Jakie bezpieczniki?

Tematy związane z ukladem elektrycznym Virago
chichiman
Posty: 18
Rejestracja: 06 marca 2011, 09:59
Motocykl: Yamaha Virago XV 250
Lokalizacja: Rzeszów
Wiek: 36
Status: Offline

Jakie bezpieczniki?

Post autor: chichiman »

Witam,
Mam do Państwa pytanie, otóż paliło mi bezpieczniki, chyba już z 4.
Bezpiecznik idzie od kabla, który natomiast jest rozdzielony z kabla do akumulatora. Założony bezpiecznik o mocy 5A się spalał (założony przez poprzedniego właściciela).
Wg instrukcji bezpiecznik MAIN (główny) ma być 30A.
Czy wspomniany przeze mnie bezpiecznik to ten główny :?: i czy rzeczywiście taki duży ma być założony? :?: Czy jest możliwość żeby ten 5A wielokrotnie się spalał bez innej przyczyny niż taka, że jest za słaby? :?: No i ostatnie pytanie, mam problem z ładowaniem, niestety nie sprawdziłem dotychczas czy jest to wina regulatora (brak woltomierza) ale muszę to zrobić, pytanie brzmi czy za słaby bezpiecznik główny mógł być przyczyną nie ładowania baterii? :?:

Dziękuje za pomoc :)
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jakie bezpieczniki?

Post autor: -waldi- »

chichiman pisze:Czy wspomniany przeze mnie bezpiecznik to ten główny :?:
z Twojego opisu wygląda, że tak (choć ostro zamieszałeś)
i ma być taki duży; jak jest przepalony to nic Ci nie świeci ?
chichiman pisze: czy za słaby bezpiecznik główny mógł być przyczyną nie ładowania baterii?
za słaby nie, ale przepalony tak :)
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
tyfuz
Posty: 806
Rejestracja: 08 listopada 2008, 09:30
Motocykl: xv750 '97 i krówka
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 36
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jakie bezpieczniki?

Post autor: tyfuz »

-waldi- pisze:
chichiman pisze: czy za słaby bezpiecznik główny mógł być przyczyną nie ładowania baterii?
za słaby nie, ale przepalony tak :)
noo, spalony bezpiecznik główny to brak ładowania i jednocześnie brak jazdy bo wyłącza całą elektrykę w motocyklu :mrgreen:
chichiman
Posty: 18
Rejestracja: 06 marca 2011, 09:59
Motocykl: Yamaha Virago XV 250
Lokalizacja: Rzeszów
Wiek: 36
Status: Offline

Re: Jakie bezpieczniki?

Post autor: chichiman »

Ok zacznę od początku.

Otóż motor kupiłem w listopadzie, przejechał prawie 70km z miejsca zakupu i w tamtym sezonie zrobiłem nim jeszcze 60km. Więc 130km bez usterek.

W tym sezonie naładowałem akumulator i zrobiłem jakieś 60km po czym motocykl stanął.
Diagnoza: nie ładuje (postawiona na oko).

Wiedziałem, że zrobię na jednym ładowaniu +/- 60km, ruszyłem więc w drogę (na miasto) i po przejechaniu 30km znów padł akumulator. Następnie naładowałem go solidnie (cały dzień) i znów dosiadłem maszyny...po przejechaniu ok. 7km spalił się bezpiecznik, który wychodzi od kabelka, który jest połączony bezpośrednio z + na akumulatorze. Jako, że nie miałem ze sobą zapasowego to złączyłem "na ostro" i wróciłem do domu, od tego czasu spaliłem kilka bezpieczników 5A. Teraz mam założony większy 10A i go nie pali.

Postanowiłem, że kupię Woltomierz (wydatek 22zł) i posprawdzam tak jak jest to opisane na forum. I tutaj pojawiły się problemy.

1. Z regulatora wychodzą tylko 3 kable.
2. Na kablu , na którym jest bezpiecznik (jak wspomniałem wychodzi z on z kabla, który bezpośrednio połączony jest z (+) na akumulatorze) jest przedłużenie i kabel jest urwany...(zaizolowałem go póki co, bo robił zwarcie po przystawieniu do metalu).
3. Kabel opisywany w pkt. 2 podłączony do wtyczki regulatora (jako 4 pin) popalił mi wszystkie żarówki.

Pytanie więc jest proste: O co tu chodzi? Dlaczego ten kabel jest urwany i do czego on służy?
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jakie bezpieczniki?

Post autor: -waldi- »

tyfuz pisze:spalony bezpiecznik główny to brak ładowania i jednocześnie brak jazdy bo wyłącza całą elektrykę w motocyklu
dla przykładu w 700 nie bo alternator ciągnie resztę, o ile silnik ma wystarczające obroty :idea:
chichiman pisze:Kabel opisywany w pkt. 2 podłączony do wtyczki regulatora (jako 4 pin) popalił mi wszystkie żarówki.
wygląda na upalony regulator napięcia, skoro popaliłeś żarówki podłączając go do instalacji - ale to trzeba pomierzyć

jak możesz zrób zdjęcie tego wszystkiego

na pewno masz mieć tam bezpiecznik 30A, przewód powinien być podłączony do wyjścia regulatora w przeciwnym razie nie będzie ładowania
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
tyfuz
Posty: 806
Rejestracja: 08 listopada 2008, 09:30
Motocykl: xv750 '97 i krówka
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 36
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jakie bezpieczniki?

Post autor: tyfuz »

-waldi- pisze:
tyfuz pisze:spalony bezpiecznik główny to brak ładowania i jednocześnie brak jazdy bo wyłącza całą elektrykę w motocyklu
dla przykładu w 700 nie bo alternator ciągnie resztę, o ile silnik ma wystarczające obroty :idea:
Hmmm, wydawało mi się, iż idea bezpiecznika głównego jest taka, że niezależnie czy ładowanie jest czy nie, czy alternator na obrotach daje odpowiednie napięcie by wszystko działało, to spalony bezpiecznik odłącza wszelki prąd od całej reszty (czyli też i świec). Tak przynajmniej działa to w 535 (miałem taką sytuacje gdy mi padł z przegrzania testowy regler kyllera) Wtedy nic mi nie działało ;)
Awatar użytkownika
-waldi-
Posty: 7073
Rejestracja: 14 kwietnia 2009, 22:29
Motocykl: XV700N '85/96+ST1100
Lokalizacja: Oświęcim
Wiek: 46
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jakie bezpieczniki?

Post autor: -waldi- »

zauważ gdzie jest wpięty bezpiecznik - jest on na przewodzie + z AKU czyli jak masz zasilanie w z dugiego źródła jakim jest alternator to będzie palił (jak simsonki), tylko elektronika padnie dość szybko :D
Obrazek
ELITARNA LOŻA SZYDERCÓW
Obrazek
NIE UFAJ MECHANIKOWI, ZRÓB TO SAM !!!
Nie udzielam porad na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
tyfuz
Posty: 806
Rejestracja: 08 listopada 2008, 09:30
Motocykl: xv750 '97 i krówka
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 36
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jakie bezpieczniki?

Post autor: tyfuz »

Jeśli dobrze pamiętam jak grzebałem w tamtych okolicach to wydaje mi się że w 535, przynajmniej u mnie, kabel od altka ( i reglera jednoczesnie ) byl tez podlaczony pod bezpiecznik. I z niego szly kable do reszty. :roll:

Jak tak nie jest, to wtedy masz racje :razz:
chichiman
Posty: 18
Rejestracja: 06 marca 2011, 09:59
Motocykl: Yamaha Virago XV 250
Lokalizacja: Rzeszów
Wiek: 36
Status: Offline

Re: Jakie bezpieczniki?

Post autor: chichiman »

bardzo dziękuje za dotychczasową pomoc i proszę o dalszą :) Jutro zrobię zdjęcia z opisem. :)

[ Dodano: Czw Kwi 07, 2011 3:59 pm ]
Zgodnie z obietnicami wklejam zdjęcia :grin:
user12
Posty: 33
Rejestracja: 02 czerwca 2011, 08:11
Motocykl: XV 125
Lokalizacja: Ostrowiec
Status: Offline

Re: Jakie bezpieczniki?

Post autor: user12 »

Podepne sie do tematu i zapytam czy oryginalny szklany bezp. (u mnie 20A) na odczepie + na akumulatorze mozna wymienic na samochodowa plastikową 20kę ? Stłukł mi sie i nie moge go u mnie'na wsi' dokupic.
http://www.image.micros.com.pl/_icon_auto_s/bptg709.jpg
Awatar użytkownika
Krzysio
Posty: 43
Rejestracja: 25 czerwca 2011, 17:44
Motocykl: Yamaha Virago XV 250
Lokalizacja: Raszówka-Lubin
Wiek: 57
Status: Offline

Re: Jakie bezpieczniki?

Post autor: Krzysio »

user12 - pasuje jak najbardziej. Po zamontowaniu i przejażdżce sprawdziłbym tylko czy się nie grzeje. W tym ustrojstwie są zalane typowe złączki samiczki. Przy dużych prądach dobry styk to podstawa. Jakby się grzało - dogiąć albo poszukać bezpiecznika z grubszymi końcówkami (trafiają się i cienkie i grube).
ODPOWIEDZ