Linka prędkościomierza

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
Awatar użytkownika
acze
Posty: 488
Rejestracja: 26 sierpnia 2008, 15:42
Motocykl: Virago XV750, 94r.
Lokalizacja: Szczecin
Wiek: 38
Status: Offline

Linka prędkościomierza

Post autor: acze »

Po wymianie linki prędkościomierza (poprzednia pękła) regularnie mi ta linka wypada. Co 100km muszę dokręcać. Gwint nie jest zerwany, bo normalnie idzie dokręcić na mocno, po czym po 50 kilometrach znowu się luzuje i muszę dokręcić, bo jak nie, to wypadnie.

Nic nie było grzebane przy prędkościomierzu. Przy poprzedniej dwa lata przejeździłem i spoko.

Zastanawiam się, czy to na jakiś butapren czy coś. Bo nie ma tam gdzie nakrętki kontrującej wsadzić.

Miał już ktoś taki problem?
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Linka prędkościomierza

Post autor: -waldi- »

hermetic :) pomoże na tą dolegliwość - posmaruj gwint i dokręć
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
wąsaty7
Posty: 1418
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 14:00
Motocykl: XV 1100 98r.
Lokalizacja: Szczecin
Status: Offline

Re: Linka prędkościomierza

Post autor: wąsaty7 »

Waldi prawdę prawi.Jak potrzeba owego specyfiku to jest na półce w moim garażu.
Wąsaty7
Awatar użytkownika
strazak
Posty: 1412
Rejestracja: 29 listopada 2007, 00:21
Motocykl: XV 1000 GE USA 1984.
Lokalizacja: Piaseczno(złotokłos)
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Linka prędkościomierza

Post autor: strazak »

a nie lepiej nasmarować linke ??
ADAM
Awatar użytkownika
kris2k
Posty: 3403
Rejestracja: 15 czerwca 2010, 07:24
Motocykl: GuStaw
Lokalizacja: Pabianice
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Linka prędkościomierza

Post autor: kris2k »

Jak najbardziej nasmarować to raz a dwa to hermetyk może i ją przytrzyma ale za to doprowadzi do jej ponownego pęknięcia. Jeśli się sama odkręca tzn że ma za duży opór i jest po prostu najprawdopodobniej źle założona, mogła być np. skręcona zbytnio przy zakładaniu, najkrócej mówiąc nie chodzi swobodnie w pancerzu a chodzi ,, z pancerzem" przez co się wykręca.
graf17
Status: Offline

Re: Linka prędkościomierza

Post autor: graf17 »

A na gwint to nie hermetic tylko raczej klej anorebowy ( to taki , co się utwardza bez dostępu powietrza) i służy właśnie jako "podkładka sprężynowa " lub "kontra "
Stosuję do wszystkich śrub w jędzy i nie narzekam - nic się nie odkręca.
Do nabycia w sklepach motoryzacyjnych za psie pieniądze :mrgreen:
:motorcycle:
Awatar użytkownika
acze
Posty: 488
Rejestracja: 26 sierpnia 2008, 15:42
Motocykl: Virago XV750, 94r.
Lokalizacja: Szczecin
Wiek: 38
Status: Offline

Re: Linka prędkościomierza

Post autor: acze »

Hm, za bardzo skręcona linka czy pancerzyk? Bo tu nie bardzo widzę jak może być skręcona.
Kurcze, dziwnie to zrobili, ze ona się obraca "na odkręcanie" zamiast na "dorkęcanie".

Czy olej maszynowy (taki do niszczarek, maszyn do pisania, itd) jest dobry do nasmarowania linki tej i pozostałych? Wydaje mi sie, ze jego najwygodniej wpuscic w pancerzyk.

Nasmaruje i zobacze co sie bedzie dzialo. Potem ew. ten hermetic, tylko wlasnie - czy nie peknie znowu.
Awatar użytkownika
kris2k
Posty: 3403
Rejestracja: 15 czerwca 2010, 07:24
Motocykl: GuStaw
Lokalizacja: Pabianice
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Linka prędkościomierza

Post autor: kris2k »

Nasmaruj, jaki olej to raczej bez różnicy, byle był śliski :mrgreen:
Wykręć ją i spróbuj wkręcać tak aby kręcić samą nakrętką a pancerz aby podczas tej operacji się nie skręcał zarówno przy ślimaku jak i przy prędkościomierzu. I zwróć uwagę aby linka w miarę swobodnie dochodziła od ślimaka do prędkościomierza tzn aby nie była pozaginana, poobkręcana itd, nie wiem jak to napisać, po prostu aby była luźno puszczona.
Awatar użytkownika
radar64
Posty: 525
Rejestracja: 15 sierpnia 2008, 18:03
Motocykl: VTX 1300
Lokalizacja: w-wa/N.Iwiczna
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Linka prędkościomierza

Post autor: radar64 »

2 miesiące temu założyłem nową linkę prędkościomierza,nie wiem czemu ale po przeprowadzeniu przez odpowiednie oczka przewidziane przez Yamahę była ona dziwnie powyginana.Sprawdzałem na innych ,też szły przez te oczka ale jakby łagodniej.No i ciach w niedzielę się ukręciła.I tu też zdziwko mnie pochwyciło bo dolna nakrętka była luźniutka.Teraz szukam następnej ale może od innego producenta.
Awatar użytkownika
acze
Posty: 488
Rejestracja: 26 sierpnia 2008, 15:42
Motocykl: Virago XV750, 94r.
Lokalizacja: Szczecin
Wiek: 38
Status: Offline

Re: Linka prędkościomierza

Post autor: acze »

No, wysmarowane oleum. Zobaczymy czy sie bedize odkrecac.
Awatar użytkownika
strazak
Posty: 1412
Rejestracja: 29 listopada 2007, 00:21
Motocykl: XV 1000 GE USA 1984.
Lokalizacja: Piaseczno(złotokłos)
Wiek: 50
Status: Offline

Re: Linka prędkościomierza

Post autor: strazak »

z całym szacunkiem ale czy linke prędkościomierza nie powinno się smarować smarem ?
ADAM
Awatar użytkownika
alonso
Posty: 1998
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 12:28
Motocykl: Virago 1100
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Wiek: 46
Status: Offline

Re: Linka prędkościomierza

Post autor: alonso »

strazak pisze:z całym szacunkiem ale czy linke prędkościomierza nie powinno się smarować smarem ?
Nie słyszałem o takiej opcji.Myśle,że w oplocie jest jakiś smar.
Kupiłem,wymieniłem.W zegar wkręciłem tylko palcami do oporu.Działa ,nie ukręca się,a ponoć jest długa jak do 750.

[ Dodano: Sro Lip 07, 2010 10:36 pm ]
radar64 pisze:2 miesiące temu założyłem nową linkę prędkościomierza,nie wiem czemu ale po przeprowadzeniu przez odpowiednie oczka przewidziane przez Yamahę była ona dziwnie powyginanaa.
Po moim doświadczeniu wydaje mi sie ,że sa one zunifikowane tylko różnia sie długością.535-1100.Nawet nr seryjny p-podobnie jest taki sam bo kupowałem do 535 a sie okazało ,że mam do 750.
A ,że sie ukręciła Twoja no to może rzeczywiście producent.
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: Linka prędkościomierza

Post autor: Blunio »

radar64 pisze:była ona dziwnie powyginana
radar64 pisze:się ukręciła
Nic dziwnego. Linka musi być ułożona łagodnymi łukami, zarówno przy jeździe na wprost, jak i w zakrętach, nalezy też uwzględnić ugięcie zawieszenia. To nie producent, tylko niewłaściwa długość linku zawiniła. A przed montażem trzeba linkę potraktować tak jak cięgła np. sprzęgła. Założyć na koniec linki kawałek folii w kształcie lejka, dolną część owinąć dookoła linki taśmą klejącą, do lejka wlać z 50 ml oleju silnikowego i poruszając linką w pancerzu pozwolić aby olej wniknął do środka. Potem najlepiej całość powiesić aby nadmiar oleju spłynął (nie będzie potem brudził motonga) i dopiero zamontować.
Pozdro :bikersmile:
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Awatar użytkownika
radar64
Posty: 525
Rejestracja: 15 sierpnia 2008, 18:03
Motocykl: VTX 1300
Lokalizacja: w-wa/N.Iwiczna
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Linka prędkościomierza

Post autor: radar64 »

Długość linki była prawidłowa bodajże 110cm,te pieruńskie oczka z drutu ją tak deformowały .Teraz ominę najniższe oczko i ładnym łuczkiem wejdzie do ślimaka.Czekam na nową od innego kolesia,ciekawe czy nie będzie od tego samego producenta.
Awatar użytkownika
kris2k
Posty: 3403
Rejestracja: 15 czerwca 2010, 07:24
Motocykl: GuStaw
Lokalizacja: Pabianice
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Linka prędkościomierza

Post autor: kris2k »

A porównywałeś swoją starą linkę z nową? Długość może taka sama ale sam pancerz możliwe że zbyt sztywny i przekładając go przez oczka nie układał się tak jak powinien.
A co do smarowania ja mam troszkę inny sposób: strzykawka z igłą z olejem i po prostu wlewam zawartość strzykawki do linki, następnie rozruszam linkę aby się dobrze olej rozprowadził, nadmiar wypływa, później wystarczy wytrzeć linkę i mozna montować.
Strzykawką z igłą również w łatwy sposób można nasmarować linkę już zamontowaną na moto
Awatar użytkownika
radar64
Posty: 525
Rejestracja: 15 sierpnia 2008, 18:03
Motocykl: VTX 1300
Lokalizacja: w-wa/N.Iwiczna
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Linka prędkościomierza

Post autor: radar64 »

NO i mam nowa lineczkę.Pomyślałęm ,że przesmaruję przed założeniem a tu zonk już jest przesmarowana,tyle ,że wygląda ,że smarem stałym.Na etykiecie napisali made in japan i chyba nie będę poprawiał małych żółtych ludzików.Mimo zagięcia elegancko się obraca.
Awatar użytkownika
kris2k
Posty: 3403
Rejestracja: 15 czerwca 2010, 07:24
Motocykl: GuStaw
Lokalizacja: Pabianice
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Linka prędkościomierza

Post autor: kris2k »

I tak ma być - co Japan to Japan, oby się już nie odkręcała.
Za jakiś czas oczywiście możesz ją ponownie przesmarować, np. jak będziesz pozostałe linki smarował.
Awatar użytkownika
radar64
Posty: 525
Rejestracja: 15 sierpnia 2008, 18:03
Motocykl: VTX 1300
Lokalizacja: w-wa/N.Iwiczna
Wiek: 59
Status: Offline

Re: Linka prędkościomierza

Post autor: radar64 »

NO to już wiem czemu mi się lineczka ukręcała.1,5 roku temu był motocykl na wymianie simeringów w lagach w autoryzowanym serwisie yamahyw Mysiadle.I tam panowie przy składaniu zawieszenia odwrotnie zamontowali dolny prowadnik linki predkościomierza.Zamiast przy dolnym mocowaniu zacisku hamulca zamontowali przy górnym.I linka nienaturalnie się wyginała.Cóż sprawdzenie poprawności montażu kosztowała mnie dwie linki.Dopiero jak mi się druga ukręciła to przyjrzałem sie dokładnie ułożeniu i zaniepokojony pogrzebałem w galerii forum.W Waszych motocyklach było inaczej.Pozdro
Awatar użytkownika
e_gregor
Posty: 2015
Rejestracja: 14 lutego 2010, 14:53
Motocykl: ZR7
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 42
Status: Offline

Re: Linka prędkościomierza

Post autor: e_gregor »

Dlatego swoje sprzęty robię sam. Raz że bardziej się przykładam, a dwa że jak coś spartole to się pocieszam, że przynajmniej na robociźnie zaoszczędziłem ;)
Głupota to największa choroba cywilizacyjna
MarzycielPL
Status: Offline

Re: Linka prędkościomierza

Post autor: MarzycielPL »

ja sie podepne pod temat. wczoraj przestal mi dzialac predkosciomierz. moim zdaniem linka bo na samym koncu przy osi jest ukruszony pancerz. Dzis z braku narazie czasu odkrecilem dolna nakretke i patrze ze linka siedzi sobie na miejscu ma delikatne luzy w przod i tyl. Jak moge sie upenic czy to linka czy cosik innego?
Awatar użytkownika
wojok
Posty: 544
Rejestracja: 29 maja 2009, 13:31
Motocykl: VIRAGO 750 '92
Lokalizacja: Rybnik / Kraków
Wiek: 34
Status: Offline

Re: Linka prędkościomierza

Post autor: wojok »

pokręć kołem, powinna się obracać
jak nie, to zdejmij koło i zobacz na ślimak. mi dzisiaj wyskoczył pierścień zabezpieczający mechanizm, powodując nie dogranie się całego elementu i nie obracanie linki.

pokręć kołem, powinna się delikatnie linka obracać. lekki luz to raczej norma, mechanizmy są do nich przystosowane
jak nie, to zdejmij koło i zobacz na ślimak. mi dzisiaj wyskoczył pierścień zabezpieczający mechanizm, powodując nie dogranie się całego elementu i nie obracanie linki.

po doczytaniu:
zostaw dolną nakrętkę wkręconą, a odkręć górną i sprawdzaj czy obraca. przy okazji sprawdź przy obu odkręconych, czy linka w całości i nie haczy się w pancerzu
ODPOWIEDZ