Zagadka z kierunkowskazami POMOCY ! 535

Tematy związane z ukladem elektrycznym Virago
Awatar użytkownika
hetman
Posty: 439
Rejestracja: 17 kwietnia 2011, 21:48
Motocykl: Yamaha Virago 535 '89r
Lokalizacja: Radom
Wiek: 39
Status: Offline

Zagadka z kierunkowskazami POMOCY ! 535

Post autor: hetman »

Zanim ktoś z was odeśle mnie do opcji Szukaj, spieszę uprzedzić, że już się naszukałem.. :( Wygląda na to, że każdy ma nieco inny problem dlatego zdecydowałem się jednak poprosić o pomoc.
Jestem w trakcie poszukiwania awarii w kierunkowskazach. Kilka ścieżek już zostało sprawdzonych, (dzięki nieocenionej pomocy kolegi). Ogólnie są przejścia na przewodach pomiędzy węzłami, które udało nam się namierzyć, są prawidłowe masy, rozebraliśmy przełącznik kierunkowskazów no i jest ok. Mimo to objaw jest taki, że o ile lewe kierunki działają (ale nie miga razem z nimi kontrolka), to prawe nie działają (kontrolka świeci się na stałe). Przy przełączaniu na prawe przekaźnik wydaje odrobinę dłuższy brzęk i cichnie.
Czy poza tym przekaźnikiem w lewej osłonie jest jeszcze jakiś inny ? Bo on ma dwa kabelki, co by wskazywało na to, że pracuje w każdym położeniu przełącznika (lewo i prawo) ale przecież musi być jeszcze gdzieś podział biegnący już do odpowiednich żarówek.
Powiedzcie, czy jest jeszcze jakiś inny ważny element sterujący kierunkami ? :roll:

I jeszcze nieco inny elektryczny problem. Przy klamce sprzęgła jest złącze, od którego mam oderwany przewód. Do czego służy ten przewód ?

Z góry bardzo wam dziękuję za pomoc. Odwdzięczę się opisem dobrego niedrogiego patentu na stelaże do sakw jak tylko zmontuję za kilka dni :nazdrowie:
Obrazek
Awatar użytkownika
mytek1
Posty: 1107
Rejestracja: 21 września 2009, 18:10
Motocykl: xv535,vt1100,vs1400
Lokalizacja: okolice Rzeszowa
Wiek: 34
Status: Offline

Re: Zagadka z kierunkowskazami POMOCY ! 535

Post autor: mytek1 »

Przy klamce sprzęgła masz stycznik który współpracuje ze stycznikiem stopki bocznej. Gdybyś przy rozłożonej stopce chciał ruszyć to w trakcie puszczania sprzęgła moto powinno zgasić. Co do kierunków to sprawdź przełącznik na kierownicy raz jeszcze i czy kontrolka nie ma czasem jakiegoś niepożądanego zwarcia.
Czasem wydawać się może, że życie nie ma sensu, kiedy nic nie ma dla ciebie znaczenia, nudzisz się... Wtedy wsiądź na motocykl i jedź... tylko ty, maszyna, droga i szeroki horyzont...
Awatar użytkownika
hetman
Posty: 439
Rejestracja: 17 kwietnia 2011, 21:48
Motocykl: Yamaha Virago 535 '89r
Lokalizacja: Radom
Wiek: 39
Status: Offline

Re: Zagadka z kierunkowskazami POMOCY ! 535

Post autor: hetman »

O widzisz, no to już przynajmniej jeden problem rozwiązany z tą klamką. Jutro będziemy dalej walczyć z tymi kierunkami...
Obrazek
Awatar użytkownika
mytek1
Posty: 1107
Rejestracja: 21 września 2009, 18:10
Motocykl: xv535,vt1100,vs1400
Lokalizacja: okolice Rzeszowa
Wiek: 34
Status: Offline

Re: Zagadka z kierunkowskazami POMOCY ! 535

Post autor: mytek1 »

Luknąłem na schemat i w obwodzie kierunków masz: 4 kierunki, 2 przekaźniki, kontrolkę, przełącznik. Jakie masz oznaczenie tego przekaźnika który sprawdzałeś?

[ Dodano: Wto Cze 21, 2011 11:50 pm ]
Przerywacz kierunków w 535 ma takie oznaczenie, szukaj go i sprawdzaj, czy sprawny. 47G-41 FX257N2 lub 41R-71 FX257N2
Czasem wydawać się może, że życie nie ma sensu, kiedy nic nie ma dla ciebie znaczenia, nudzisz się... Wtedy wsiądź na motocykl i jedź... tylko ty, maszyna, droga i szeroki horyzont...
Awatar użytkownika
hetman
Posty: 439
Rejestracja: 17 kwietnia 2011, 21:48
Motocykl: Yamaha Virago 535 '89r
Lokalizacja: Radom
Wiek: 39
Status: Offline

Re: Zagadka z kierunkowskazami POMOCY ! 535

Post autor: hetman »

Bardzo mi pomogłeś, dla mnie schematy elektryczne są trochę nieczytelne :roll:
Czyli wygląda na to, że musimy szukać drugiego przerywacza..
Obrazek
pawelblasiak
Status: Offline

Re: Zagadka z kierunkowskazami POMOCY ! 535

Post autor: pawelblasiak »

Witam ja niedawno walczyłem z instalacją w virago 700 z tego co wiem to to takie objawy to wina przekaźnika tylko pytanie jaki masz u siebie oznaczenie na przekaźniku bo jest parę oznaczeń ja zanim kupisz drugi spróbuj rozebrać ten stary i przeczyścić styki morze będzie działał Napisz jakie masz oznaczenia na przerywaczu? :uklon:
Awatar użytkownika
hetman
Posty: 439
Rejestracja: 17 kwietnia 2011, 21:48
Motocykl: Yamaha Virago 535 '89r
Lokalizacja: Radom
Wiek: 39
Status: Offline

Re: Zagadka z kierunkowskazami POMOCY ! 535

Post autor: hetman »

Dziś po pracy będę dalej z tym walczył więc obiecuję, że wieczorem napiszę jaki symbol ma przerywacz umieszczony w lewej osłonie. Ale kolega mytek pisał, że przerywacze są dwa. Nie spocznę póki nie znajdę :mad:
Obrazek
Awatar użytkownika
Cpt. Nemo
Posty: 1560
Rejestracja: 22 kwietnia 2011, 13:11
Motocykl: Yamaha Virago 535
Lokalizacja: Warszawa Wawrzyszew
Status: Offline

Re: Zagadka z kierunkowskazami POMOCY ! 535

Post autor: Cpt. Nemo »

No i nie znajdziesz :)
Bo jest tylko jeden.
Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi...
Pozdrawiam, cpt. Nemo
Awatar użytkownika
powo
Posty: 637
Rejestracja: 28 września 2008, 08:18
Motocykl: niebieski
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 45
Status: Offline

Re: Zagadka z kierunkowskazami POMOCY ! 535

Post autor: powo »

w motcyklu masz jeden przerywacz, tylko ze wystepowały w dwóch wersjach i dlatego dwa oznaczenia są :)
a i wychodzi z niego wiecej niz dwa kabelki (chyba z 8 w sumie bedzie)
pozdro :)
Awatar użytkownika
hetman
Posty: 439
Rejestracja: 17 kwietnia 2011, 21:48
Motocykl: Yamaha Virago 535 '89r
Lokalizacja: Radom
Wiek: 39
Status: Offline

Re: Zagadka z kierunkowskazami POMOCY ! 535

Post autor: hetman »

Aaa, no to ja wcześniej nie zrozumiałem. Cholera.. no u mnie ponieważ działają te lewe kierunki to wiem, że pracuje przy tym taki mały przekaźnik który ma dwa kabelki. Poza tym są jeszcze pod tą lewą osłona inne kolorowe pudełeczka :razz: ale tylko to jedno tyka. A ja przełączę na prawy to robi krótkie bzzz i cichnie. I wtedy lampka sygnalizacyjna kierunków świeci się na stałe.
Obrazek
Awatar użytkownika
mytek1
Posty: 1107
Rejestracja: 21 września 2009, 18:10
Motocykl: xv535,vt1100,vs1400
Lokalizacja: okolice Rzeszowa
Wiek: 34
Status: Offline

Re: Zagadka z kierunkowskazami POMOCY ! 535

Post autor: mytek1 »

Na schemacie od 535 masz dwa przekaźniki od kierunków. Przerywacz, z którego wychodzi 9 kabelków i dodatkowo jakiś bimetaliczny przekaźnik kierunkowskazów, który nie był montowany w wszystkich lalkach z którego wychodzą 2 kabelki. Pozdrawiam.

[ Dodano: Sro Cze 22, 2011 1:35 pm ]
Obrazek
Byłem u lali, zdjąłem serek i pstryknąłem fotkę. Na czerwono zaznaczyłem Ci przerywacz. Tobie pstryka element, który zaznaczyłem na zielono?? Według mnie jest to ten bimetal.
Czasem wydawać się może, że życie nie ma sensu, kiedy nic nie ma dla ciebie znaczenia, nudzisz się... Wtedy wsiądź na motocykl i jedź... tylko ty, maszyna, droga i szeroki horyzont...
Awatar użytkownika
hetman
Posty: 439
Rejestracja: 17 kwietnia 2011, 21:48
Motocykl: Yamaha Virago 535 '89r
Lokalizacja: Radom
Wiek: 39
Status: Offline

Re: Zagadka z kierunkowskazami POMOCY ! 535

Post autor: hetman »

Tak, jest to z pewnością właśnie ten mały. Tylko u Ciebie sobie siedzi w jakiejś osłonce, u mnie wisi luzem. Jak mówiłem, sprawdzę później te symbole, które mi wcześniej podawałeś.

[ Dodano: Sro Cze 22, 2011 11:06 pm ]
Jak skończę pisać ten post minie 23.00.. Dopiero wróciłem z garażu po pięciu godzinach walki z tą instalacją. Ale dzień triumfu jest bliski.... :mad: Sprawa wygląda więc tak: mam ten duży przekaźnik 41R71 jak na zdjęciu mytka powyżej , ale obok niego jest dwustykowy przerywacz w kształcie kostki, natomiast ten element z czymś jakby foliowa osłonka jest i u mnie ale.. przymocowany w sąsiedztwie filtra powietrza pod zbiornikiem..
Zaobserwowaliśmy taką anomalię, że lewe kierunkowskazy działały kiedy ten duży przekaźnik był odpięty.
Na obecną chwilę chyba wszystkie możliwości zostały wyczerpane poza tym, że został do zbadania jeszcze najtrudniejszy fragment instalacji, ten w rejonie silnika, czyli grube, trudno dostępne wiązki biegnące nie wiadomo gdzie.
Jeszcze jutro się będziemy próbowali, nie ma to jak się umazać po pachy w świąteczny dzień :rock:
Obrazek
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 55
Rejestracja: 30 sierpnia 2011, 08:47
Motocykl: Yamaha Virago 535
Lokalizacja: Dobroszyce (Oleśnica koło Wrocławia)
Wiek: 34
Status: Offline

Re: Zagadka z kierunkowskazami POMOCY ! 535

Post autor: Jarek »

Ten element zakreślony na zielono jest to termiczny wyłącznik rozłącza wszystko od masy.
Jeździj tak jakby wszyscy chcieli Cię zabić.
Awatar użytkownika
micek1968
Posty: 871
Rejestracja: 25 października 2009, 12:26
Motocykl: VIRAGO XV 750
Lokalizacja: Zgierz
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Zagadka z kierunkowskazami POMOCY ! 535

Post autor: micek1968 »

a ja się podłączę do tematu (żeby nie tworzyć nowego)... dziś na trasie padły mi kierunki... spalił się bezpiecznik... zamontowałem nowy i zaczęły działać... potem na trasie (podczas zmiany pasów itd) zauważyłem że nie mam lewego kierunku (prawy był)... zatrzymałem się i zaczął działać... potem już do końca dnia działał (starałem się go oszczędzać tzn. właczać tuż przed skrętem itd żeby jakoś dojechać do domu)... co to może być?... kiedyś już coś podobnego mi się zdarzyło... wtedy przejrzałem instalację, wymieniłem wszystkie żarówki i jakoś te kilka miesięcy miałem spokoju.. teraz znowu problem wrócił... kumpel mi mówił że to podobno przekaźnik zdycha jednak wolałbym na razie go nie wymieniać tym bardziej że to najtańszych nie należy :\
Pozdrawiam
Micek
Obrazek
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Zagadka z kierunkowskazami POMOCY ! 535

Post autor: -waldi- »

musisz przeglądnąć instalację i same oprawki kierunkowskazów - w nich lubi się robić zwarcie

Przekaźnik na razie zostaw w spokoju :)
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
viragomen
Status: Offline

Re: Zagadka z kierunkowskazami POMOCY ! 535

Post autor: viragomen »

micek1968 pisze:...zauważyłem że nie mam lewego kierunku (prawy był)... zatrzymałem się i zaczął działać...
Nie zwróciłeś przypadkiem uwagi na to, czy nie było go wcale, czy może np. z tyłu był?
Awatar użytkownika
micek1968
Posty: 871
Rejestracja: 25 października 2009, 12:26
Motocykl: VIRAGO XV 750
Lokalizacja: Zgierz
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Zagadka z kierunkowskazami POMOCY ! 535

Post autor: micek1968 »

viragomen pisze:
micek1968 pisze:...zauważyłem że nie mam lewego kierunku (prawy był)... zatrzymałem się i zaczął działać...
Nie zwróciłeś przypadkiem uwagi na to, czy nie było go wcale, czy może np. z tyłu był?
wogóle nie było... kontrolka ani kierunki nie mrygały
Pozdrawiam
Micek
Obrazek
viragomen
Status: Offline

Re: Zagadka z kierunkowskazami POMOCY ! 535

Post autor: viragomen »

No to na 99% problem niestety nie leży ani w żarówkach ani w oprawkach żarówek oraz według mnie też nie w przerywaczu ( z mniejszym poziomem pewności :| ).
Osobiście poszukiwania zaczynałbym od sprawdzenia włącznika kierunków i jego najbliższej okolicy, a następnie dalej szedłbym tropem przewodu idącego "w kierunku" lewego kierunkowskazu, aż do punktu, gdzie rozdziela się na 2 przewody (do przedniej i tylnej lampy). :wink:
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 55
Rejestracja: 30 sierpnia 2011, 08:47
Motocykl: Yamaha Virago 535
Lokalizacja: Dobroszyce (Oleśnica koło Wrocławia)
Wiek: 34
Status: Offline

Re: Zagadka z kierunkowskazami POMOCY ! 535

Post autor: Jarek »

Ze schematu można wyczytać, że mamy jeden przekaźnik na prawy i lewy kierunek. Rozdzielenie sygnału następuje w przełączniku. Przełącznik według moich badań działa następująco. Wychylenie w lewo zatrzaskuje sygnał z przerywacza na lewe lampki oraz puszcza sygnał (chyba tylko do wersji z auto wyłączaniem) wyzwolenia przerywacza. Naciśniecie środka "odmyka" zatrzask i daje sygnał wyłączenia, przesunięcie w prawo zatrzaskuje prawe lampki i daje sygnał wyzwalający na tym samym kablu co wyzwolenie lewego kierunku. Mam nadzieje że za bardzo nie zamotałem :-) Sprawdź czy na pewno przy włączaniu lewego kierunku pstryczek robi delikatne "cyk". Ja bym obstawiał, że blaszki masz wyrobione w przełączniku.
Jeździj tak jakby wszyscy chcieli Cię zabić.
Awatar użytkownika
micek1968
Posty: 871
Rejestracja: 25 października 2009, 12:26
Motocykl: VIRAGO XV 750
Lokalizacja: Zgierz
Wiek: 55
Kontakt:
Status: Offline

Re: Zagadka z kierunkowskazami POMOCY ! 535

Post autor: micek1968 »

Jarek pisze:... Ja bym obstawiał, że blaszki masz wyrobione w przełączniku.
jakaś regeneracja blaszek czy czeka mnie wymiana całego przełącznika?
Pozdrawiam
Micek
Obrazek
viragomen
Status: Offline

Re: Zagadka z kierunkowskazami POMOCY ! 535

Post autor: viragomen »

Zajrzyj i sprawdź :P.
Pamiętaj, że przyczyna niedziałania kierunku najprawdopodobniej związana jest z tym spaleniem się bezpiecznika, a "wyrobione blaszki" z reguły tego nie potrafią :wink:.
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 55
Rejestracja: 30 sierpnia 2011, 08:47
Motocykl: Yamaha Virago 535
Lokalizacja: Dobroszyce (Oleśnica koło Wrocławia)
Wiek: 34
Status: Offline

Re: Zagadka z kierunkowskazami POMOCY ! 535

Post autor: Jarek »

Wyrobione blaszki w specyficznym przypadku mogą to zrobić. Bezpiecznik wytrzymuje jakieś natężenie prądu w określonym czasie, a jeżeli blaszki będą powodowały "drgania" i przez bezpiecznik przejdzie kilkakrotnie prąd startu żarówek to może się spalić ale równie pradopodobnym jest przetarcie izolacji kabla. Szukał bym takich defektów gdzieś przy główce ramy i wszędzie tam gdzie kable pracują, oczerają się o coś itp. miejsca.
Jeździj tak jakby wszyscy chcieli Cię zabić.
czajapio
Status: Offline

Re: Zagadka z kierunkowskazami POMOCY ! 535

Post autor: czajapio »

Koledzy a co daje sygnał na lampę pokazujacą działanie kierunkowskazu na kierownicy?
Przy uruchomieniu prawego kierunkowskazu lampka miga a przy lewym nie?
Jezeli moglibyście pomóc byłbym wdzieczny.
PIotr
Awatar użytkownika
DARKMAN
Posty: 899
Rejestracja: 07 czerwca 2010, 00:39
Motocykl: Virago 535 '90
Lokalizacja: Legnica
Wiek: 34
Status: Offline

Re: Zagadka z kierunkowskazami POMOCY ! 535

Post autor: DARKMAN »

Przy lewym też powinien migać.
Yamaha Virago 535

SZUKASZ NOWYCH OPON DO SWOJEJ YAMAHY?? NAPISZ PW A BĘDĄ TAŃSZE NIŻ W NECIE! ;)

Wymiana opon motocyklowych - LEGNICA i okolice. Przystępne ceny!
czajapio
Status: Offline

Re: Zagadka z kierunkowskazami POMOCY ! 535

Post autor: czajapio »

Jednak miga tylko z jednej strony :)
Jakies pomysły?
ODPOWIEDZ