Jaki Olej do silnika

Jeżeli masz kłopoty ze swoją Virago lub nie wiesz jak coś naprawić to idealne miejsce by o tym napisać
Awatar użytkownika
Strażak
Posty: 598
Rejestracja: 11 grudnia 2007, 16:53
Motocykl: Yamaha 1100 Virago
Lokalizacja: Opole
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Jaki Olej do silnika

Post autor: Strażak »

Witam, przeczytałem wątek o oleju, przejrzałem forum w poszukiwaniu odpowiedzi i w sumie nic nie znalazłem.

A sprawa się ma następująco, według instrukcji powinienem wlać olej mineralny 20W40 , info od gościa od którego kupiłem moto on lał 20W50.
Więc jaka jest różnica pomiędzy tymi olejami ?

I drugie pytanie, kupować Motula czy Castrola czy inny ? Jest jakaś różnica czy się płaci za firmę ?

pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego w nowym 2008 roku.
Nie jedź szybciej niż twój Anioł Stróż umie latać

Jawa 350 => XJ 700S MAXIM 1990 r. => XV 750 VIRAGO 1987 r. =>> już jest XV 1100 1993 r.

http://www.ma-ro.com.pl
Awatar użytkownika
Kaczor-Motorock
Posty: 1049
Rejestracja: 20 października 2007, 15:31
Motocykl: Suzuki Intruder 1500
Lokalizacja: Gostynin
Wiek: 60
Status: Offline

Re: Jaki Olej do silnika

Post autor: Kaczor-Motorock »

Ja kupuje Castrol Act Evo 4T 20 w-40
Awatar użytkownika
Strażak
Posty: 598
Rejestracja: 11 grudnia 2007, 16:53
Motocykl: Yamaha 1100 Virago
Lokalizacja: Opole
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jaki Olej do silnika

Post autor: Strażak »

20W40 jest zalecany przez producenta, więc jak przejdę z 20W50 to chyba się nic nie powinno stać ? w sumie i tak będę jeździł dalej na mineralnym.
Nie jedź szybciej niż twój Anioł Stróż umie latać

Jawa 350 => XJ 700S MAXIM 1990 r. => XV 750 VIRAGO 1987 r. =>> już jest XV 1100 1993 r.

http://www.ma-ro.com.pl
Awatar użytkownika
Kaczor-Motorock
Posty: 1049
Rejestracja: 20 października 2007, 15:31
Motocykl: Suzuki Intruder 1500
Lokalizacja: Gostynin
Wiek: 60
Status: Offline

Re: Jaki Olej do silnika

Post autor: Kaczor-Motorock »

20w-40 jest zalecany przez producenta i taki powinien być. I jak go wlejaesz to napewno się nic nie stanie. ale jak poprzedni wlaściciel jeździł na 20W-50 i wszystko było dobrze to też możesz taki wlać. Tylko dobrze by było tego samego producenta. Ale ja polecam Castrol 20W-40
Awatar użytkownika
ayo007
Posty: 1207
Rejestracja: 12 września 2007, 21:51
Motocykl: yamaha virago 1100
Lokalizacja: Księstwo Cieszyńskie
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Jaki Olej do silnika

Post autor: ayo007 »

.. z olejami nie ma co kombinować, bo mozna z tego miec więcej szkody niz pozytku, jeśli nie jesteśmy pewni co do kondycji silnika lepiej pozostać przy mineralu, jesli moto juz jeździ na syntetyku/półsyntetyku mozna dalej go stosować..pozdrawiam
Virago 1100,na razie starczy..:)
Mateo
Status: Offline

Re: Jaki Olej do silnika

Post autor: Mateo »

Na wiosne jak bede zmienial to na CASTROL ACT>EVO 4T 20W 40
akcja535
Status: Offline

Re: Jaki Olej do silnika

Post autor: akcja535 »

A co sadzicie o oleju MOTUL 20W40,?
Awatar użytkownika
Arktos
Posty: 782
Rejestracja: 12 września 2007, 17:12
Motocykl: Virago 750 z 96r
Lokalizacja: Włocławek
Wiek: 53
Status: Offline

Re: Jaki Olej do silnika

Post autor: Arktos »

akcja535 pisze:A co sadzicie o oleju MOTUL 20W40,?
Lepkość OK zalecana przez producenta. Odgrzebałeś wątki z 2007r a były młodsze i ciekawsze. Poszukaj na forum nawet w koszu coś się ostatnio znalazło.
Gang dzikich wieprzy.
Motórzyści Włocławek.
Grupa Kujawska.
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: Jaki Olej do silnika

Post autor: Blunio »

Arktos pisze:MOTUL 20W40
Taki zalałem na jesieni ubr. i byłem pozytywnie zaskoczony cichą zmianą biegó po wymianie.
Zresztą z motórami jest chyba podobnie jak z puszkami - po przebiegu 260 tyś. km Asterka II trochę zaczęła brać olej (syntetyk) - chyba przez uszczelniacze trzonków zaworów i biegli w sztuce motoryzacyjnej fachmani zalecili przejść na minerał. Róznicy w pracy silnika nie widać, najwyżej ciężej będzie kręcić podczas uruchamiania na mrozie, co zresztą motórów raczej nie dotyczy - ale przynajmniej podczas dolewania $$ serce nie boli.
Tak że polecam minerał !
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Awatar użytkownika
Munary
Posty: 1989
Rejestracja: 04 sierpnia 2008, 21:03
Motocykl: VT1100 Shadow C3aero
Lokalizacja: Wieliszew/Warszawa
Wiek: 65
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jaki Olej do silnika

Post autor: Munary »

Ja już drugi sezon jeżdżę na Motul 5100 15W50 - półsyntetyk (dwie zmiany) taki mi polecili w Larsonie i wszystko jest OK. Ale ja mam mały przebieg.
Gang Dzikich Wieprzy
Obrazek
Lepiej mieć tasiemca, niż żadnego życia wewnętrznego.
Grupa Warszawa
AntiGraf - Zadaszenie Tarasów
Agencja Ubezpieczeniowa - Ergo Hestia, PZU, Gothaer, Allianz
Awatar użytkownika
pisior
Posty: 5366
Rejestracja: 21 sierpnia 2009, 12:55
Motocykl: 535,1100 1500 1255
Lokalizacja: kostrzyn nad odra
Wiek: 46
Status: Offline

Re: Jaki Olej do silnika

Post autor: pisior »

A JA PRZY PRZEBIEGU ,40.000 CO POWINIENEM WLAC .MOTO CHODZI JAK IGLA .PRZY ZAKUPIE WYMIENIAL GOSC NA MOTULA ,ALE PARAMETROW NIEZNAM :?: :shock:
Obrazek
Awatar użytkownika
romanthorne
Posty: 538
Rejestracja: 24 listopada 2008, 22:59
Motocykl: Honda 250 Rebel
Lokalizacja: BRODNICA
Wiek: 79
Status: Offline

Re: Jaki Olej do silnika

Post autor: romanthorne »

Virażka wymaga oleju mineralnego w wąskim zakresie temperatur 20W40.Jeśli dasz jej
półsyntetyk np.Motul 5000 10W/40,bedzie to skutkować odrobinę mniejszym zużyciem wszystkich podzespołów oraz możliwością jazdy w nieco niższych temperaturach.
Jest prawie nieźle.
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: Jaki Olej do silnika

Post autor: Blunio »

gregor010478 pisze:PRZY ZAKUPIE WYMIENIAL GOSC NA MOTULA
Wymieniał, czy mówił że wymieniał ? Jak nie byłeś przy wynianie, to nalepsza okazja wymienić. Będziesz wiedział, co masz zalane, a i sen spokojniejszy :mrgreen:
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Awatar użytkownika
pisior
Posty: 5366
Rejestracja: 21 sierpnia 2009, 12:55
Motocykl: 535,1100 1500 1255
Lokalizacja: kostrzyn nad odra
Wiek: 46
Status: Offline

Re: Jaki Olej do silnika

Post autor: pisior »

romanthorne, TO ZNACZY ,JEZDZE CO DZIEN O 6 RANO DO PRACY ,TEMPERATURA JAK WIADOMO JEST NIZSZA,TO CHYBA LEPIEJ WLAC 10W/40,CZY DOBRZE ZROZUMIALEM :?: A WYMIANE WIDZIALEM ,TYLKO TAKI BYLEM UCHACHANY ZE PARAMETROW NIE PAMIETAM :rock:
Obrazek
Awatar użytkownika
romanthorne
Posty: 538
Rejestracja: 24 listopada 2008, 22:59
Motocykl: Honda 250 Rebel
Lokalizacja: BRODNICA
Wiek: 79
Status: Offline

Re: Jaki Olej do silnika

Post autor: romanthorne »

Ponieważ ,jak pisałem,konstrukcja Virago nie wymaga stosowania jakiś super olejów,mogę polecić zwykły,dobry jakościowo półsyntetyk Motul 5000 10W/40(lub podobny o tych parametrach).Cena na Allegro ok.95,00zł za 4 litrową banieczkę + wysyłka.Jeśli ruszasz rano,w niskiej temperaturze,to ten olej będzie akurat. :grin:
Jest prawie nieźle.
Awatar użytkownika
motobambo
Posty: 350
Rejestracja: 26 stycznia 2009, 10:08
Motocykl: Junak
Lokalizacja: Pińczów
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jaki Olej do silnika

Post autor: motobambo »

A ja bym się zastanowił nad wymianą (zamianą) bo wymiana musi być oleju, bo jesli jeździł ktos na 10w40 a następny zmienił olej na 20w50 to moim zdaniem moga być komplikacje silnikowe ... jesli wrócisz w dół np. do 20w40 ... moge się mylić jesli zna ktoś tę zalezność niech się wypowie bo irytuje mnie to :) :boks: :rock:
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Jaki Olej do silnika

Post autor: leszekk »

motobambo pisze:moge się mylić
Albowiem nie ma ludzi nieomylnych.
Co zaś do oleju: prawidłowość jest taka, że w życiu silnika nie powinno być powrotów z oleju półsyntetycznego na syntetyczny, z mineralnego na półsyntetyk czy syntetyk jeśli w silniku nie dokonano generalnego remontu. W drugą stronę - tak, z syntetyka po kilku latach jazdy schodzimy na półsyntetyk, potem na mineralny (ach, te oszczędności).
Co do lepkości oleju - zmiana z 10W30 na 20W50 powinna być podyktowana zmiennymi warunkami eksploatacji a nie poszukiwaniami "najlepszego". Olej 10W30 jest dobry na zimę w Skandynawii ale w warunkach upalnego lata w Chorwacji czy Grecji nie zapewni właściwego smarowania w temperaturach otoczenia przekraczających 40 st.C. Olej 20W50 wprost przeciwnie - będzie znakomity na gorące lato, w zimie będzie stawiał bardzo duże opory. Wiele nowoczesnych olejów (wielosezonowych bo typowo letnich/zimowych w zasadzie już teraz się nie produkuje) nadaje się do eksploatacji w coraz szerszym zakresie temperatur.
Naprawdę nie boli zajrzeć do instrukcji obsługi, tam jak byk napisano jakiej lepkości powinien być olej w silniku. Doczytanie odrobiny teorii co oznacza 10W a co 50 też się przyda, choćby po to, żeby świadomie od tej instrukcji odchodzić.
Silnik Virago jako konstrukcja niezbyt wysilona nie ma znaczących tendencji do przegrzewania się zarówno w czasie jazdy w lecie jak i w czasie postoju. Natura jazdy na motocyklu raczej zniechęca do podróżowania w temperaturach mocno ujemnych. Używanie oleju o parametrach odbiegających od 20W40, no, niech będzie dla lubiących ekstremalne przeżycia 15W40 to już raczej wyższość techniki nad zdrowym rozsądkiem.

Polecam słów kilkoro choćby stąd: http://www.autokacik.pl/oleje/oleje.html

"Klasa lepkości oleju - jest 6 klas olejów zimowych (SAE 0W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W) i 5 klas olejów letnich (SAE 20, 30, 40, 50, 60). Im niższa liczba przed literą W, tym olej może być stosowany w niższych temperaturach otoczenia. Np. 5W w temp. -35st.C, 10W w temp. -30st.C. Natomiast im wyższa liczba za literą W (oleje letnie), tym w wyższych temperaturach otoczenia może być olej stosowany. Np. SAE 40 w temp. do +40st.C. "
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
motobambo
Posty: 350
Rejestracja: 26 stycznia 2009, 10:08
Motocykl: Junak
Lokalizacja: Pińczów
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jaki Olej do silnika

Post autor: motobambo »

i o to mi chodziło :rock: leszekk, dzieki ci za to
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Jaki Olej do silnika

Post autor: kyller »

generalnie fajnie leszekk ze napisałes taki tekst
zgłaszam uwagi tylko do 2 fragmentów
"prawidłowość jest taka, że w życiu silnika nie powinno być powrotów z oleju półsyntetycznego na syntetyczny, z mineralnego na półsyntetyk czy syntetyk jeśli w silniku nie dokonano generalnego remontu. W drugą stronę - tak, z syntetyka po kilku latach jazdy schodzimy na półsyntetyk, potem na mineralny (ach, te oszczędności). "
klasyczna "madrość" przekazywana przez mechaników - to jest bezzasadne (w chwili obecnej) kiedys oleje syntetyczne zawierajły znacznie wieksza ilośc depergentów niz mineralne w tej chili sa to ilosci porówywalne,

"Naprawdę nie boli zajrzeć do instrukcji obsługi, tam jak byk napisano jakiej lepkości powinien być olej w silniku." no i tu jest pułapka :mrgreen: bo oprócz lepkosci oleju jest jeszcze jego klasa , na dzien dziseijszy ciezko znależc olej tak niskiej klasy jak polecana przez producenta :mrgreen: no chyba ze kupimy go w lidlu lub innym markecie bo wszytkie motule, castrole itp mja wyzsza klasę
Awatar użytkownika
leszekk
Posty: 4146
Rejestracja: 26 kwietnia 2009, 21:35
Motocykl: XV750 -> BMW R1200GS
Lokalizacja: mazowieckie
Status: Offline

Re: Jaki Olej do silnika

Post autor: leszekk »

kyller pisze:zgłaszam uwagi tylko do 2 fragmentów
I bardzo słusznie.
Pozwolę się zatem ustosunkować do słusznej krytyki ;)
Tak, oczywiście, oleje współczesne nijak nie mają się do znanego mi jeszcze oleju np. Selektol Specjal 20W40, który był zalecany do Poloneza 29 lat temu. Zasada o jakiej wspomniałem wynika z (być może) przesądu, że oleje z dodatkami syntetycznymi bądź całkowicie syntetyczne mają (poza zdolnościami do dokładnego wypucowania silnika) zdolności do gruntowniejszego penetrowania wszelkich dziur, przez które olej ma prawo wyciec z silnika, w wyniku czego silnik na mineralu będzie szczelny a na syntetyku będzie się co najmniej pocił. Ale jak napisałem - być może to tylko przesąd a eksperymentować w tym zakresie nie bardzo mi sie chce bo za bardzo lubię swoją maszynkę żeby ją psuć :D
Co do pułapki - nie jest to do końca prawda gdyż najczęściej w instrukcji pisane jest "olej o parametrach nie gorszych niż ..." czyli na przykładzie mojego diesla: nie gorszy niż CD (czyli nie wolno mi wlać CC ale może być CE, CF, czy odpowiednik normy militarnej USA o numerze ...). Gdybyśmy żyli w Stanach, być może komuś udało by się na podstawie takiego zapisu w instrukcji wygrać kosztowny dla producenta (oleju i silnika) proces bo za dobry olej uszkodził silnik. Ale prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest raczej niewielkie, przeważnie olej wyższej klasy w zupełności wystarczy do posmarowania czegoś, co wymagało klasy niższej. Pozostaje pytanie: czy warto przepłacać za coś, o czym w momencie projektowania albo produkcji ostatnich egzemplarzy naszych motocykli jeszcze nie wiedziano, że istnieć będzie - to jest temat na osobną dyskusję.
Przy okazji uwaga dotycząca płynów hamulcowych - POWYŻSZE NIE NADAJE SIĘ DO STOSOWANIA DO UKŁADÓW HAMULCOWYCH ! Jeśli w instrukcji napisano DOT3 lub DOT4 to niech ręka boska chroni wlewać płyn DOT5. Ale to już inna bajka.
In God we Trust -- all others must submit an X.509 certificate.
Awatar użytkownika
kyller
Posty: 2198
Rejestracja: 13 marca 2008, 11:05
Motocykl: pożyczony XV1000
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 55
Status: Offline

Re: Jaki Olej do silnika

Post autor: kyller »

masz racje mi chodzi o to ze
manuale sa pisane dobrze ale trzeba pamietac ze 25 lat temu
i w pewnym zakresie nie nalezy sie ich niewolniczo trzymac
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: Jaki Olej do silnika

Post autor: Blunio »

leszekk pisze:Selektol Specjal 20W40, który był zalecany do Poloneza 29 lat temu.
Tak rzeczywiście było, a Poldek jak bez remontu silnika przejechał 150 kkm, to już był sukces. Ja na syntetyku co prawda, ale Asterką II przeleciałem 260 kkm i jak na razie silnik ma się całkiem dobrze.
Z tym że jak wspomniał leszekk, dzisiejsze minerały w porównaniu ze słynnym selektolem to niebo a ziemia. I też na pewno zapewniają optymalną pracę silników. A jak ktoś lubi traktować silnik syntetykiem to na pewno nic złego się nie stanie. Jak go stać na to ... :roll:
Najważniejsze to nie mieszać, a niewskazanym jest przejście na syntetyk z silnika o dużym przebiegu, który dotychczas był smarowany minerałem.
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Awatar użytkownika
wierzba
Posty: 473
Rejestracja: 21 maja 2008, 07:25
Motocykl: było 535 teraz 1100
Lokalizacja: Józefosław
Wiek: 49
Status: Offline

Re: Jaki Olej do silnika

Post autor: wierzba »

Dobra, bez ogródek: kyller na jakiej oliwie poleciałeś do Syrii ?

wierzba
Awatar użytkownika
Blunio
Posty: 5793
Rejestracja: 11 marca 2008, 10:21
Motocykl: Trek X-Caliber 8
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Wiek: 72
Status: Offline

Re: Jaki Olej do silnika

Post autor: Blunio »

wierzba pisze:kyller na jakiej oliwie poleciałeś do Syrii
Johnson's Baby ? :mrgreen:
Nadzieja to ogień. To ogień, który chce płonąć nawet wtedy, gdy jest gaszony. Nadzieja to nieodparte dążenie, by odnajdywać sens w bezsensie i odkrywać prawdę w zamęcie kłamstw.
Samochód z Niemiec a kobieta z Polski - nigdy odwrotnie!!!
Awatar użytkownika
HEBEL
Posty: 448
Rejestracja: 14 września 2009, 15:32
Motocykl: H-D fatboy
Lokalizacja: Warszawka mokotownia
Wiek: 62
Status: Offline

Re: Jaki Olej do silnika

Post autor: HEBEL »

Tia, ale z pierwszego tłoczenia! To ważne!!!
nic tak nie cieszy jak seria z pepeszy
ODPOWIEDZ