsycho »

Więc zaczynam swoją opowieść... Dzisiaj na pomorzu jednak się rozpadało i to akurat kiedy wracałem. Podczas mojego powrotu do domu motocykl po przejechaniu ok 8 km zgasł mi. Ot tak po prostu. Więc pomyślałem że to może brak paliwa. Przełączyłem na rezerwowy bak i po kilku próbach odpalenia pojechałem kawałek. Za niecały 1 km znowu zgasł. Tym razem już nie wiedziałem o co chodzi zwłaszcza że sprawdziłem i jest jeszcze paliwo w normalnym baku. I tu nasuwa mi się pytanie do osób które znają się na tych motocyklach. Bo nie ukrywam że ja dopiero od 2 miesięcy zaczynam swoją przygodę z motocyklem. Macie jakieś pomysły na ten problem? Jakieś podpowiedzi? Byłbym bardzo wdzięczny.
Ostatnio zmieniony 18 sierpnia 2010, 20:23 przez iampsycho, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4147
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Po deszczu silnik nie odpala ... O co chodzi?

Post autor: leszekk »

Czy po drugim stopie trzeba było wziąć moto na sznurek czy znów zapalił?
Czy po otwarciu zbiornika paliwa słyszałeś głośne cmoknięcie lub coś w tym rodzaju?
Jeśli tak i jeśli ponownie się odpalił to może być niedrożne odpowietrzenie zbiornika paliwa.
Jeśli nie, to może fusy jakieś zapchały filtr paliwa?
Jeśli motocykl nie odpalił już to wykręć świece i zobacz czy nie są mokre i śmierdzące paliwem, co by oznaczało jakiś problem z elektryką.
Miło, że podałeś jakiego motocykla dotyczy problem ;)
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
iampsycho
Posty: 47
Rejestracja: 06 kwietnia 2010, 13:33
Motocykl: Virago XV 535
Lokalizacja: Słupsk
Wiek: 35
Status: Offline

Re: Po deszczu silnik nie odpala ... O co chodzi?

Post autor: iampsycho »

motocykl taki jaki dotyczy forum czyli virago 535. Przy drugim stopie też odpalił tak jak przy trzecim. przy otwarciu zbiornika nic nie usłyszałem. A świece i filtr dzisiaj sprawdze. Dzięki że ktoś się zainteresował i podpowiada.
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4147
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Po deszczu silnik nie odpala ... O co chodzi?

Post autor: leszekk »

iampsycho pisze:motocykl taki jaki dotyczy forum czyli virago 535
Forum "dotyczy" Virago we wszystkich odmianach zaczynając od 125 kończąc na 1100 a ponadto jest to forum miłośników a nie posiadaczy zatem miłować można Yamahę Virago a ujeżdżać przykładowo CB500.
Na dodatek większość przypadków "nie odpala" może mieć przyczyny niezależne od marki i modelu motocykla (sprawdź paliwo, sprawdź świece, sprawdź filtr) ale do przypadków bardziej skomplikowanych informacja o typie gaźnika może być przydatna. Dlatego warto w profilu napisać co masz pod tyłkiem.
Tak jak piszesz - przyczyną może być deszcz, ale ...
- jeśli instalacja zamokła to motocykl nie powinien odpalić po chwili odpoczynku bez żadnej ingerencji (wyjątek - wjazd rozgrzaną maszyną w kałużę, pad elektryki, suszenie na wietrze, odpalenie i dalsza jazda - tak się czasem zdarza jak ktoś ma dużo szczęścia)
- jeśli otwieranie zbiornika nie skutkowało charakterystycznym syczeniem-cmokaniem to można przyjąć, że przynajmniej odpowietrzenie jest sprawne
- jeśli motocykl postał trochę w suchym miejscu to spróbuj pojeździć i zbadać czy problem jest nadal - ja sądzę że jest i problem nie polega na wadach układu elektrycznego a raczej paliwowego, co raczej z deszczem nic wspólnego nie będzie miało - ot, zbieg okoliczności
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Żubr
Posty: 361
Rejestracja: 17 sierpnia 2009, 12:53
Motocykl: XV 750
Lokalizacja: Gdańsk
Wiek: 39
Kontakt:
Status: Offline

Re: Po deszczu silnik nie odpala ... O co chodzi?

Post autor: Żubr »

Ja bym polecał sprawdzić masę cewek. Czarna osłona za przednim kołem. Możliwe że zaśniedziałe i działają poprawnie jak jest "suche" powietrze na dworze.
Obrazek ..."Strażnik Światła w każdym z nas"...
Wredniak
Status: Offline

Re: Po deszczu silnik nie odpala ... O co chodzi?

Post autor: Wredniak »

Jeśli to było po deszczu to bym stawiał na elektrykę - sprawdzałeś iskrę na świecach, a w ogóle kiedy je wymieniałeś? Jeszcze powinieneś obejrzeć cewki zapłonowe - śniedzieją i gubią kontakt z masą szczególnie jak są zawilgocone.
Żubr, był szybszy :mrgreen: .
iampsycho
Posty: 47
Rejestracja: 06 kwietnia 2010, 13:33
Motocykl: Virago XV 535
Lokalizacja: Słupsk
Wiek: 35
Status: Offline

Re: Po deszczu silnik nie odpala ... O co chodzi?

Post autor: iampsycho »

A czy możliwe jest że cewki zaplonowe tzw fajki nie są oryginalne? Ponieważ stare są już trochę przypalone ale iskra jest. A jak chciałem wymienić na nowe to nakrętka nie pasuje. Świece zamówiłem niedawno na allegro wraz z filtrem oleju i olejem. Świece mianowicie NGK bpr7es. Czy to możliwe? Jeśli cewki są od czegos innego to ile kosztują oryginalne do virago 535?

[ Dodano: Czw Sie 19, 2010 1:42 pm ]
stare chodziło o świece nie cewki ;]
Żubr
Posty: 361
Rejestracja: 17 sierpnia 2009, 12:53
Motocykl: XV 750
Lokalizacja: Gdańsk
Wiek: 39
Kontakt:
Status: Offline

Re: Po deszczu silnik nie odpala ... O co chodzi?

Post autor: Żubr »

Zdejmij ten dekielek (pokrywę) i obejrzyj styk masy cewek z ramą. Dam zakład w ciemno, że tutaj będzie problem. Jak zdejmiesz dekiel to tam będą 2 cewki, do każdej po kablu WN a na końcu jest po kapturku/fajce. Fajki można wymienić, cewki tylko w komplecie z kablem, choć na forum jest gdzieś opis jak wymienić kabel bez cewki. Ale czy ja wiem czy to dobry pomysł :?: Wyczyść styk i w ten sposób drogą eliminacji zobaczysz. Jeśli chodził ok a po deszczu padł to wyczyszczenie styku powinno rozwiązać problem, jeśli leży tutaj.
Cewki to chyba koszt ok 100 120 za szt., tak mi się coś wydaje.
Obrazek ..."Strażnik Światła w każdym z nas"...
Awatar użytkownika
acol
Posty: 71
Rejestracja: 16 września 2009, 12:15
Motocykl: Virago 535 r.93 Suzuki C90 T
Lokalizacja: Końskie
Wiek: 67
Status: Offline

Re: Po deszczu silnik nie odpala ... O co chodzi?

Post autor: acol »

Osobiście sądzę że jest to jednak problem z rezerwą paliwa .U mnie raz działa jak należy a za moment zdycha .Jedyne wyjście rozebrać wszystko i posprawdzać.
kto gra w karty ten ma łeb obdarty
Awatar użytkownika
marian07
Posty: 270
Rejestracja: 20 listopada 2009, 08:48
Motocykl: VN900
Lokalizacja: Zajezierze
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Po deszczu silnik nie odpala ... O co chodzi?

Post autor: marian07 »

Jeśli cewki są w podobnym miejscu co w 750 to opisuję co u mnie się działo:
- podczas dużego deszczu przestawał gadać na przednim garze, po wysuszeniu było OK
- oczywiście wymiana świec, ale potem kolejna ulewa i to samo
- cewki na stół - jak się przyjrzałem to na cewkach, tam gdzie wystają te "blaszki" do podłączenia przewodów NN, był nalot taki zielonkawy. woda z przedniego koła jak tylko tam weszła to najwyraźniej nalot wilgotniał i zwierał (tak myślę)
- cewki z przewodami umyłem bardzo dokładnie w benzynie, potraktowałem takim preparatem w sprayu (jakaś nazwa kończąca się na "sol") i zamontowałem, oczywiście wszystkie styki wraz z masami oczyściłem
- podkleiłem kawałek gumy na obudowę cewek - tam była taka szparka idealnie na linii dolnej krawędzi obudowy, gdzie najwięcej wody z pod przedniego koła idzie w kierunku cewek.

Odpukać pomogło.
Najdroższa jest pierwsza butelka
LS650, XV750, C90, VTX1300, VTX1800, ST1100, VS1400, VL800, VT1100C3Aero, VF750, MGNevada750, C50
iampsycho
Posty: 47
Rejestracja: 06 kwietnia 2010, 13:33
Motocykl: Virago XV 535
Lokalizacja: Słupsk
Wiek: 35
Status: Offline

Re: Po deszczu silnik nie odpala ... O co chodzi?

Post autor: iampsycho »

Panowie. Wielkie dzięki za odpowiedź na moj problem. Wyciściłem fajki zamontowalem nowe świece i wyczyściłem elektryke tzn związane z cewkami zapłonowymi. Motocykl pali cacy. Teraz tylko zatankować i dzisiaj ruszam na zlot do Ustki. Jeszcze raz dzięki i szerokiej drogi. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Ikar
Posty: 200
Rejestracja: 03 czerwca 2009, 21:37
Motocykl: ST1300
Lokalizacja: Zagłębie
Status: Offline

Re: Po deszczu silnik nie odpala ... O co chodzi?

Post autor: Ikar »

Ja dodatkowo wyrzuciłem te kondony na wsuwkach , tam zbierała mi się woda i za nic nie chciała wyparować czy się wylać i wszystko śniedziało
ODPOWIEDZ