jak podłączyć lightbary?

Dodatki i przeróbki do Virago
Awatar użytkownika
rogo11
Posty: 37
Rejestracja: 25 września 2011, 06:36
Motocykl: VIRAGO XV750
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Wiek: 52
Status: Offline

jak podłączyć lightbary?

Post autor: rogo11 »

Witam. Jak zakupiłem swoją VX750 miała zamontowane lightbary, ale nie podłączone. Poprzedni właściciel próbował je podłączyć, ale robiła mu się jakaś zwora i nie działały. Proszę o pomoc jak je podłączyć, czy poprowadzić maśe bezposrednio z akukulatora, czy jest jakiś iny sposób.. Pozdrawiam.
..........Jeździjmy tak, aby było nas więcej, a nie mniej...........
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: jak podłączyć lightbary?

Post autor: -waldi- »

Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
rogo11
Posty: 37
Rejestracja: 25 września 2011, 06:36
Motocykl: VIRAGO XV750
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Wiek: 52
Status: Offline

Re: jak podłączyć lightbary?

Post autor: rogo11 »

cześć waldi. Obserwowałem trochę posty i widzę że jesteś tu stałym najbardziej zorientowanym towarzyszem. Jak wspomniałem poprzedni własciciel właśnie tak podłączył i iał zworę. Tak więc chyba podłączył źle lub była za słaba masa
..........Jeździjmy tak, aby było nas więcej, a nie mniej...........
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: jak podłączyć lightbary?

Post autor: -waldi- »

zle podłączył

masz trzy wyjścia, albo robisz od podstaw, albo naprawiasz po poprzednim właścicielu, a trzecie to oddajesz do elektryka moto :)

na początek zastanów się jak mają one być załączane, później robisz obwód sterowania przekaźnika, podpinasz masę pod żarówki i na końcu od +aku poprzez bezpiecznik i przekaźnik ciągniesz do żarówek.
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
viragomen
Status: Offline

Re: jak podłączyć lightbary?

Post autor: viragomen »

Pod linkiem który podał -waldi- znajdziesz bardzo dokładną instrukcję jak powinno być to podłączone.
Przeczytaj ją uważnie od dechy do dechy. Jeżeli będziesz rozumiał z grubsza wszystko i masz miejsce oraz narzędzia do takiej roboty, to możesz się za to brać, w przeciwnym wypadku radzę oddać sprawę w ręce fachowca. :)
Awatar użytkownika
bambosz99
Posty: 244
Rejestracja: 26 listopada 2010, 23:48
Motocykl: Virago 1100 XV 96
Lokalizacja: Tyszowce
Wiek: 45
Status: Offline

Re: jak podłączyć lightbary?

Post autor: bambosz99 »

Podpięcie lightbarów dla przeciętnego człowieka to bułka z masłem. Tylko mała rada. Jak masz instalację która ktoś z....ł to prościej będzie zrobić nową od podstaw. Ja miałem w swojej dokładnie tak samo. Instalacja wykonana przez poprzedniego właściciela była zwalona i zanim doszedłem co w niej jest nie tak to straciłem sporo czasu. Teraz jak znajdę trochę czasu to robię ją od nowa. Już wszystko skompletowałem tylko czasu brak. Jak byś potrzebował pomocy (porady) to pytaj śmiało.
"Nie trać czasu dla tych, którzy go nie mają dla ciebie"
Awatar użytkownika
rogo11
Posty: 37
Rejestracja: 25 września 2011, 06:36
Motocykl: VIRAGO XV750
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Wiek: 52
Status: Offline

Re: jak podłączyć lightbary?

Post autor: rogo11 »

Dzięki za pomoc. Jak znajdę chwilę, to wezmę się do pracy. A tak na marginesie, jeżeli będę chciał jeszcze raz położyć instalację od nowa, to podpowiedz, co jest potrzebne, tak od zera.
..........Jeździjmy tak, aby było nas więcej, a nie mniej...........
Awatar użytkownika
bambosz99
Posty: 244
Rejestracja: 26 listopada 2010, 23:48
Motocykl: Virago 1100 XV 96
Lokalizacja: Tyszowce
Wiek: 45
Status: Offline

Re: jak podłączyć lightbary?

Post autor: bambosz99 »

Wszystko zależy od tego jak masz zrobioną tą starą instalację. Niektóre elementy takie jak wyłączni czy przekaźnik, lub część przewodów możesz wykorzystać ponownie do budowy nowej instalacji.
Ale gdybyś zaczynał od zera to możesz potrzebować:
- przewód 1,0-1,5mm2 tak ze dwa trzy metry
- tak zwane żabki elektryczne
- przekaźnik
- włącznik na kiere
- bezpiecznik 15-20A
- oprawka do tego bezpiecznika na przewód
- jakaś izolacja, lub koszulki termokurczliwe
- opaski elektryczne do porządnego przytwierdzenia tej instalacji do moto
- i może jeszcze coś o czym zapomniałem
oczywiście podstawowy zestaw narzędzi
Jak coś niejasne to pytaj śmiało
"Nie trać czasu dla tych, którzy go nie mają dla ciebie"
viragomen
Status: Offline

Re: jak podłączyć lightbary?

Post autor: viragomen »

bambosz99 powinieneś wypowiadać się z odrobinę mniejszą pewnością niż to robisz do tej pory. Używaj czasem np. słowa "chyba". :P

Przewód 1,0mm2 jest kategorycznie do tego nie zalecany i absolutnie żaden fachowiec takiego by nie użył.
Przewód 1,5mm2 też nie jest dobrym pomysłem ale (w zależności od lamp i planu ostatecznie) do zaakceptowania.

"bezpiecznik 15-20A" To jaki w końcu? :P. Za lekko podchodzisz do tematu. Zastosowanie bezpiecznika
15A z przewodem 1mm2 (nie mówiąc już o 20A :frustrated:) lub
20A z przewodem 1,5mm2 ma pełne prawo zakończyć się za jakiś czas pożarem motocykla :evil:.

"tak zwane żabki elektryczne" Rozwiń temat bo nie bardzo kumkam :D do czego ci tutaj są potrzebne jakieś żabki. Może chodziło o kombinerki?

"instalację ... prościej będzie zrobić nową od podstaw" takie wyrażenie dla 90% ludzi oznacza wymianę całej instalacji motocykla, a najwyraźniej nie o oto tobie chodzi :|.


Ponownie radzę dla kolegi rogo11:
viragomen pisze:Pod linkiem który podał -waldi- znajdziesz bardzo dokładną instrukcję jak powinno być to podłączone.
Przeczytaj ją uważnie od dechy do dechy. Jeżeli będziesz rozumiał z grubsza wszystko i masz miejsce oraz narzędzia do takiej roboty, to możesz się za to brać, w przeciwnym wypadku radzę oddać sprawę w ręce fachowca. :)
Awatar użytkownika
wąsaty7
Posty: 1418
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 14:00
Motocykl: XV 1100 98r.
Lokalizacja: Szczecin
Status: Offline

Re: jak podłączyć lightbary?

Post autor: wąsaty7 »

viragomen pisze:

Przewód 1,0mm2 jest kategorycznie do tego nie zalecany i absolutnie żaden fachowiec takiego by nie użył.
Przewód 1,5mm2 też nie jest dobrym pomysłem ale (w zależności od lamp i planu ostatecznie) do zaakceptowania.
Przewód 1.0 mm2 wystarczy do sterowania cewki przekaźnika a 1.5 mm2 do zasilania przekaźnika i dalej do lamp,wszystko zabezpieczone bezpiecznikiem 10A.
Zobacz jaki przewód zastosowali "żółci konstruktorzy" od bezpiecznika głównego do stacyjki(XV750,XV1100) :frustrated:
Wąsaty7
podbiel
Posty: 1639
Rejestracja: 05 czerwca 2010, 14:09
Motocykl: virago xv750 '95
Status: Offline

Re: jak podłączyć lightbary?

Post autor: podbiel »

viragomen pisze:"chyba"
pochybać się to najlepiej na mazurach. Albo wiem i piszę albo nie i nie piszę. Patrząc na twoje posty odnoszę wrażenie że udajesz "wszechwiedzącą wiedźmę Ple-Ple" i do tego czujesz się w obowiązku strofować wszystkich za swoje wypowiedzi. Człowieku obudź się nie jesteś alfą i omegą na tym forum a za takiego chcesz uchodzić. Powstrzymaj więc swoją klawiaturę i zacznij pisać tam gdzie coś wiesz, a nie domyślasz się. Żabki - może niektórzy nazywają tak konektory inaczej wsuwki.









Wszechwiedząca wiedźma Ple-Ple - z bajki dla dzieci była taka jedna co wszystko wiedziała a raczej jej się wydawało że wie
viragomen
Status: Offline

Re: jak podłączyć lightbary?

Post autor: viragomen »

Bardzo ci wielce podbiel dziękuję za post nic nie wnoszący do tematu :frustrated:, to już naprawdę jest lepiej gdy ktoś napisał największą bzdurę ale na temat niż takie coś co ty skleciłeś.

Tak się składa, że na forum ludzie w większości wypadków są bliscy wróżenia z fusów i gdyby wszyscy wzięli do serca twoją złotą zasadę: "Albo wiem i piszę albo nie i nie piszę.", to absolutnie były by tu takie pustki, że istnienie forum zwłaszcza oparte na płatnym hostingu nie miałoby najmniejszego sensu.
...Żabki - może niektórzy nazywają tak konektory inaczej wsuwki...
Może :?: przed chwilą sam żeś wyskoczył że takich słów się nie używa. Ani dla mnie ani dla wójka google nic konkretnego nie mówi określenie "żabki elektryczne" więc chętnie się dowiem co to takiego jest i do czego jest to potrzebne w przypadku podłączania lightbarów. :P
podbiel pisze:...Patrząc na twoje posty odnoszę wrażenie że udajesz "wszechwiedzącą wiedźmę Ple-Ple" i do tego czujesz się w obowiązku strofować wszystkich za swoje wypowiedzi...
Odnosisz bardzo błędne wrażenie, ale odnoś je sobie dalej masz do tego prawo :P.
Rzuć mi tu przykładami gdzie tak to "wszystkich strofuję", bo ja takich tendencji raczej nie mam, w przeciwieństwie do ciebie :P, który to już od dłuższego czasu (łatwo wyłapać od którego dokładnie momentu :wink:) czujesz jakiś dziwny dyskomfort gdy się wypowiadam, nawet gdy w wypowiedzi wyrażam z tobą pełną zgodność :lol:.

Nawet w tym wątku kolegi bambosz99 za mocno nie strofowałem (choć biorąc z ciebie przykład można było bardziej :D), bo proponował innemu koledze ze zbyt dużą pewnością (gdyby użył słów "może" i "chyba", byłoby jak najbardziej ok :P) rozwiązania zagrażające pożarem, więc prawdopodobnie poważnym uszkodzeniem motocykla, lub nawet uszczerbkiem na zdrowiu motocyklisty :|, bo ogień mógłby go zaskoczyć przy np. 90km/h :?.

wąsaty7 pisze:Przewód 1.0 mm2 wystarczy do sterowania cewki przekaźnika a 1.5 mm2 do zasilania przekaźnika i dalej do lamp,wszystko zabezpieczone bezpiecznikiem 10A.
Zobacz jaki przewód zastosowali "żółci konstruktorzy" od bezpiecznika głównego do stacyjki(XV750,XV1100) :frustrated:
Jeszcze co najmniej 2 przykłady można by podać gdzie "żółci konstruktorzy" za mocno poskąpili na przekroju, ale gdy się już coś robi/poprawia, to należy brać przykład z dobrych wzorców i zrobić to dobrze :D.
Przewód 1,5mm2 w tym przypadku mógłby być zabezpieczony maksymalnie 15-tką. :wink:
Awatar użytkownika
bambosz99
Posty: 244
Rejestracja: 26 listopada 2010, 23:48
Motocykl: Virago 1100 XV 96
Lokalizacja: Tyszowce
Wiek: 45
Status: Offline

Re: jak podłączyć lightbary?

Post autor: bambosz99 »

Widzę że nie wszystkim przypadło do gustu moje nazewnictwo i sposób wypowiadania się (chyba na całym forum). Jeśli ktoś z tego powodu poczuł się niedoinformowany lub wprowadzony w błąd to najmocniej przepraszam i chylę czoła. Chciałbym jednak rozwinąć swoją wypowiedź (chyba użyłem w niej zbyt wiele skrótów myślowych licząc na to że przeciętnie inteligentny człowiek będzie wiedział o czym piszę), i wyjaśnić pewne rozwiązania techniczne i regionalne nazewnictwo.

Pewnych informacji co do grubości przewodów, i bezpiecznika nie wyssałem sobie z palca. Ja zastosowałem u siebie lampy niejakiej firmy RING - Chrome-lite (światła drogowe). Niestety nie zachowałem oryginalnego opakowania i tym samym instrukcji i schematu podłączenia. Ale było w niej jak wół napisane: "do podłączenia świateł zastosować przewód o przekroju 1-1,5mm2", a do zabezpieczenia "bezpiecznik 15-20A". Ja rozumie to tak, że przekrój przewodu będzie zależał od jego długości, a rodzaj bezpiecznika od przekroju przewodu. Niestety nie przypominam sobie aby były tam jakieś wyjaśnienia w tym temacie. Ja stosuję się do zaleceń producenta i jakoś nie uwierzę w teorię że ktoś tego nie sprawdził i naraża potencjalnych nabywców na pożar w swoich pojazdach. Dodam jeszcze od siebie że są tam żarówki H3 55W (x2 oczywiście)
Co do tych nieszczęsnych "żabek". Muszę przyznać że pochodzę z małej miejscowości (jak mawiają złośliwi gdzie psy szczekają inną częścią ciała) i to dość popularne określenie na element stosowany w instalacjach elektrycznych. Bez problemu zakupiłem to w sklepie motoryzacyjnym, gdzie prosiłem o "żabki" i pani wiedziała co mi podać. No ale jak to mawiają "co kraj to obyczaj". Ale poszperałem w necie i literaturze. Znalazłem następujące nazwy do tych "żabek": connector, wsówka, lucar female spade connector itp. Gdyby ktoś miał jakieś wątpliwości proszę patrzeć na zdjęcie. (te małe całe niebieskie coś).
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/57f ... 047a0.html

(porównanie przewodów zastosowanych przez producenta do przewodu o przekroju 1,5mm2)
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d3e ... 531a0.html

A do czego można to wykorzystać przy podłączaniu lightbarów. Ano ja wykorzystam je do podpięcia przewodów pod przekaźnik, do wpięcia bezpiecznika w instalację, czy wreszcie do podpięcia przewodów do samych lamp. (przy lampach są oryginalnie zamontowane męskie wersje tych .....- jak zwał tak zwał)

Co do nieszczęsnego stwierdzenia "instalację ... prościej będzie zrobić nową od podstaw" to wydaje mi się że dla 90% ludzi czytających tematy postów będzie oznaczało wykonanie instalacji pod lightbary. No ale CHYBA jestem inny.

Przepraszam jeszcze raz tych wszystkich których wprowadziłem w błąd i naraziłem na zniszczenie swoich maszyn.
Pozdrawiam :nazdrowie:
"Nie trać czasu dla tych, którzy go nie mają dla ciebie"
Awatar użytkownika
rogo11
Posty: 37
Rejestracja: 25 września 2011, 06:36
Motocykl: VIRAGO XV750
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Wiek: 52
Status: Offline

Re: jak podłączyć lightbary?

Post autor: rogo11 »

:D Kurcze - widzę, że swoim pytaniem skłóciłem całe grono dobrych ludzi, którzy chcieli mi pomóc w podłączeniu lightbarów przy mojej Virażce.
Mimo wszystko bardzo dziękuję wszystkim, którzy zabrali głos w dyskusji. I tak na przyszłość proszę wszystkich o mniej ostre słownictwo i trochę więcej pokory, bo przecież wszyscy ze swoją ogromną pasją jedziemy w tym samym kierunku.
Jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam. :D :D :D :D :D
..........Jeździjmy tak, aby było nas więcej, a nie mniej...........
Awatar użytkownika
pisior
Posty: 5366
Rejestracja: 21 sierpnia 2009, 12:55
Motocykl: 535,1100 1500 1255
Lokalizacja: kostrzyn nad odra
Wiek: 46
Status: Offline

Re: jak podłączyć lightbary?

Post autor: pisior »

rogo11 pisze::D Kurcze - widzę, że swoim pytaniem skłóciłem całe grono dobrych ludzi, którzy chcieli mi pomóc w podłączeniu lightbarów przy mojej Virażce.
Mimo wszystko bardzo dziękuję wszystkim, którzy zabrali głos w dyskusji. I tak na przyszłość proszę wszystkich o mniej ostre słownictwo i trochę więcej pokory, bo przecież wszyscy ze swoją ogromną pasją jedziemy w tym samym kierunku.
Jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam. :D :D :D :D :D
sezon sie konczy i sie nerwowi robią :lol:
Obrazek
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: jak podłączyć lightbary?

Post autor: -waldi- »

co do przekroju przewodów i zabezpieczenia - na okrągło przyjmuje się na każdy 1mm2 max 10A
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
viragomen
Status: Offline

Re: jak podłączyć lightbary?

Post autor: viragomen »

bambosz99 pisze:...Niestety nie zachowałem oryginalnego opakowania i tym samym instrukcji i schematu podłączenia. Ale było w niej jak wół napisane: "do podłączenia świateł zastosować przewód o przekroju 1-1,5mm2", a do zabezpieczenia "bezpiecznik 15-20A". Ja rozumie to tak, że przekrój przewodu będzie zależał od jego długości, a rodzaj bezpiecznika od przekroju przewodu. Niestety nie przypominam sobie aby były tam jakieś wyjaśnienia w tym temacie...Dodam jeszcze od siebie że są tam żarówki H3 55W (x2 oczywiście)...
:shock: Idealnie się wytłumaczyłeś i ja osobiście nie potrzebuję opakowania widzieć, aby w takie wałki uwierzyć, bo nie takie numery się w życiu widziało i z tego co piszesz przepraszać powinien producent, czy też być może niekumaty tłumacz, który przełożył z "chińskiego na nasze".
bambosz99 pisze:...i jakoś nie uwierzę w teorię że ktoś tego nie sprawdził i naraża potencjalnych nabywców na pożar w swoich pojazdach...
To uwierz :P.
W tym konkretnym przypadku ze względu na moc żarówek nie możesz zastosować bezpiecznika mniejszego niż 10A,
a ze względu na przekroje przewodów do 1mm2 nie wolno zastosować bezpiecznika większego niż 10A i dla przewodu 1,5mm2 nie wolno zastosować bezpiecznika większego niż 15A.
Przewód typu 1mm2 w głównym obwodzie jest mocno niezalecany.
bambosz99 pisze:..."instalację ... prościej będzie zrobić nową od podstaw" to wydaje mi się że dla 90% ludzi czytających tematy postów będzie oznaczało wykonanie instalacji pod lightbary...
Nie zagłębiając się w definicję słowo "instalacja" jest w zasadzie odpowiednikiem słowa "całość". Gdy np. zmieniasz starą instalację elektryczną w domu to od razu domyślnie wiadomo, że rwiesz wszystko ze ścian i wszystko będzie położone na nowo, a nie że wymienisz tylko 2 metry przewodu od gniazdka do gniazdka, a reszta pozostanie stara :D. W tym przypadku np. tak jak ostatnio użyłeś "instalacja pod lightbary" lub "fragment instalacji" byłby w 100% jasny i czytelny.
bambosz99 pisze:...Znalazłem następujące nazwy do tych "żabek": connector, wsówka, lucar female spade connector...
Dzięki :D. Teraz każdy kto natrafi na ten wątek, będzie znał znaczenie tego słowa, a nie się go domyślał :wink:.
Ostatnio zmieniony 27 września 2011, 22:17 przez viragomen, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bambosz99
Posty: 244
Rejestracja: 26 listopada 2010, 23:48
Motocykl: Virago 1100 XV 96
Lokalizacja: Tyszowce
Wiek: 45
Status: Offline

Re: jak podłączyć lightbary?

Post autor: bambosz99 »

-waldi- pisze:co do przekroju przewodów i zabezpieczenia - na okrągło przyjmuje się na każdy 1mm2 max 10A
Ja tam nie jestem elektrykiem i nie będę się na ten temat wypowiadał a tym bardziej dyskutował. Jeśli jest tak jak piszesz to zgoda. Tylko teraz jednej rzeczy nie mogę zrozumieć.
To co miałem w instrukcji napisałem już wyżej. Niestety wywaliłem ją i nie jestem wstawić skanu na potwierdzenie tego co piszę. Ale znalazłem w sieci ich stronę i co prawda nie ma tam instrukcji do takich lamp jak moje ale jest do bardzo podobnych (2xH3 55W) i tam jest podane żeby zastosować przewód "17amp"
To teraz pytanie do znających temat. Jaki to ma być przewód?
"Nie trać czasu dla tych, którzy go nie mają dla ciebie"
viragomen
Status: Offline

Re: jak podłączyć lightbary?

Post autor: viragomen »

Taki który pozwoli na przepływ prądu o wartości 17Amperów, czyli teoretycznie 1,5mm2 byłby odrobinę za cienki, a w praktyce taki już może być :).
Awatar użytkownika
bambosz99
Posty: 244
Rejestracja: 26 listopada 2010, 23:48
Motocykl: Virago 1100 XV 96
Lokalizacja: Tyszowce
Wiek: 45
Status: Offline

Re: jak podłączyć lightbary?

Post autor: bambosz99 »

viragomen pisze::shock: Idealnie się wytłumaczyłeś i ja osobiście nie potrzebuję opakowania widzieć,
Daruj sobie kolego swoje domysły. Nie mam w zwyczaju przetrzymywać każdego opakowania od zakupionego przedmiotu, bo nie jest mi to do niczego potrzebne i nie mam na to miejsca. Każdy wieży w co chce. Zrobiłem zdjęcie (nie zbyt dobra jakość) gdzie widać różnicę w przewodach jakie zastosował producent i jaki ja mam zamiar zastosować. Nigdzie też nie napisałem że ktoś musi zastosować takie przewody lub bezpieczniki. Wyraźnie napisałem "że może wykorzystać" i "może potrzebować". Nigdzie też nie napisałem który przewód (o jakim przekroju) ma być zastosowany w danym fragmencie tej instalacji. Nic nikomu nie nakazuję a tym bardziej nie zamierzam wprowadzać kogoś celowo w błąd. Nie masz pojęcia jakie lampy ma kolega rogo11 a tym bardziej jakie tam ma żarówki. więc na jakiej podstawie twierdzisz że te czy inne przewody będą za słabe.
Dla mnie temat jest zakończony, no chyba że kolega rogo11 natrafi na jakieś problemy techniczne.

Pozdrawiam :motorcycle:
"Nie trać czasu dla tych, którzy go nie mają dla ciebie"
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: jak podłączyć lightbary?

Post autor: -waldi- »

bambosz99 pisze:Ale znalazłem w sieci ich stronę i co prawda nie ma tam instrukcji do takich lamp jak moje ale jest do bardzo podobnych (2xH3 55W) i tam jest podane żeby zastosować przewód "17amp"
To teraz pytanie do znających temat. Jaki to ma być przewód?
17amper, trochę dużo

licząc 55W*2 = 110W dzieląc to przez napięcie 12V masz prąd jaki popłynie (przy 12V) - czyli około 9,2A przy napięciu na instalacji 14V popłynie już 10,7A

czyli stosujesz 1,5mm2 i bezpiecznik 15A

hmm.. skąd u nich się wzięło te 17amper nie wiem
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
viragomen
Status: Offline

Re: jak podłączyć lightbary?

Post autor: viragomen »

bambosz99 pisze:Daruj sobie kolego swoje domysły. Nie mam w zwyczaju przetrzymywać każdego opakowania od zakupionego przedmiotu, bo nie jest mi to do niczego potrzebne i nie mam na to miejsca.
Myślę, że to późna pora spowodowała, że kolega nie zauważył, że nie kwestionowałem jego wytłumaczenia :D.
Awatar użytkownika
bambosz99
Posty: 244
Rejestracja: 26 listopada 2010, 23:48
Motocykl: Virago 1100 XV 96
Lokalizacja: Tyszowce
Wiek: 45
Status: Offline

Re: jak podłączyć lightbary?

Post autor: bambosz99 »

-waldi- pisze:
bambosz99 pisze:Ale znalazłem w sieci ich stronę i co prawda nie ma tam instrukcji do takich lamp jak moje ale jest do bardzo podobnych (2xH3 55W) i tam jest podane żeby zastosować przewód "17amp"
To teraz pytanie do znających temat. Jaki to ma być przewód?
17amper, trochę dużo

licząc 55W*2 = 110W dzieląc to przez napięcie 12V masz prąd jaki popłynie (przy 12V) - czyli około 9,2A przy napięciu na instalacji 14V popłynie już 10,7A

czyli stosujesz 1,5mm2 i bezpiecznik 15A

hmm.. skąd u nich się wzięło te 17amper nie wiem
Nie mam pojęcia skąd te 17A, podobnie jak nie mam pojęcia jak zinterpretować to co było napisane na moich lampach. O ile kwestię przekroju przewodów można sobie jakoś tam tłumaczyć, to nie mam pojęcia co z tym bezpiecznikiem. Na chłopski rozum to bezpiecznik powinien być najsłabszym elementem tego podłączenia. Podobnego problemu dopatrzyłem się w innym urządzeniu (co prawda do puszki), gdzie producent zaleca zastosowanie przewodu zasilającego 2,5mm2 i zabezpieczenia go bezpiecznikiem 30A. Czyżby producenci bezmyślnie dawali zbyt mocne bezpieczniki? Czy może jest to przemyślane działanie?
"Nie trać czasu dla tych, którzy go nie mają dla ciebie"
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: jak podłączyć lightbary?

Post autor: -waldi- »

Bezpiecznik jest najsłabszym ogniwem, przewód przykładowo 1mm2 wytrzyma 15A, tylko będzie się już grzał, dla 2,5mm2 przy 30A też spowoduje powolne nagrzewanie go.
Z resztą bezpiecznik ma chronić przed zwarciem, i nigdy nie liczy się instalacji na styk. Jak pisałeś 2,5mm2 i zabezpieczenie 30A jest OK, a jak zmierzysz prąd jaki tam płynie to wyjdzie do 20A.
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
viragomen
Status: Offline

Re: jak podłączyć lightbary?

Post autor: viragomen »

-waldi- pisze:...Z resztą bezpiecznik ma chronić przed zwarciem...
...oraz przegrzaniem izolacji przewodu.
bambosz99 pisze:...Podobnego problemu dopatrzyłem się w innym urządzeniu (co prawda do puszki), gdzie producent zaleca zastosowanie przewodu zasilającego 2,5mm2 i zabezpieczenia go bezpiecznikiem 30A. Czyżby producenci bezmyślnie dawali zbyt mocne bezpieczniki? Czy może jest to przemyślane działanie?
Jeżeli dla przewodu 2,5mm2 jest zapewnione bardzo dobre chłodzenie na całej caluśkiej jego długości, to ma prawo być zabezpieczony 30-tką, natomiast jeżeli przewód będzie w którymś miejscu np. zaizolowany, puszczony w rurce/oplocie, lub w/wraz z wiązką przewodów, to bezpiecznik 30A producent może co najwyżej sobie wsadzić tam gdzie światło nie dochodzi :wink:.
ODPOWIEDZ