Gniazdo zapalniczki i szybko padający aku

Tematy związane z ukladem elektrycznym Virago
Awatar użytkownika
vidharr
Posty: 712
Rejestracja: 28 czerwca 2012, 16:51
Motocykl: 535 '89, VFR 800Fi
Lokalizacja: Rzeszów/Jasło
Wiek: 41
Kontakt:
Status: Offline

Gniazdo zapalniczki i szybko padający aku

Post autor: vidharr »

W poniedziałek zakupiłem sobie gniazdo zapalniczki do swojej virówki - ot dokładnie takie Podpiąłem zgodnie z instrukcją, jeden kabelek do minusa na aku drugi do plusa ze stacyjki. No i wszystko pięknie ładnie. Gniazdo działa dopiero jak przekręcę kluczyk w stacyjce, jakiś tam prąd daje bo telefon się ładuje. Tylko, coś mi się nie podoba.
Po podłączeniu w poniedziałek, ruszyłem sobie w trasę z Gdańska do Łodzi. Jako, że telefon robił za GPSa a bateria w nim umierała to go podpiąłem. Przejechałem jakieś 40km, postój na tankowanie. Rzut oka na telefon i okazuje się, że coś kiepsko go ładuje - wolniej niż przez port USB w kompie (a na wyjściu zapalniczki ma być niby prąd do 2A przy 500mA w kompie o.O). No ale trudno. Na kolejnym postoju (plecaczek narzeka, że mam niewygodną kanapę i co 50-60km trzeba robić pauze na fajkę) trwającym dosłownie 5minut, zgasiłem tylko silnik zostawiając "otwarty prąd". I tak chyba ze 3 czy 4 razy. Po czym z musu musiałem zatrzymać się na poboczu żeby poprawić mocowanie bagażu. Zatrzymałem się, odpaliłem na wszelki wypadek kierunek od strony jezdni (ciemno już było więc wolałem być widoczny z daleka) i po chwili zauważyłem, że kierunek umarł (jak i wszystkie światła). Odłączyłem telefon, próbuję odpalić moto i efekt jak przy rozładowanym aku - rozrusznik próbuje zakręcić ale nie ma sił. Na szczęście silnik ciepluteńki to po 20m pchania odpalił. I więcej w trasie nie miał problemów ze startowaniem (aku się doładował).
Wczoraj przejechałem jakieś 40km w dość sporym deszczu (trzeba było zawieźć i odebrać plecaczek z pracy) ale moto działał idealnie.
Pół godziny temu wsiadam na moto żeby odwieźć kobiete do pracy a tu dupa. "Umarty" aku. Zimna bestia coś na pych nie chciała odpalić ;/
I teraz zasadnicza część posta. Jak sprawdzić instalację i ewentualne "wycieki" prądu? Dodam, że aku jest nowe i ma dopiero 1.5 miesiąca. Od wymiany aku nie miałem z virówką takich jaj. Aku mam standardowe 12V 12Ah od Varty. Czy możliwe jest żeby zapalniczka non stop ciągnęła prąd z aku? Wpięta jest na 99,8% poprawnie - do odpowiedniego plusa ze stacyjki (na początku się rypnąłem i wpiąłem do stałego plusa, ale zaraz przepiąłem - podziękowania dla chłopaków z warsztatu w Gdańsku ;))
Sława!!
XV 535 '89 USA Obrazek || VFR 800Fi (RC46) 2000 Obrazek
Awatar użytkownika
mocarz
Posty: 242
Rejestracja: 09 października 2011, 00:29
Motocykl: virago xv535 93r
Lokalizacja: Poznań
Wiek: 51
Kontakt:
Status: Offline

Re: Gniazdo zapalniczki i szybko padający aku

Post autor: mocarz »

Miernik do łapki i pomierz napięcia aku w spoczynku oraz ładowanie.
Pomiary dadzą jakiś pogląd co się dzieje. To że aku jest nowy nic nie znaczy, musi być jeszcze odpowiednio ładowany.
Wiedzę jak co pomierzyć znajdziesz na forum, było to już wielokrotnie opisywane przez naszych elektrycznych guru :mrgreen:
Lubię popływać ...w zimnej wodzie :) więcej na www.poznan.morsy.pl
Awatar użytkownika
vidharr
Posty: 712
Rejestracja: 28 czerwca 2012, 16:51
Motocykl: 535 '89, VFR 800Fi
Lokalizacja: Rzeszów/Jasło
Wiek: 41
Kontakt:
Status: Offline

Re: Gniazdo zapalniczki i szybko padający aku

Post autor: vidharr »

właśnie cały czas przeglądam forum ;)
Aktualnie mirnika brak - jestem w Łodzi, więc trzeba będzie zahaczyć o jakiś sklep w pobliżu. A może ktoś z okolic ma trochę wolnego i mu się nudzi i udzieliłby lekcji zielonemu? ;>
Sława!!
XV 535 '89 USA Obrazek || VFR 800Fi (RC46) 2000 Obrazek
Awatar użytkownika
Kargul
Posty: 685
Rejestracja: 23 listopada 2011, 11:44
Motocykl: BMW R1200GS
Lokalizacja: Luboń
Wiek: 43
Status: Offline

Re: Gniazdo zapalniczki i szybko padający aku

Post autor: Kargul »

Następnym razem jak będą problemy z odpaleniem moto weź przeczyść klemy przy aku - w szczególności mase. Jak by nie patrzeć coś tam ostatnio grzebałeś i może być słaby styk. A jak się "ruszy" to przejście się poprawi i problem chwilowo znika. Jak nic nie da będziemy myśleć dalej.
Awatar użytkownika
kris2k
Posty: 3403
Rejestracja: 15 czerwca 2010, 07:24
Motocykl: GuStaw
Lokalizacja: Pabianice
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Gniazdo zapalniczki i szybko padający aku

Post autor: kris2k »

A przed zamontowaniem tego gniazdka też miałeś kiedykolwiek jakieś problemy z prądem?

Nie patrz na to co piszą w instrukcjach montażu. Najlepszy i najbezpieczniejszy sposób to ciągniesz dwa kable do gniazdka bezpośrednio z akumulatora, na + dajesz gniazdko i bezpiecznik, najlepiej jak najblizej aku, i chowasz go sobie pod boczną osłonką. Nie korzystasz z gniazdka - wyciągasz bezpiecznik, chowasz do piórnika i po sprawie. Chcesz koszystać - wkładasz bezpiecznik. Można też zrobić dodatkowy przełącznik jeśli dla kogoś wyjmowanie bezpiecznika to zbyt duży wyczyn.

A jak chcesz pomierzyć napięcia w okolicach Łodzi to na jutro się możemy umówić
Awatar użytkownika
vidharr
Posty: 712
Rejestracja: 28 czerwca 2012, 16:51
Motocykl: 535 '89, VFR 800Fi
Lokalizacja: Rzeszów/Jasło
Wiek: 41
Kontakt:
Status: Offline

Re: Gniazdo zapalniczki i szybko padający aku

Post autor: vidharr »

@kris2k - wielkie dzięki! W łodzi jestem do niedzieli, może poniedziałku.

Co do wcześniejszych problemów z prądem to nic takiego nie miało miejsca, virówka śmigała aż miło, a aku za każdym razem odpalał.

Z wielkim bólem odpaliłem na pych przejechałem jakieś 20km bez gaszenia moto. Zatrzymałem się wyłączyłem dosłownie na 5 minut i dupa - jakby ładowania nie miał ;/

A gniazdo to pewnie wywale albo zrobię jak mówisz z dodatkowym przełącznikiem.
Sława!!
XV 535 '89 USA Obrazek || VFR 800Fi (RC46) 2000 Obrazek
Awatar użytkownika
kris2k
Posty: 3403
Rejestracja: 15 czerwca 2010, 07:24
Motocykl: GuStaw
Lokalizacja: Pabianice
Wiek: 52
Status: Offline

Re: Gniazdo zapalniczki i szybko padający aku

Post autor: kris2k »

Jak coś to dzwoń, jutro do 14 pracuję więc albo do 14 w pracy możemy coś podziałać, albo po 14 u mnie - po robocie byłoby lepiej bo na spokojnie, w pracy jak to w pracy, nie wiem jak obowiązki pozwolą. Tylko jak coś daj wcześniej znać żebym z roboty miernik zabrał.
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Gniazdo zapalniczki i szybko padający aku

Post autor: -waldi- »

vidharr pisze:
Z wielkim bólem odpaliłem na pych przejechałem jakieś 20km bez gaszenia moto. Zatrzymałem się wyłączyłem dosłownie na 5 minut i dupa - jakby ładowania nie miał ;/
a ja mam wrażenie, że albo masz słaby styk przy aku, rozpada się aku, lub regulator pada (możliwe, że uzwojenia też)
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
vidharr
Posty: 712
Rejestracja: 28 czerwca 2012, 16:51
Motocykl: 535 '89, VFR 800Fi
Lokalizacja: Rzeszów/Jasło
Wiek: 41
Kontakt:
Status: Offline

Re: Gniazdo zapalniczki i szybko padający aku

Post autor: vidharr »

Wygląda na to, że winny był aku (na 99,8%). Bez obciążenia dawał napięcie 11.75V po odpaleniu moto i podkręceniu gazu było poniżej 13V. Po dolaniu do niego wody destylowanej (było ledwo na równi z kreseczką podpisaną jako minimum) napięcie automatycznie podskoczyło do 12.24V. Od razu podpiąłem pod prostownik. Podpięty pokazywał 13.66V. Po naładowaniu i odpięciu prostownika 13.51V i "nie gubi prądu". Podpięty pod moto, nieobciążony pokazuje 12.5-13.13V.
Wieczorem zmierzę go jeszcze raz.
Sława!!
XV 535 '89 USA Obrazek || VFR 800Fi (RC46) 2000 Obrazek
Awatar użytkownika
Kargul
Posty: 685
Rejestracja: 23 listopada 2011, 11:44
Motocykl: BMW R1200GS
Lokalizacja: Luboń
Wiek: 43
Status: Offline

Re: Gniazdo zapalniczki i szybko padający aku

Post autor: Kargul »

vidharr pisze:Wygląda na to, że winny był aku (na 99,8%). Bez obciążenia dawał napięcie 11.75V po odpaleniu moto i podkręceniu gazu było poniżej 13V.
Mi to wygląda na problem z ładowaniem, a nienaładowany aku jest tego efektem.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
vidharr
Posty: 712
Rejestracja: 28 czerwca 2012, 16:51
Motocykl: 535 '89, VFR 800Fi
Lokalizacja: Rzeszów/Jasło
Wiek: 41
Kontakt:
Status: Offline

Re: Gniazdo zapalniczki i szybko padający aku

Post autor: vidharr »

Za jakieś dwa dni sprawdzę jeszcze raz napięcia. Jutro czeka mnie dłuższa trasa także zobaczymy jak to wygląda. Na razie wydaje się być OK (może poza napięciem na niskich obrotach, mierzyłem jeszcze przed sekundą, bo na zimnym silniku marne 12.7V)
Sława!!
XV 535 '89 USA Obrazek || VFR 800Fi (RC46) 2000 Obrazek
ODPOWIEDZ