cb radio

Tematy związane z ukladem elektrycznym Virago
Awatar użytkownika
RomanW
Posty: 195
Rejestracja: 03 września 2012, 12:14
Motocykl: gl 1800+bmw r1200gs
Lokalizacja: szawły
Status: Offline

cb radio

Post autor: RomanW »

czy da się założyć cb radio do motocykla?
Maly-Glod
Status: Offline

Re: cb radio

Post autor: Maly-Glod »

da sie, glosniki w kask i tangentka w przycisku, do tego miktofon w kasku, tylko po co ci to?
Awatar użytkownika
2007XV1700
Posty: 5107
Rejestracja: 03 czerwca 2011, 15:31
Motocykl: XV1000,XV1700,JAWA
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/hmAhT1FGH4TPnWHz9
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: cb radio

Post autor: 2007XV1700 »

Obrazek

alana do paska, zestaw słuchawkowy do kasku i chwatit.

tylko że >80km/h komunikacja bez szyby staje się niemożliwa :wink:
Awatar użytkownika
RomanW
Posty: 195
Rejestracja: 03 września 2012, 12:14
Motocykl: gl 1800+bmw r1200gs
Lokalizacja: szawły
Status: Offline

Re: cb radio

Post autor: RomanW »

Dzięki za informacje,a radio czasami przydaje się do informacji o różnych niespodziankach na drodze.Ostatnio komuś rozsypała się kukurydza na drodze i musiałem jeździć slalomem między dzikami.Dlatego dobrze wiedzieć wcześniej co jest na drodze. Tam gdzie jeżdżą ciężarówki informacja jest dobra.
Awatar użytkownika
acze
Posty: 488
Rejestracja: 26 sierpnia 2008, 15:42
Motocykl: Virago XV750, 94r.
Lokalizacja: Szczecin
Wiek: 38
Status: Offline

Re: cb radio

Post autor: acze »

Z tą anteną to może coś i odbierze, ale na nadawanie nie liczyłbym specjalnie ;).
Awatar użytkownika
2007XV1700
Posty: 5107
Rejestracja: 03 czerwca 2011, 15:31
Motocykl: XV1000,XV1700,JAWA
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/hmAhT1FGH4TPnWHz9
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: cb radio

Post autor: 2007XV1700 »

ma działać na 2km, to wystarczy na podpytywanie mijanych mobili.
Maly-Glod
Status: Offline

Re: cb radio

Post autor: Maly-Glod »

mam takiego alana i szczerze niepolecam. sensowna łączność tylko na długiej antenie i z zasilaniem z akumulatora. na bateriach nie pociągniesz a akumulatorki mają niższe napięcie (przynajmniej moje miały).
Kolejny mankament tego radia to niewygodne operowanie gdy jest podłączona kablem i głośniczek, ktory trzeszczy. jak sie podepnie zewnętrzny głośnik ewentualnie gruszkę to wychodzi lekka pajęczyna kabli
Co do informacji na drodze to oduczyłem sie używania cb radia, bo odkąd nie jest wymagana licencja zrobil sie burdel w eterze. Jak stoje w korku to podpytuje kogos kto ma radio co sie stało, on sie cieszy ze ma cb i ze okazał sie pomocny a ja sie cieszę ciszą podczas jazdy

:chopper:
Awatar użytkownika
RomanW
Posty: 195
Rejestracja: 03 września 2012, 12:14
Motocykl: gl 1800+bmw r1200gs
Lokalizacja: szawły
Status: Offline

Re: cb radio

Post autor: RomanW »

Ja osobiście korzystam z cb radia w samochodzie (osobowym i ciężarowym) i z tym burdelem w eterze to nie jest tak źle.Najgorzej to jest w soboty i niedziele jak wyjadą dyskotekowi kierowcy a ich podpici pasażerowie popisują się.A wracając do cb w to czy prawdą jest , że długa antena samochodowa nie zda egzaminu,że musi być taka jak w hond
Awatar użytkownika
RomanW
Posty: 195
Rejestracja: 03 września 2012, 12:14
Motocykl: gl 1800+bmw r1200gs
Lokalizacja: szawły
Status: Offline

Re: cb radio

Post autor: RomanW »

Ja osobiście korzystam z cb radia w samochodzie (osobowym i ciężarowym) i z tym burdelem w eterze to nie jest tak źle.Najgorzej to jest w soboty i niedziele jak wyjadą dyskotekowi kierowcy a ich podpici pasażerowie popisują się.A wracając do cb w to czy prawdą jest , że długa antena samochodowa nie zda egzaminu,że musi być taka jak w hond
Maly-Glod
Status: Offline

Re: cb radio

Post autor: Maly-Glod »

co do anten to sam wiesz jak jest i znasz firmy. akurat ta w reczniaku jest tragiczna. mialem alana 48 plus multi i zamienilem na toto i do dzis zaluje.
miski uzywaja krotkich anten z suwaczkiem do strojenia a slychac u nich jak przez zestaw samochodowy, kwestia sprzetu i zestrojenia, zreszta po co komu zasieg dluzszy niz 2 km?
Skoro jezdzisz wiekszymi to sam wiesz jak rzetelna informacje mozesz dostac od puszkarza, zwroc uwage ze zawodowi kierowcy zglasniaja cb tylko jak sie mijaja, bo "kolega" z duzego moze sie o cos pytac,

na marginesie tez jezdze c+e a w osobowce przestalem stosowac, o motocyklu nawet nie mysle zakladac, predzej przetwornice zaloze zeby lokowka chodzila dla mojej pani niz cb
Awatar użytkownika
2007XV1700
Posty: 5107
Rejestracja: 03 czerwca 2011, 15:31
Motocykl: XV1000,XV1700,JAWA
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/hmAhT1FGH4TPnWHz9
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: cb radio

Post autor: 2007XV1700 »

antena nadawcza musi mieć "ground plane" żeby współczynnik fali odbitej mieścił się w granicach 1,5 SWR. Jeśli zamocujesz antenę samochodową na moto to antena nie mając blachy pod sobą nie działa prawidłowo.

tu jest przykładowy zestaw do montażu (zwróć uwagę na metalowy dysk u podstawy anteny który pełni funkcię "płaszczyzny uziemienia")
http://www.wearecb.com/store/firestik-f ... p-215.html
Maly-Glod
Status: Offline

Re: cb radio

Post autor: Maly-Glod »

racja xv
ciezko to bedzie zestroic, ale co kto lubi
Awatar użytkownika
RomanW
Posty: 195
Rejestracja: 03 września 2012, 12:14
Motocykl: gl 1800+bmw r1200gs
Lokalizacja: szawły
Status: Offline

Re: cb radio

Post autor: RomanW »

a co z anteną magnetyczną,niektóre mają dosyć spory magnes.
Maly-Glod
Status: Offline

Re: cb radio

Post autor: Maly-Glod »

antena magnetyczna łapie mase z powierzchni na której ją postawisz, zrobisz mase do moto, to rama bedzie antena, nie pamietam juz ile wynosi dlugosc fali, 15 czy 18 metrow wiec sam sobie odpowiedz na pytanie co daje reczniak z antenka a co maszt na budynku. w antenach stosuje sie cewki po to zeby obnizyc wysokosc a zachowac dlugosc fali. w sytuacji gdzie mialbym montowac cb do moto jednak mase stala bym wybral a nie magnes
Awatar użytkownika
RomanW
Posty: 195
Rejestracja: 03 września 2012, 12:14
Motocykl: gl 1800+bmw r1200gs
Lokalizacja: szawły
Status: Offline

Re: cb radio

Post autor: RomanW »

Wszystko jasne.Ja dopiero zaczynam przygodę z motorkiem i nigdy dużo rad od doświadczonych ludzi.Powiedzcie jeszcze jak to jest z interkomem,żeby pogadać z pasażerem bo ja też jeżdżę z żoną.
Maly-Glod
Status: Offline

Re: cb radio

Post autor: Maly-Glod »

opcji kolego masz tyle ze ciezko tu wszystkie systemy wyszczegolnic. ja ze swoja nie gadam :D
ale do rzeczy.
zorientuj sie czego uzywaja kumple z ktorymi bedziesz jezdzil (pewnie wkrotce poznasz grupke w ktorej bedziecie sie dobrze czuli i razem smigali) fajnie wtedy przez droge gadac z reszta ekipy a wiekszosc systemow oferuje 200 metrow lacznosci, do tego masz interkom do plecaczka :)
W otwartym kasku przy predkosci ok 80 km/h raczej ciezko gadac.
niektore systemy dzialaja z telefonami jako zestaw, ewentualnie mozesz muzy posluchac
I'm on highway to hell :rock:
Awatar użytkownika
RomanW
Posty: 195
Rejestracja: 03 września 2012, 12:14
Motocykl: gl 1800+bmw r1200gs
Lokalizacja: szawły
Status: Offline

Re: cb radio

Post autor: RomanW »

Dzięki za informacje.Kolegów kilku z motorkami mam,ale nie mogę ich zegrać na wspólne wyjazdy .To im czas nie odpowiada albo impreza nie taka a to za daleko.Może kiedyś nam uda spotkać na trasie,bo mieszkamy od siebie trochę więcej jak 100 km.
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: cb radio

Post autor: -waldi- »

Maly-Glod pisze:nie pamietam juz ile wynosi dlugosc fali, 15 czy 18 metrow
długość fali = prędkość fali przez częstotliwość
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
acze
Posty: 488
Rejestracja: 26 sierpnia 2008, 15:42
Motocykl: Virago XV750, 94r.
Lokalizacja: Szczecin
Wiek: 38
Status: Offline

Re: cb radio

Post autor: acze »

Maly-Glod pisze:nie pamietam juz ile wynosi dlugosc fali, 15 czy 18 metrow
CB - 11m
PMR-y 70cm (są też na 2m, ale to inna historia)

Systemy komunikacji motocyklowej pracują zazwyczaj na PMR-ach lub Bluetooth.

Ręczniaki biorą często "masę" (Ground Plane) z człowieka, który trzyma takiego ręczniaka.
Masa jest potrzebna, bo jak wiadomo napięcie jest między dwoma punktami i w antenie wytwarza się różnica potencjałów między batem (wibratorem), a relatywnie dużą masą. Są też anteny GP, gdzie "masą" są przeciwwagi ustawione (upraszczając) prostopadle do padania fali, dzięki temu docierający sygnał albo się nie wyindukuje, albo jest przeciwny w fazie (np. w dipolu, o ile dobrze pamiętam, ale mogę mieszać - mamy tzw. wibrator symetryczny :D ).

Na samych CB użytkowo się nie znam, bo używałem mało, więc firmy czy konkretnej anteny nie doradzę.
Awatar użytkownika
2007XV1700
Posty: 5107
Rejestracja: 03 czerwca 2011, 15:31
Motocykl: XV1000,XV1700,JAWA
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/hmAhT1FGH4TPnWHz9
Wiek: 42
Kontakt:
Status: Offline

Re: cb radio

Post autor: 2007XV1700 »

toś pojechał w języku KF'ów grubo...

ręka w górę kto skumał coś z ostatniego posta!
Awatar użytkownika
acze
Posty: 488
Rejestracja: 26 sierpnia 2008, 15:42
Motocykl: Virago XV750, 94r.
Lokalizacja: Szczecin
Wiek: 38
Status: Offline

Re: cb radio

Post autor: acze »

1986XV1000 pisze:toś pojechał w języku KF'ów grubo...
Widzę, że znasz temat :).
Awatar użytkownika
RomanW
Posty: 195
Rejestracja: 03 września 2012, 12:14
Motocykl: gl 1800+bmw r1200gs
Lokalizacja: szawły
Status: Offline

Re: cb radio

Post autor: RomanW »

Może ktoś podpowie czym różni się antena cb samochodowa długa od anteny która jest w hondzie goldwing.
Awatar użytkownika
Flower
Posty: 1401
Rejestracja: 09 marca 2009, 21:59
Motocykl: Jędza - XV535 (2YL)
Lokalizacja: Krosno Odrzańskie
Wiek: 33
Status: Offline

Re: cb radio

Post autor: Flower »

Z goldwinga jest w chromie przykręcana do plastików, a samochodowa na magnesie, bądź stałym mocowaniu do karoserii. Wygrałem? :nazdrowie:

"Ci którzy rezygnują z Wolności w imię bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich."

Thomas Jefferson
Blunio pisze: wypada świat widzieć takim jaki jest, a nie taki jakby niektórzy chceli żebyś go widział.
Awatar użytkownika
RomanW
Posty: 195
Rejestracja: 03 września 2012, 12:14
Motocykl: gl 1800+bmw r1200gs
Lokalizacja: szawły
Status: Offline

Re: cb radio

Post autor: RomanW »

Różnicę wyglądu to ja widzę tylko nie wiem dlaczego jedna przykręcona do plastiku dobrze odbiera i nadaje a druga nawet do części metalowych motocykla źle pracuje.
Awatar użytkownika
grzała
Posty: 739
Rejestracja: 09 listopada 2011, 07:10
Motocykl: XF650 98'
Lokalizacja: Ciechanów
Wiek: 46
Status: Offline

Re: cb radio

Post autor: grzała »

myślę, że w moto najlepiej sprawdzą się anteny z cewką jak najwyżej lub helikalne
np: http://radiokomunikacja.com/dv-27-s-sir ... p-107.html
"białe ręce, czarny blues"
ODPOWIEDZ