Problem z alternatorem?

Tematy związane z ukladem elektrycznym Virago
b
Posty: 96
Rejestracja: 30 maja 2011, 13:42
Motocykl: XV750, 96 r.
Lokalizacja: Łódź
Wiek: 36
Status: Offline

Problem z alternatorem?

Post autor: b »

Cześć,
pisałem kiedyś o swoim problemie z odpalaniem na gorącym silniku, konkretnie TUTAJ. Kiedy motocykl trochę się w trasie nagrzeje, zgaszę go (postój) i chcę odpalić, słyszę tylko cykanie. W tym sezonie po przygotowaniach miałem nadzieję, że problem ustanie, jednak się to nie stało. Problem wygląda tak: http://www.youtube.com/watch?v=GMZytsNuXfU, dopiero za którymś kliknięciem odpali (czasem trzeba klikać więcej, czasem mniej. Filmik również nie jest mój, ale objawy są takie same. Film pochodzi z tego tematu - wydaje się, że ten sam problem).

No, trochę długi wstęp napisałem.

Zaniosłem dzisiaj rozrusznik do gościa, który się nimi zajmuje, i stwierdził, że z nim jest wszystko okej (jakiś niby luz jest w obudowie, ale ponoć niewielki i nie przeszkadza).
Wróciłem do domu, rozrusznik włożyłem na swoje miejsce i podjechałem motocyklem, bo chciał cośtam zobaczyć.

Okazało się, że może być problem z alternatorem, ponieważ:
1. Po odpaleniu moto i dodawaniu gazu przygasa przednia lampa (widać to, że lekko przygasa po zwiększeniu obrotów).
2. Sprawdził miernikiem, i rzeczywiście ładowanie spada po dodaniu gazu. A powinno przecież wzrastać?


3. To zauważyłem stojąc na światłach - kiedy włączę kierunkowskaz, światło z przedniej lampy również przygasa zgodnie z częstotliwością migania kierunkowskazu. Czy to normalne?

Co może być przyczyną problemów?
Aha, gość jeszcze chciał żebym zapytał, czym napędzany jest (?) alternator. Paskiem, czymś innym? (Sorry, jeśli mówię tu głupoty, póki co jestem mechanicznym analfabetą, chociaż staram się dowiadywać więcej).

Ps.
żeby dobrać się do alternatora muszę spuścić olej i odkręcić całą lewą pokrywę, czy da radę obejść się bez spuszczania oleju (położyć moto na prawej stronie)?

Dzięki i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
toooomelo
Posty: 5395
Rejestracja: 30 kwietnia 2011, 18:04
Motocykl: XV535 -> FZS600
Lokalizacja: Poznań/Luboń
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Problem z alternatorem?

Post autor: toooomelo »

b pisze:2. Sprawdził miernikiem, i rzeczywiście ładowanie spada po dodaniu gazu. A powinno przecież wzrastać?
Niekoniecznie. W mojej 535 też tak jest, że po dodaniu gazu napięcie delikatnie spada. I jak dobrze wiem, nie tylko w mojej.
Ale niech się w tym temacie wypowiedzą bardziej doświadczeni użytkownicy i znawcy elektryki.
Viśniówka -> Mexicana -> Silverka
Obrazek
Awatar użytkownika
hetman
Posty: 439
Rejestracja: 17 kwietnia 2011, 21:48
Motocykl: Yamaha Virago 535 '89r
Lokalizacja: Radom
Wiek: 39
Status: Offline

Re: Problem z alternatorem?

Post autor: hetman »

Kurcze, ale jak może nie wzrastać ? Tzn może z jakiegoś powodu ale nie w normalnej sytuacji. Dodawanie gazu nie powoduje żadnego obciążenia.
Obrazek
Awatar użytkownika
Kargul
Posty: 685
Rejestracja: 23 listopada 2011, 11:44
Motocykl: BMW R1200GS
Lokalizacja: Luboń
Wiek: 43
Status: Offline

Re: Problem z alternatorem?

Post autor: Kargul »

Po pierwsze jakie jest napięcie na wolnych i po dodaniu gazu?

Jeśli chodzi o sprawdzanie alternatora to:

http://virago.com.pl/viewtopic.php?f=21&t=5922

W szczególności polecam posty kolegi Waldi
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Problem z alternatorem?

Post autor: -waldi- »

Napięcie Ci spada, bo masz za duże spadki napięć na instalacji i masie. Przy sprawnej instalacji wahania nie sa większe niż 0,2V (u niektórych nawet nie ma 0,1V)

Zanim cokolwiek rozkręcisz to pomierz. Tutaj opisałem trochę pomiarów i jak wykonać http://virago.com.pl/viewtopic.php?p=329880#p329880
b pisze:czym napędzany jest (?) alternator. Paskiem, czymś innym?
napędzany jest bezpośrednio z wału - jak w komarku :)
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
b
Posty: 96
Rejestracja: 30 maja 2011, 13:42
Motocykl: XV750, 96 r.
Lokalizacja: Łódź
Wiek: 36
Status: Offline

Re: Problem z alternatorem?

Post autor: b »

Postaram się to zrobić jak najszybciej i wkleję wyniki.
Awatar użytkownika
markiz70
Posty: 5
Rejestracja: 24 marca 2008, 19:16
Motocykl: Honda VT 750 DC Spirit
Lokalizacja: Sztum-Malbork
Wiek: 54
Status: Offline

Re: Problem z alternatorem?

Post autor: markiz70 »

Może zacznij kolego od sprawdzenia akumulatora.Może nadszedł jego kres? :roll:
ODPOWIEDZ