Spalony moduł ?

Tematy związane z ukladem elektrycznym Virago
Awatar użytkownika
Rysiek9
Posty: 42
Rejestracja: 07 lipca 2011, 20:33
Motocykl: Yamaha Virago XV 250
Status: Offline

Spalony moduł ?

Post autor: Rysiek9 »

Witam. Dziś podczas jazdy Yamahą Virago 250 najpierw spaliła mi się żarówka światła mijania. Po jakimś czasie podczas redukcji z 3 na 2 w motorze coś "syknęło" i zgasł. Nie było wcale prądu, żadne kontrolki sie nie paliły, rozrusznik nie działał. Bardzo śmierdziało siarką. Z racji tego że do domu miałem około 60 km kolega popchnął mnie do 50 km/h i odpaliła z dwójki ale po jakichś 5 km znowu zgasła. Znów mnie popchnął, odpaliła po może 2 km na dosyć wysokich obrotach(ale nie na pełnym gazie) bardzo osłabła po czym coś strzeliło i zdechła. Po włożeniu naładowanego akumulatora odpaliła na jeden gar, na drugim nie ma w ogóle iskry. Dodatkowo nie świeci mi stop i pozycyjne. Z modułu nie wychodzi prąd na jedna cewke. Do wymiany regulator i moduł? Czy taki regulator będzie dobry ?
http://allegro.pl/regulator-napiecia-ya ... 05485.html
I taki moduł?
http://allegro.pl/yamaha-virago-xv250-9 ... 04723.html
Z góry dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
hetman
Posty: 439
Rejestracja: 17 kwietnia 2011, 21:48
Motocykl: Yamaha Virago 535 '89r
Lokalizacja: Radom
Wiek: 39
Status: Offline

Re: Spalony moduł ?

Post autor: hetman »

Ja dopiero co przerobiłem analizę modułu, jeśli namierzyłeś że jedna cewka nie ma zasilania to może rozbierz moduł i spróbujemy określić czy coś się stało ?
Obrazek
Awatar użytkownika
Rysiek9
Posty: 42
Rejestracja: 07 lipca 2011, 20:33
Motocykl: Yamaha Virago XV 250
Status: Offline

Re: Spalony moduł ?

Post autor: Rysiek9 »

No z tym jest problem, bo motor zostawiłem u kolegi. Najwcześniej jutro mógłbym coś zobaczyć. Z góry mówie że ja sie na takich sprawach nie znam zbytnio niestety.
Awatar użytkownika
hetman
Posty: 439
Rejestracja: 17 kwietnia 2011, 21:48
Motocykl: Yamaha Virago 535 '89r
Lokalizacja: Radom
Wiek: 39
Status: Offline

Re: Spalony moduł ?

Post autor: hetman »

Gdybyś mógł odpiąć moduł od kostki, zdjąć mu obudowę i zrobić jakieś dobre jakościowo zdjęcie płytki od strony elementów to będę mógł się temu przyjrzeć i np narysować Ci na zdjęciu co i w jaki sposób możesz sprawdzić. Masz miernik ?
Obrazek
viragomen
Status: Offline

Re: Spalony moduł ?

Post autor: viragomen »

Rysiek9 pisze:...kolega popchnął mnie do 50 km/h i odpaliła z dwójki... Znów mnie popchnął, odpaliła po może 2 km ...
Ten kolega to dobry paker i lekkoatleta musi być :bravo:.

Regulator pewnie do wymiany ale jaki kolega potrzebuje to już sam musi stwierdzić (mowa o wtyku/wyprowadzeniach). Ten z linku jest modelem dość rzadko występującym w moto, więc szansa że taki ma być jest niewielka.

Do sprawdzenia jest akumulator i bezpieczniki (o ile nie siedzą zamiast nich gwoździe), a następnie warto sprawdzić alternator.

W jaki sposób kolega sprawdził że: "Z modułu nie wychodzi prąd na jedna cewke"? Gdyby ta diagnoza się potwierdziła to ta cewka też obowiązkowo do sprawdzenia i to zdecydowanie przed dłubaniem w module.
Awatar użytkownika
joozek
Posty: 1924
Rejestracja: 02 kwietnia 2012, 20:10
Motocykl: virago xv 750 1993
Lokalizacja: LUBIN
Wiek: 58
Status: Offline

Re: Spalony moduł ?

Post autor: joozek »

Pisz Pw do Waldiego :rock:
Józek Obrazek
Awatar użytkownika
Rysiek9
Posty: 42
Rejestracja: 07 lipca 2011, 20:33
Motocykl: Yamaha Virago XV 250
Status: Offline

Re: Spalony moduł ?

Post autor: Rysiek9 »

Pchał z Varadero :) Tak, posiadam miernik właśnie takim urządzeniem sprawdziłem że nie wychodzi prąd na jedną cewke. A co z tym akumulatorem? Śmierdziało od niego siarą. Zdjęcia będą na jutro na popołudnie.
Awatar użytkownika
Mocho
Posty: 639
Rejestracja: 21 kwietnia 2010, 21:33
Motocykl: virago xv250 '93
Lokalizacja: pod Kielcami ;)
Wiek: 33
Kontakt:
Status: Offline

Re: Spalony moduł ?

Post autor: Mocho »

aku się wygotował najpewniej, sprawdziłeś poziom elektrolitu?
moje wypowiedzi wyrażają moje poglądy na różne sprawy, masz prawo się z nimi nie zgadzać a ja mam prawo mieć to w d...
Obrazek
viragomen
Status: Offline

Re: Spalony moduł ?

Post autor: viragomen »

Rysiek9 pisze:...Tak, posiadam miernik właśnie takim urządzeniem sprawdziłem że nie wychodzi prąd na jedną cewke...
Jak konkretnie? Pomiar czego, na jakim zakresie, z odłączoną cewką czy nie, na pracującym silniku czy inaczej itd.
Rysiek9 pisze:...A co z tym akumulatorem? Śmierdziało od niego siarą...
Na początek sprawdzenie poziomu elektrolitu a następnie np. pomiar napięcia po wcześniejszym naładowaniu aku i odstawieniu go aby sobie postał np. dzień czasu.
Awatar użytkownika
Rysiek9
Posty: 42
Rejestracja: 07 lipca 2011, 20:33
Motocykl: Yamaha Virago XV 250
Status: Offline

Re: Spalony moduł ?

Post autor: Rysiek9 »

Tego modułu nie moge rozebrać. Tyle sie dało a dalej już nie idzie :
Załączniki
Zdjęcie253.jpg
Zdjęcie234.jpg
Awatar użytkownika
Rysiek9
Posty: 42
Rejestracja: 07 lipca 2011, 20:33
Motocykl: Yamaha Virago XV 250
Status: Offline

Re: Spalony moduł ?

Post autor: Rysiek9 »

Czy jeżeli założe nowy moduł do starego (najprawdopodobniej) uszkodzonego regulatora to moduł zjara mi sie od razu po odpaleniu?
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Spalony moduł ?

Post autor: -waldi- »

oczywiście że może, ale możesz odpiąć całkowicie regulator i na samym aku odpalić, wtedy nic się nie stanie
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
ODPOWIEDZ